חדשות הארץמבזקים

חלוקת פרס שר המשפטים: "שקיפות של הפעילות השלטונית – תנאי יסודי לאמון האזרחים"

פרס שר המשפטים לשקיפות שלטונית לשנת 2022 הוענק הערב (שלישי) לאגף מערכות מידע של משרד הבריאות, לפרויקט החקיקה הלאומי של הכנסת ולעיריית אשדוד. הפרס ניתן על ידי שר המשפטים, גדעון סער, בטקס שהתקיים בגן הבוטני בירושלים.

הפרס לשקיפות שלטונית ניתן אחת לשנתיים לרשויות ציבוריות וממונים על העמדת מידע, אשר הוועדה הבוחרת מצאה כי הובילו שינוי משמעותי שגרם להפצת מידע, הנגשתו או לשינוי ושיפור בתהליך מסירת המידע מכוח חוק חופש המידע. בבחירת הזוכים ניתן משקל לחשיבות הציבורית בפעילותה של הרשות להנגשת מידע; היקף השינוי שנוצר בזכות פעילותה של הרשות; החידוש שנוצר בעקבות פעילותה של הרשות; שימוש מושכל בטכנולוגיות חדשות להנגשת המידע על ידי הרשות ונסיבות מיוחדות עמן התמודדה הרשות.

מנימוקי צוות השופטים בראשות מנכ"ל משרד המשפטים, עו"ד ערן דוידי, נציגת האקדמיה, פרופ' קרין נהון ומנכ"לית התנועה לחופש המידע, רחלי אדרי:

קראו גם:  4 פצועים מירי בשכונת א-טור במזרח ירושלים, אחד מהם במצב אנוש

מאגר החקיקה הלאומי בכנסת ישראל – מיזם רחב היקף ובעל משמעות ציבורית ודמוקרטית שלא ניתן להפריז בחשיבותו, המגשים באופן מיטבי את ערך השקיפות וזכות הציבור לדעת. המאגר משמש אזרחים, חוקרים, משפטנים ועוד למטרות רבות ונמצא בהתפתחות מתמדת. המאגר מצטיין בגישה טכנולוגית מתקדמת המאפשרת גישה לחומר הגולמי וחיבור דיגיטלי ליישומים נוספים ובראשם חיבור ל"ספר החוקים הפתוח".

אגף מערכות מידע ומחשוב במשרד הבריאות – משרד הבריאות, במהלך מגפת הקורונה נענה לאתגר שקיפות הנתונים ועמד במשימה חשובה זו וזאת ע"י הנגשת נתונים שונים במגוון דרכים וביניהם הקמת מערכת גרפים ונתונים המתעדכנת בתדירות גבוהה, העלאת מאגרי מידע לאתר data.gov, הצגת מידע בחתך גאוגרפי (GIS), פרסום דו"חות ועוד. נתוני הכניסה מראים כי נעשה שימוש רב בנתונים אלו בין אם ע"י התקשורת, גופי מחקר, מקבלי החלטות, אזרחים מן השורה ועוד, וכי שיח ציבורי ער התנהל סביבם.

קראו גם:  90 אלף מטיילים פקדו השבת את שמורות הטבע והגנים הלאומיים
חלוקת פרס שר המשפטים: "שקיפות של הפעילות השלטונית - תנאי יסודי לאמון האזרחים"
צילום: אביעד וייצמן

עיריית אשדוד – זוכה בפרס השקיפות זו הפעם השניה וזאת כיוון שהינה ממשיכה באופן עקבי וראוי לציון בקו המצביע על הכרה בערך השקיפות וביצוע פעולות משמעותיות עבור תושבי העיר. בין פעולות אלו ראתה הוועדה לנכון לציין במיוחד את הפעולות הבאות: הנגשת הקלטות השמע של המועצה וקיום שידור חי בפייסבוק; הנגשת פרוטוקולים של ועדות העיר; הנגשת מידע אודות התקציב העירוני (רגיל ופיתוח); שיקוף תכניות העבודה; העמדת מידע לטובת התושבים מתוך "המוקד הרואה"; הצגת נתונים סביבתיים משמעותיים; מידע אודות תמיכות ועוד.

חלוקת פרס שר המשפטים: "שקיפות של הפעילות השלטונית - תנאי יסודי לאמון האזרחים"
צילום: אביעד וייצמן

שר המשפטים, גדעון סער: "שקיפות של הפעילות השלטונית היא תנאי יסודי לאמון של האזרחים. זהו הרעיון העומד ביסוד חוק חופש המידע, המבטיח את זכות האזרח לפקח ולבקר את רשויות השלטון, ומעמיד מגבלה על כוחן של רשויות השלטון. בעידן הדיגיטלי שבו אנו חיים, אי הנגשה של מידע אודות פעולות המדינה גורמת לפגיעה באמון ביתר שאת. חוסר אמון של האזרחים במוסדות השלטוניים הוא מצב מסוכן, ועל כן יש לפעול להגברת השקיפות, ואנו עושים זאת".

קראו גם:  גנץ: עושים צדק עם לוחמי צד׳׳ל. הממשלה תאשר מחר...
חלוקת פרס שר המשפטים: "שקיפות של הפעילות השלטונית - תנאי יסודי לאמון האזרחים"
צילום: אביעד וייצמן

עו"ד שלומי בילבסקי, ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע: "אני מברך את הזוכים על ההישג שבזכייתם בפרס שר המשפטים לשקיפות שלטונית לשנת 2022. הזוכים השכילו להבין שכיום מידע הוא 'הזהב החדש' ושהציבור מצפה מהם לפעול באופן יזום להנגיש מידע בעל ערך ציבורי, מחקרי וכלכלי, שכן המידע, בסופו של דבר, שייך לציבור וצריך לחזור אליו".

חלוקת פרס שר המשפטים: "שקיפות של הפעילות השלטונית - תנאי יסודי לאמון האזרחים"
צילום: אביעד וייצמן

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן