מבזקיםפוליטי / מדיני

החלו הדיונים בנושא הצעת החוק 'ממדים ללימודים': "החוק הזה הולך ליפול"

מליאת הכנסת החלה לפני זמן קצר (שני) את הדיון בהצעת חוק קליטת חיילים משוחררים. מוצע כי קרן "ממדים למילואים" תממן שני שליש משכר לימוד אוניברסיטאי שנתי במוסד להשכלה גבוהה ובמוסדות לאומנות, עבור עד 3 שנות לימוד או עד 4 שנים למקצועות מסוימים, לחייל זכאי שהתגייס אחרי התאריך 30.6.2013, ושהחל בלימודים בתוך שלוש השנים שלאחר תום השנה שבה השתחרר משירות סדיר או קבע או מילואים שנמשך יותר משנה.

הזכאות תינתן לחייל ששירת כלוחם במשך תקופה כאמור בחוק, לחייל שהוריו קיבלו תשלומי משפחה (תשמ"ש), שהיה חייל בודד, או שהוא בן האוכלוסייה הערבית, לרבות הדרוזית או הצ'רקסית ולחייל עולה חדש. בנוסף, ראש אכ"א יהיה מוסמך לקבוע כי חייל יהיה זכאי להטבה אף אם לא השלים את תקופת שירותו או שעבר לתפקיד עורפי, אם הדבר נגרם בשל פציעה .

קראו גם:  בשורה משמחת לעובדי המגזר הפרטי - סוכם על תוספת לדמי ההבראה

בדברי ההסבר נכתב: "החל משנת 2016 ניתן לחיילים משוחררים מצה"ל שהם לוחמים ולחיילים משוחררים מאוכלוסיות ייחודיות, סיוע נוסף, מעבר לקבוע בחוק, לצורך לימודי השכלה גבוהה, במסגרת תוכנית "ממדים ללימודים". במסגרת התוכנית, שמופעלת על ידי האגף לחיילים משוחררים במשרד הביטחון, ניתנת השתתפות במימון שכר הלימוד של חיילים משוחררים זכאים במוסדות להשכלה גבוהה, מכספי תרומות ומעיזבונות המוקדשים למטרה זו. עתה מוצע להסדיר את תוכנית "ממדים ללימודים" בחקיקה ולתקצב אותה בתקציב הקרן לקליטת החייל המשוחרר כמשמעותה בחוק, כך שתינתן הטבה נוספת לאוכלוסיות הזכאיות לכך, לשם הכוונת החיילים המשוחררים הזכאים לרכישת השכלה גבוהה."

עוד נכתב כי "תכלית ההטבה הנוספת היא להביע הוקרה לחיילים משוחררים משירות סדיר ששירתו בתפקידי לחימה. ההטבה הנוספת משקפת תגמול נוסף בעבור השירות בתפקידים אלה, לנוכח הקושי הייחודי וסיכון החיים הגלום בשירות בתפקידי לחימה. כל זאת, מעבר לזכויות הניתנות היום על פי חוק לכלל המשרתים. ההטבה נועדה גם לעודד חיילים ומיועדים לשירות ביטחון לשירות בתפקידי לחימה."

קראו גם:  ג'לג'וליה: בן 39 הובהל לבית החולים עם פציעה חודרת

יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ רם בן ברק הציג את ההצעה ואמר: "כשבחרתי להיכנס לפוליטיקה, חשבתי שיש דברים שהם מעל הפוליטיקה אבל מסתבר שהייתי נאיבי. אני לא האמנתי שיכול להיות מצב שחברי הליכוד יתקעו סכין בגב ללוחמי צה"ל. לא האמנתי שהליכוד יהיה נגד חוק שאין צודק ממנו, שהליכוד יהיה נגד עשרות אלפי לוחמים שהחוק הוא עבורם ובשבילם. לא האמנתי שחברי כנסת שחלקם היו לוחמים מסוגלים להפנות עורף כלפי הדור שעכשיו נלחם עבורנו. אתם בחשבונאות של פוליטיקה קטנה יורקים להם בפרצוף. איך אתם מסוגלים להסתכל בראי? מעולם לא התביישו רבים כל כך במעטים כל כך."

ח"כ יואב קיש פנה לשר הביטחון בני גנץ ואמר: "החוק הזה הולך ליפול, אני רוצה לחסוך את הנפילה. ניהלנו משא ומתן על הצעה פשוטה שעל השנה הראשונה והשנייה יקבלו 66% ועל השנה השלישית יקבלו 100% במקרה של סיום הלימודים. אין כאן בעיה של תקצוב, זו הצעה שהיא פשרה והיא תעביר את החוק, אם לא החוק נופל.

קראו גם:  "עדויות מזעזעות ממתקני השב"כ, מרשי עובר עינויים קשים ונשקפת סכנה לחייו"
צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן