חדשות הארץמבזקים

קשישים ובעלי מוגבלויות נגד הוספת דמי טיפול חודשיים לעובדים זרים

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת דנה היום (רביעי) בתקנות שירות התעסוקה, המסדירות את דמי-התיווך מעובד-זר בתחום הסיעוד. בתקנות אלו מבקש משרד הכלכלה להוסיף דמי-טיפול חודשיים – בנוסף לתשלום הראשוני החד-פעמי. יו"ר הוועדה, אפרת רייטן-מרום (העבודה) הביעה חשש מתשלום חודשי נוסף שיוטל על משפחות המטופל, הקשיש או בעל המוגבלות. דיון נוסף בנושא יתקיים כבר בשבוע הבא, ובו צפויות ההצבעה על התקנות.

עו"ד גאולה צמח, מהלשכה המשפטית במשרד הכלכלה, הדגישה כי מדובר על תשלום חד-פעמי של 1,723 ₪, וכן 81 ₪ מדי חודש כל תקופת שהות העובד. מאיה מילר-משי, יועצת לממונה על זרוע העבודה במשרד, הוסיפה כי התשלום החודשי למתווך נועדה לטיפול בביקור רכז בבית המעסיק, מציאת העובד, הסדרת האישורים, הסדרת חופשות מולדת ועוד. תשלום זה נועד לתמרץ את הלשכה הפרטית שגייסה אותו – להמשיך ולטפל בצרכי העובד.

קראו גם:  השריפה בחיפה: המשרד להגנת הסביבה ממליץ לתושבי האזור להסתגר בבתים

לדברי עינבל משש, ראש מינהל העובדים הזרים ברשות האוכלוסין, נחתמו הסכמים דו-צדדיים עם הפיליפינים וסרי-לנקה לגבי הסדרת גיוס העובדים, והסכמים אלו מסדירים מול המדינות את גיוס העובדים. משא ומתן מתקדם מתקיים בנושא גם עם אוזבקיסטן ומולדובה, כאשר יש מכסה של כ-9,000 עובדים זרים לשנה במדינה, וכ-50% מהם מוקצים לעובדים מהסכמים אלו. היא סיפרה על כ-300 פקחים הבודקים העסקה בלתי-חוקית של עובדים-זרים, ואלו גם יוזמים ביקורת בלשכות הגיוס הפרטיות. הוטלו קנסות נגד לשכות שבדיווחיהן התגלו פערים.

איבתיסאם מראענה (העבודה) הדגישה כי מדינת ישראל ייחודית של עבודה יומיומית 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע של העובדים הזרים והציעה לקבוע את התקנות לשנה בלבד, כדי לבחון את ההשפעה של שינוי התקנות. מופיד מרעי (כחול לבן) תמך אף הוא בקביעת התקנות כזמניות – ובדיקתן בשטח.

קראו גם:  שוטרים הותקפו על רקע לאומני בחוף אולגה בחדרה, שני חשודים נעצרו

לדברי אלכס פרידמן, יו"ר "נכה לא חצי בן אדם", כבר היום מוטלות על המעסיק עם המוגבלות, דמי ביטוח בריאות של העובד וכן תשלומים נוספים – והטלת מעמסה כספית נוספת היא בלתי-אפשרית. מנגד, יריב שוריאן, יו"ר "אחיעוז" המאגדת 22 לשכות פרטיות לגיוס עובדים זרים, טען כי התשלום החודשי נדרש להעסקת עובדים סוציאליים וכן אנשי מקצוע המטפלים באופן שוטף באישורי הגירה, ויזות כניסה, בדיקת עבר פלילי, ביקורי-בית של העובד, נטישת מטופלים ואירועים חריגים.

רום בראב, נציג אגף התקציבים, הודה כי הלשכות אינן מקבלות כל תקציב מהמדינה ואילו עו"ד מאיה בנדס, ממטה המאבק של המטופלים, הזהירה כי מדובר באוכלוסייה החלשה ביותר במדינה, שאין לה כל יכולת-מיקוח. איתן בנימין, מהאגודה למען הקשישים, התנגד אף-הוא לגביית דמי טיפול חודשיים, וסיפר על קשיש המוריד את המים בשירותים רק פעם ביום – כדי לחסוך את הכסף להעסקת עובד זר. הוא קרא לחייב את הלשכות הפרטיות לפרסם מאזנים כספיים מדי שנה, כדי לוודא האם וכמה הן מרוויחות.

קראו גם:  חשד לפגע וברח: שני רוכבי אופנוע נפצעו קשה סמוך למחלף אייל
צילום: pixabay

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן