מבזקיםפוליטי / מדיני

חרף התנגדות הממשלה: אושרה בטרומית הצעת חוק המשווה בין אלמנים ואלמנות

מליאת הכנסת אישרה הערב (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח הלאומי של חבר הכנסת דוד אמסלם, אליה הוצמדו הצעות של חברי הכנסת שלמה קרעי ויואב קיש.

למרות התנגדות הממשלה, הצעותיהן של חברי הכנסת אמסלם וקרעי עברו ברוב של 10 תומכים מול 9 מתנגדים. ההצעות יעברו לוועדת הכנסת. בהצעתו של ח"כ קיש נרשם שוויון 9 וההצעה לא עברה. מוצע לקבוע כי אלמן, בדומה לאלמנה, יהיה זכאי לקצבת שאירים ללא מבחן הכנסה וגם אם אין עמו ילד.

ארכיון. צילום : דוברות הכנסת – עדינה ולמן

בדברי ההסבר נכתב: "בחוק הביטוח הלאומי יש הבחנה בין אלמן לבין אלמנה לעניין הזכאות לקבלת קצבת שאירים. לפי הוראות החוק, אלמנה כהגדרתה בסעיף 238 זכאית לקבל קצבת שאירים בשל פטירתו של בן זוגה המבוטח, ללא מבחן הכנסה ואף אם אין עמה ילד. לעומת זאת, אלמן זכאי לקצבת שאירים בשל פטירת בת זוגו המבוטחת רק אם יש עמו ילד או שהכנסתו אינה עולה על הסכום המתקבל לפי פרט 1 של לוח ט' לחוק."

קראו גם:  שני מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יהודה ושומרון

עוד נכתב כי "יתרה מכך, מבחני ההכנסה של אלמן כוללים את כל הכנסותיו – מעבודה, במידה והוא עדיין עובד, מפנסיה ששילם עבורה כל חייו, מקצבת אזרח ותיק, ובתנאים מסוימים גם מקצבה המשולמת בשל רדיפת הנאצים וקצבאות אחרות. מוצע לתקן את ההבחנה האמורה וחסרת ההיגיון בין אלמן לאלמנה ולקבוע כי אלמן, בדומה לאלמנה, יהיה זכאי לקצבת שאירים גם אם לא התקיימו התנאים המפורטים לעיל."

חה"כ ד"ר שלמה קרעי מסיעת הליכוד הגיב להעברת הצעת החוק בחשבון הטוויטר שלו: "הצעת החוק שלי ושל אמסלם, להשוואת קצבאות שאירים בין אלמן לאלמנה, עברה כעת בקריאה טרומית בניגוד לעמדת הקואליציה. מדובר בתיקון עוול משווע, שיסייע לרבים מאוד. הקואליציה הזו כבר בסוף דרכה. נמשיך להילחם בה בכל הכח בעז"ה."

קראו גם:  תיעוד: יירוט כטב"מים של חיזבאללה בים התיכון, גנץ: "ערוכים מול כל איום"
צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן