מבזקיםרצועת עזה

סודות חמאס נחשפים: תיעוד מהמנהרות, הרחפנים, הצלפים והפקודה לירי

ערוץ הלוויין אל-ג'זירה פרסם אמש (שישי) פרק בשם "לב המשוואה" במסגרת התוכנית "מה שמסתתר גדול יותר" (רב הנסתר על הגלוי) ובו נחשפו אירועים שונים וסודות של ארגון חמאס מהקרב על "חרב ירושלים" (שומר החומות).

בפרק שהוצג, חשפה התוכנית פרטים שהוצגו לראשונה על "הישגי ההתנגדות הפלסטינית" במהלך מבצע "שומר החומות" שהתרחש אשתקד, במאי 2021.

תושבי חאן יונס צופים בתוכנית "מה שמסתתר גדול יותר"

ראשית חשפו גדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית של קסאם, כי התקיפה האחרונה בתום המלחמה כללה 362 טילים שנורו לעבר 14 ערים ובהן חיפה, תל אביב, דימונה ואילת.

362 טילים נורו לעבר 14 ערים בסוף מבצע שומר החומות
צילום: מתוך שידור התוכנית "מה שמסתתר גדול יותר" ברשת אל-ג'זירה

מוחמד סינוואר, אחיו של מנהיג חמאס בעזה ומפקד בכיר בזרוע הצבאית של חמאס, דיבר בתוכנית בהופעתו התקשורתית הראשונה ואמר: "כשאנחנו מזהירים את הכיבוש, לכל אות ומילה יש כוונה ופעולות בשטח. אנו יודעים את נקודות התורפה של הכיבוש וקבענו משוואות חשובות שכרגע מחושבות היטב".

סינוואר חשף שבתחילת מבצע שומר החומות ניסה ארגון חמאס לחטוף חייל על מנת להגיע לעסקת שבויים עם ישראל, "ניסינו לבצע פעולת חטיפה בתחילת קרב סייף אל-קודס כדי לכפות על הכיבוש עסקת חליפין."

הוא הוסיף כי "הפקודה לבצע פעולת חטיפה הועברה לפעילי השטח ימים ספורים לפני תחילת המלחמה" והדגיש כי "המבצע הגיע לשלבים מתקדמים אך הפעולה סוכלה על ידי ישראל ו-18 לוחמי ההתנגדות חוסלו במהלך הניסיון לממשו".

קראו גם:  פרופ' שמחון, יועצו הכלכלי לשעבר של נתניהו יתמודד בפריימריז של הליכוד

על רגע ירי הפתיחה לעבר ירושלים שהוביל למבצע "שומר החומות" אמר סינוואר כי "אבו ח'אלד אל-דאיף (מוחמד דף) התקשר מספר פעמים אל המשגרים בשטח על מנת לאשר את ביצוע ירי הטילים לעבר ירושלים וחזר והדגיש כי הטילים שוגרו בדיוק בשעה 18:00 – האזהרה האחרונה של חמאס שהציבה אולטימטום".

צילום: מתוך שידור התוכנית "מה שמסתתר גדול יותר" ברשת אל-ג'זירה

סינוואר התייחס גם לירי שהתרחב לאזור תל אביב ואמר: "הנחתנו את המכה הגדולה ביותר במלחמה בפגיעה בתל אביב במאות טילים, ושברנו את היוקרה של מרכז המדינה והדפוס בקרב סייף אל-קודס".

בתוכנית נטען על ידי חמאס כי המודיעין של הארגון הצליח לחשוף את "תוכנית ההונאה" של ישראל שהייתה אמורה לסיים את מבצע "שומר החומות". על פי התוכנית ישראל תכננה לבצע כניסה קרקעית כוזבת לרצועת עזה במטרה לגרום למחבלי חמאס להיכנס אל תוך המנהרות ואז להנחית טילים חודרי בונקר שיקברו את המחבלים תחת ההריסות – המטרה מאות מחבלים של חמאס הרוגים.

סינוואר התייחס ל"תוכנית ההונאה" של ישראל ואמר כי "אף אחד מלוחמי ההתנגדות שלנו לא נפגע בתוכנית, למרות טונות הנפץ שהטילה ישראל בתקיפות".

סינוואר סיפר בראיון על התנהלות הארגון במהלך ימי הלחימה והסביר על החמ"ל המשותף: "חדר הביטחון המשותף של ציר ההתנגדות היה בפעולה לכל אורך המלחמה. היו לחמ"ל תרומות מודיעיניות חשובות לאורך הקרב. החדר כלל קציני מודיעין של חמאס, חיזבאללה הלבנוני ומשמרות המהפכה האיראניים".

קראו גם:  חיזבאללה מאשר: כלי הטיס ששיגרנו יצאו למשימת "איסוף מודיעין"

במהלך התוכנית נחשפו מספר תיעודים שפורסמו לראשונה מאז מבצע "שומר החומות", ביניהם ירי מכוון של צלפי חמאס לעבר מערכת הניטור והמעקב של צה"ל בגבול עזה שלטענתם הוציא אותה משירות וכן צילומים בלעדיים של שיגור מספר רחפנים שתיעדו כלי רכב צבאיים לאורך הגבול עם רצועת עזה.

צלפי חמאס פוגעים במערכת הניטור והמעקב של צה"ל
שיגור רחפנים שתיעדו כלי רכב צבאיים לאורך הגבול עם רצועת עזה
תיעוד מתוך מנהרת חמאס במהלך מבצע "שומר החומות"
חיילי צה"ל נשכבים על הקרקע בעת ירי טילים מעזה

בנוסף, נחשף תיעוד של פרופ' ג'מאל אל-זבאדה ובנו אוסאמה במהלך ניסויי טילים של חמאס. השניים היו אחראים לפיתוח היכולות של הטילים כמו גם הייצור, הדיוק ושיפור טווח השיגור. במבצע "שומר החומות" צה"ל חיסל את השניים יחד.

פרופ' ג'מאל אל-זבאדה עם בנו אוסאמה במהלך ניסוי טילים של חמאס

דובר חמאס פאוזי ברהום התייחס לשידור הפרק ואמר כי "התוכנית ששודרה בערוץ אל-ג'זירה חשפה מהיכולות הצבאיות של גדודי אל-קסאם, וניהול קרב סייף אל-קודס. זהו מסר ברור לכיבוש הישראלי שמשקף את אסטרטגיית ההרתעה והטלת התעריפים שעליהם התבססה, ואת נכונותה ויכולתה העילאית לפתור ולנצח בכל קרב עתידי מול האויב."

חבר הלשכה המדינית של חמאס, סלאח אל-ברדוויל אמר כי "אם ינסה הכיבוש להתמיד לטמון את ראשו בחול כדי להשביע את הבל עדריו התועים על חשבון האנשים שלנו, הוא ימצא את עצמו אחרי שעות נושך אצבעות ומתחרט על החדשות הרעות שהוא הביא על עצמו."

השידור המלא באל-ג'זירה

יש להעריך כי התזמון של שידור התוכנית אמש הוא לא במקרי ונעשה במכוון לקראת מצעד הדגלים שיערך ביום ראשון הקרוב בירושלים ויעבור דרך שער שכם והרובע המוסלמי בעיר.

על האף האיומים וקריאות ההסתה של הפלסטינים כנגד קיום מצעד הדגלים, שר הביטחון בני גנץ הדגיש כי הצעדה תתקיים כסדרה ועל פי המתווה הקבוע שנהוג במשך שנים רבות. "אנחנו רשאים ויכולים לעשות בעיר הבירה שלנו איזה מצעד שאנחנו רוצים, לא יאיימו על הריבונות שלנו. המציאות של ירושלים תמיד רגישה, ואני קורא להימנע מכל פרובוקציה בדרך. אין לנו כוונה להפר שום סטטוס קוו בהר הבית, המשטרה שם כדי למנוע מאנשים להצטרף ולייצר חיכוך מכוון". אמר שר הביטחון.

עוד הוסיף כי "חמאס לא יאיים על הריבונות שלנו. בשנה שעברה חמאס החליט לירות רקטות במה שהתחיל את שומר החומות, מבצע שהוא מצטער שקרה ואני מניח שהפעם הוא יהיה מספיק נבון להימנע מזה".

מחר כאמור צפוי להתקיים מצעד הדגלים בירושלים וייתכן מאוד שזהו יהיה יום לא קל לכוחות הביטחון שינסו לשמור שהמצעד יתקיים כמתוכנן ללא שום פרובוקציות.

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן