העולם הערבילבנוןמבזקים

נסראללה: המדינה קורסת ואנו יושבים בחיבוק ידיים בזמן שהאויב חותם הסכמים

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, נשא הערב (רביעי) נאום לציון "יום ההתנגדות והשחרור" עם נסיגת כוחות צה"ל מלבנון ב-24 במאי בשנת 2000.

בנאומו אמר מזכ"ל חיזבאללה כי "ההישג בשנת 2000 הוא הגדול ביותר בהיסטוריה בת זמננו. על הדור החדש להכיר את ההשפלה שהאנשים היו נתונים לה במחסומים, הסבל בבתי הכלא, הפרת זכויות האדם הבסיסיות ביותר ואת תקופת הגזענות. יום הניצחון על ישראל והשחרור הוא אחד מימיו של אלוהים. זה היה אושר לבני העם אשר חזרו לכפרים ולעיירות שלהם".

נסראללה ציין בנאומו כי ההתנגדות היא שהביאה לנסיגת צה"ל ואמר: "השבח לאל, שהנחה אותנו בבחירת ההתנגדות ושלא חיכינו למשטר ערבי, לאומות המאוחדות או למועצת ביטחון בינלאומית". הוא הודה לצבא לבנון, במיוחד בשנים האחרונות במהלך שנות התשעים, כאשר הייתה "הרמוניה עם ההתנגדות בהחלטה מדינית, בנוסף לצבא הערבי הסורי ולפלגי ההתנגדות הפלסטינית".

נסראללה גם הודה בנאומו לרפובליקה האיסלאמית של איראן ואמר כי היא "לא חסכה שום דבר והסיוע שנתנה הוא כבר לא סוד, במיוחד התפקיד שמילא השהיד קאסם סולימאני".

קראו גם:  תיעוד: יירוט כטב"מים של חיזבאללה בים התיכון, גנץ: "ערוכים מול כל איום"

"ביום השנה לשחרור יש לזכור את סבלם של הלבנונים בידי הכיבוש מאז 1982 ואת ההפצצות, ההפחדות והעקירה שהתרחשה על כפרים ועיירות. הלבנונים חייבים להכיר את הפנים האמיתיות של הישות הזו שהם מנסים להיראות אנושיים וליצור הרמוניה עם עמי האזור. האם הריבון הוא זה ששומר שתיקה על הכיבוש שנמשך עשרות שנים עד להסכם 17 במאי? אנשים צריכים לדעת מי הריבון במדינה הזו" אמר נסראללה והדגיש כי "ההישג שהושג בשנת 2000 הוא ההישג הגדול ביותר בהיסטוריה בת זמננו, וזהו ניצחון בלתי מעורער של הערבים, אסלאמיים וזו גאווה לאומית."

נסראללה הסביר כי "הניצחון של שנת 2000 שבר את תדמית הצבא "הבלתי מנוצח", שבר את פרויקט ישראל השלמה ונתן תקווה לפלסטינים לשחרור. לישות הציונית הייתה תוכנית לסגת ולהשאיר את מנגנוניה בתוך לבנון כדי שרצועת הגבול תישאר בידי צבא דרום לבנון (צד"ל) שילחמו בהתנגדות, שתחזור להצית את מלחמת האזרחים ולתת לה מימד עדתי, אבל מהירות ההתנגדות סיכלה את התוכנית הזאת".

קראו גם:  לפחות 5 הרוגים ו-44 פצועים ברעידת האדמה שפקדה את דרום-מזרח איראן

עוד הוסיף נסראללה כי "גרף היכולות של ישות האויב החל לרדת לאחר התבוסה שספגה בלבנון בשנת 2000, וזאת על פי עדותו של ראש ממשלת הישות לשעבר, בנימין נתניהו", הוא הדגיש כי "הנוכחות של ההתנגדות בממשלה שואפת להגן על גב ההתנגדות ולעקוב אחר הצרכים של האנשים. אחרת, אין לנו כל מטרה אחרת להיות שם".

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה

נסראללה התייחס ליכולות של ארגון חיזבאללה כיום וציין, "ההתנגדות הרצינית והחזקה היא זו שניצחה בשנת 2000 ושחייבה את האויב לשלוח הודעות הרגעה. בתקופה שבה ארצנו נכבשה ואנשיה ונשותיה היו בבתי הכלא הגנו על מולדתנו. ההתנגדות הזו חזקה ממה שיכולים לצפות או לדמיין. היא היום חזקה מתמיד ורוחה מרוממת". עם זאת ציין נסראללה כי "המדינה הולכת להתמוטט, והבעיות הכלכליות של המדינה חייבות להיפתר. הדולר עולה והמדינה קורסת. לבנון מסוגלת להיות מדינה עשירה בנפט וגז – לבנון חזקה היא לבנון עשירה. נושא הפקת הגז מהים אפשרי מאוד, והבעיות של לבנון יפתרו, אבל זה מצריך תעוזה." נסראללה הדגיש כי "הפתרון היחיד לבעיית לבנון הוא נפט וגז במים האזוריים"

קראו גם:  100 אלף מטיילים פקדו השבת את הגנים הלאומיים ושמורות הטבע

מזכ"ל חיזבאללה הדגיש כי ללבנון יש אוצר ועושר עצום של נפט וגז, והוסיף: "אנו עומדים בחיבוק ידיים בזמן שהישות האויבת מסכמת חוזים למכירת הנפט שלה".

נסראללה התייחס בנאומו גם למתיחות סביב מסגד אל-אקצא והבהיר כי "כל פגיעה באל-אקצא תוביל לפיצוץ גדול באזור ולתוצאות בלתי רצויות. ההתנגדות הפלסטינית בחרה להגיב על כל פגיעה במסגד אל-אקצא."

מוקדם יותר היום מקורות בהתנגדות הפלסטינית מסרו לרשת אל-מיאדין הלבנונית כי "ההתנגדות קיימה כמה שיחות בימים האחרונים עם מתווכים בנוגע לפרובוקציות שביצע הכיבוש בעיר ירושלים. ההתנגדות הודיעה למתווכים כי היא לא תשתוק על הפרובוקציות של הכיבוש וניסיונותיו לכפות עובדות חדשות בירושלים, בעיקר החלוקה הזמנית והמרחבית. ההתנגדות לא תאפשר למתנחלים ללכת בירושלים וברחובותיה".

בהתנגדות הדגישו כי "התגובה לפרובוקציות מסוג זה תהיה מכל הזירות, כולל עזה. כל האפשרויות על שולחן ההתנגדות להתעמת עם הפרובוקציות של הכיבוש, כולל האופציה הצבאית".

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן