חדשות הארץמבזקים

אחוזה חקלאית בת 2,100 שנה מתקופת החשמונאים נחשפה בגליל

אחוזה חקלאית בת כ-2,100 שנה (התקופה ההלניסטית – ימי החשמונאים) אשר נחשפה במצב השתמרות מרשים – ובתוכה חפצים שנראה כי ננטשו בחופזה, התגלתה ליד נחל ארבל שבגליל המזרחי. בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות לטובת פרויקט הובלת המים החדש לצפון במימון חברת מקורות, התגלו, לצד המבנה, עשרות משקולות נול ששימשו לאריגת בדים, כלי אגירה גדולים מחרס, וכלי עבודה חקלאיים עשויים ברזל, ביניהם מכושים בגדלים שונים, מגל לקציר ועוד.

בנוסף, התגלו בחפירה מטבעות המתארכים את האחוזה למחצית ה-2 של המאה ה-2 לפסה״נ.

החפירות בחורבת אסעד. צילום: אמאני אבו-חמיד

חפירת העתיקות בוצעה בסיוע חברת מקורות, במטרה לקדם את השלמת פרויקט הולכת המים צפונה. המיזם בוצע בהתאם להחלטת הממשלה, ובעלות של כ-910 מיליון שקל, כשמטרתו – להזרים מים מותפלים לכנרת במטרה לשמר את מפלסי המים ולעגן אספקה רציפה לצרכי משקי הבית, חקלאות ומדינות שכנות.

קראו גם:  דובר צה"ל: מותו של קצין אמ"ן: הדו"ח המשטרתי נמסר לצה"ל; מותו לא נגרם כת...
צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

לדברי מנהלת החפירה, ד"ר אמאני אבו-חמיד מרשות העתיקות, "התמזל מזלנו לגלות קפסולה של זמן, שכאילו עצר מלכת: החפצים שגילינו נותרו במקום בו הותירו אותם לאחרונה תושבי האתר, ונראה שהם נעזבו בבת אחת, אולי בשל איום קרב; משקולות הנול עוד היו מונחות על המדף, קנקני האגירה נמצאו כשהם שלמים. אנחנו יודעים מהמקורות ההיסטוריים, כי בימים ההם התפשטה ממלכת החשמונאים לעבר אזורים נרחבים בארץ, וקיימת אפשרות כי נטישת האחוזה קשורה לאירועים אלה, אך עוד יש לחקור זאת לעומק. בשלב זה, קשה לקבוע מה היתה זהותם של היושבים באתר".

צילום: אמיל אלג'ם רשות העתיקות

אבו-חמיד מוסיפה, כי "האחוזה החקלאית, ששטחה היה 30*30 מ"ר, היא תגלית חשובה, משום שהתקופה ההלניסטית והתרבות החשמונאית כמעט שאינן מוכרות בגליל. הגילוי סוגר פער ארכיאולוגי בין תקופות, וככל הנראה, נותן ביטוי למאורעות היסטוריים שמתרחשים במרחב הזה במהלך המאה ה-2 לפנה"ס. מעט ידוע על התפשטותה של הממלכה החשמונאית לעבר הגליל, ואנו מאמינים כי מחקר התגלית שלפנינו ישפוך אור נוסף על ימים עלומים אלה באזור".

קראו גם:  חמישה צעירים נפצעו בתאונת דרכים בכביש 1, עומסי תנועה במקום
מנהלת החפירה, ד"ר אמאני אבו-חמיד. צילום: מירי בר, רשות העתיקות

לדברי אבי מלול, מנכ"ל חטיבת הפיתוח והלקוחות במקורות: "עבודות הפיתוח של חברת מקורות ורשות העתיקות מבוצעות בתאום ושיתוף פעולה כבר משלב התכנון הכללי. פעילות הרשות באתר נעשתה לטובת הפרויקט האסטרטגי להולכת עודפי מים ממתקני ההתפלה במרכז הארץ לכיוון צפון הארץ והכנרת".

צלמית מימי החשמונאים. צילום: מירי בר, רשות העתיקות

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "מדובר בתגלית מעניינת ומשמעותית, אשר נחשפה במהלך חפירה של לצורך הנחת קו המוביל ההפוך, שהינו פרויקט חשוב עבור הגליל. רשות העתיקות פועלת, יחד עם חברת מקורות, לשימור האחוזה. בהתאם לתכתיבי השטח, נחליט אם התגלית תשומר באתרה, או שהיא תועתק במלואה לתצוגה בקרבת מקום."

מנהלת החפירה ד"ר אמאני אבו-חמיד ומנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, באתר

באתר אף התגלו יסודות מבנה, כלים וממצאים מראשית ממלכת ישראל – מאות 10-9 לפנה"ס. כל אלה, ייחקרו בהמשך.

קראו גם:  בנק ישראל: שערים יציגים למטבעות חוץ –27/06/2022
נר חרס מימי החשמונאים. צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות
משקולות נול שנחשפו באתר. צילום: אסף פרץ רשות העתיקות
החווה שנחשפה בגליל. צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות
צילום: אמיל אלג'ם רשות העתיקות

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן