מבזקיםמשפטי/פלילי

"קוראים לאבטח את השופט שפסק כי אין עבירה פלילית בקריאת שמע ישראל בהר הבית"

בארגון חוננו קראו אמש (ראשון) לאבטח את השופט ציון סהראי בעקבות איומי ארגוני הטרור, ההסתה וההשתלחויות של אנשי השמאל ברשתות. בארגון חוננו אמרו "לא ייתכן שארגוני טרור ואנשי שמאל ישתלחו ויאיימו על שופטים תוך שהם מזהמים את ההליך המשפטי תוך פגיעה קשה בבתי המשפט ובמערכת המשפט בישראל".

עוד אמרו כי, "אנו חוששים שלאחר החלטת השופט סהראי בנוגע לתפילת יהודים בהר הבית, ובעקבות ההסתה וההשתלחויות, גורמי קיצון ינסו לפגוע בשופט ובבימ"ש. אסור להשלים עם האיומים של ארגוני הטרור והשמאל, מטרתם לפגוע בעצמאות בימ"ש ותקינות ההליכים. אנו קוראים למשטרה, לגופי הביטחון ולמשמר בתי המשפט להציב אבטחה ושמירה על השופט סהראי עוד הערב, זאת למען עצמאות מערכת המשפט, ושמירה על הליכים תקינים ונקיים, כך ששופטים לא יושפעו מגורמי הקיצון ברשתות ומאיומי ארגוני הטרור".

אתמול פרסם השופט סהראי, שופט בית המשפט השלום בירושלים, החלטה אשר על פיה אין למנוע מיהודים להתפלל ולהשתחוות בהר הבית. פסק זה מגיע בעקבות ערער שהגיש עו"ד נתי רום מארגון חוננו על הרחקתם של שלושה נערים מהר הבית לאחר שהם השתחוו במהלך עלייתם למקום. במהלך הדיון טען עו"ד רום כי אין שום מניעה חוקתית או הוראה ממשלתית האוסרת על יהודים להשתחוות או להתפלל בהר הבית וגם שר הביטחון ומפכ"ל המשטרה הצהירו על חופש פולחן מלא לכל הדתות במקום.

בפסק הדין קבע השופט סהראי כי בהחלטתו כתב כי לטעמן לא ניתן לומר שהשתחוות ואמירת קריאת שמע מקיימים חשד סביר להתנהגות העלולה להביא להפרת השלום, כפי שמחייב החוק. "קשה להלום מצב ובו קריאת "שמע ישראל" בהר הבית תהווה עבירה פלילית של מעשה העלול להביא להפרת השלום" נכתב בפסק הדין.

קראו גם:  שרת הכלכלה מציעה: הגדלת מספר ההיתרים לקליטת עובדים פלסטינים

פסק הדין של השופט סהראי עורר תגובות רבות, במיוחד מצד ארגוני הטרור ואנשי השמאל שלא ראו בעין יפה את הפסיקה שהתקבלה. בארגון הטרור חמאס איימו הערב כי "החלטתו של בית משפט השלום לאפשר ליהודים הציוניים לקיים את הטקסים התלמודיים שלהם במהלך פלישותיהם הפרובוקטיביות לחצרות מסגד אל-אקצא היא משחק באש העובר על כל הקווים האדומים והסלמה מסוכנת שבהשלכותיה יישאו מנהיגי הכיבוש". הודעה דומה יצאה גם מארמון המלוכה בירדן שבה נטען כי מדובר בהפרה של ההחלטות הבין לאומיות בנוגע לירושלים.

גם השר לשיתוף פעולה אזורי, עיסאווי פריג ממרץ תקף בחריפות את פסק הדין. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו רשם פריג' "‏ההחלטה לאפשר את הפרת הסטטוס קוו במתחם אל אקצא, איננה רק שגויה, אלא גם חסרת אחריות ומסוכנת. מספיק טיפש אחד כדי לשרוף יער שלם וכדי לעצור את התבערה, על היועמ"ש והפרקליטות לערער על ההחלטה ולבקש את דחיית יישומה. לפני שנמצא את עצמנו במערבולת אלימות כתוצאה משיגעון גדלות של שופט שלום אחד".

סגן רה״מ ושר המשפטים גדעון סער כתב בטוויטר: ״אין מקום להתקפה אישית על שופטים. ניתן להתווכח על החלטות של בתי-המשפט, אך השתלחות בשופטים עצמם אינה דרך ראויה ומקובלת בדיון ציבורי.״

ח"כ איתמר בן גביר מסר: "רואה בחומרה רבה שמשטרת ירושלים לא מקיימת החלטת שופט לפיה מותר להתפלל ולומר שמע ישראל בתוך הר הבית. לפי התיעוד, שוטרים מנעו מיהודים להיכנס עם טלית ותפילין, אני חושש שאי כיבוד החלטות בית המשפט על ידי המשטרה, הינה סופה של הדמוקרטיה, משטרה שלא מכבדת החלטות של בית משפט נוהגת באנרכיה, מה נגיד לילדים ולנוער שלנו כאשר הם רואים שלא מכבדים החלטה של בית משפט?. אם הדבר יימשך כך שלא יתפלאו שגם נערים וילדים לא מכבדים החלטות של בית משפט התנהגות המשטרה גורמת לזילות במערכת המשפט ופגיעה ברשות השופטת".

קראו גם:  השר גנץ: ''דברי נתניהו מקוממים, פוגעים באחדות העם וראויים לגינוי''

ח"כ בן גביר הוסיף: "בכוונתי לפנות כרגע לשר לביטחון פנים ולהודיע לו שהוא חייב לקיים את החלטות בית המשפט, אחרת תוהו ובוהו ישרור כאן".

בתוך כך, מנכ"ל ארגון חוננו, שמואל מידד (זנגי) פנה הבוקר לנשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, בבקשה להגן על כבודו של בית המשפט לאחר ההחלטה שגררה הסתה ואיומים מצד ארגוני טרור, גורמי שמאל ומצד גורמים בממשלה.

במכתבו, תיאר זנגי את ההמולה שנוצרה מסביב להחלטה, ואף הביא את האמירות הרבות של פוליטיקאים ממחנה השמאל נגד בית המשפט "הריני להפנות את תשומת לבך לסערה הציבורית שהתעוררה אמש (א׳) עם פרסומה של החלטת כב׳ השופט ציון סהראי מבימ״ש השלום בירושלים בהליך ערר קצין שהגיש מטעם ׳חוננו׳ עו״ד נתי רום בנוגע להשתחוויה של מבקרים יהודים בהר הבית", כתב מידד.

"בעבר התבטאת נגד פוליטיקאים שבטאו חוסר אמון או ביקורת כלפי בית המשפט והנה נראה שביממה האחרונה הותר הרסן באופן חסר תקדים. השר עיסאווי פריג׳ (מרצ) צייץ בחשבון הטוויטר שלו דברי ביקורת חריפים על החלטת בית המשפט ואף כינה את כב׳ השופט סהראי במילות גנאי כשטען שהחלטת כב׳ השופט נובעת מ״שיגעון גדלות״. אל דבריו הנלוזים של סגן השר פריג׳ הצטרף אף חברו לסיעה, סגן השר יאיר גולן, כשטען הבוקר בראיון לרדיו 103FM שהחלטת בית המשפט היא ״טעות חמורה״.

קראו גם:  בשורה משמחת לעובדי המגזר הפרטי - סוכם על תוספת לדמי ההבראה

מידד הזכיר במכתבו מקרים קודמים בהם גינתה הנשיאה פוליטיקאים "זכורים לציבור דברייך החריפים לא פעם כנגד פוליטיקאים שההינו לדבר כנגד בית המשפט. כך היה לאחר נאום הבכורה של השר לשעבר אמיר אוחנה בשנת 2019 עת תקפת אותו בפומבי ובחריפות כשטענת שדבריו גובלים באנרכיה, כך ארע אך לאחרונה עם פרסום מכתב פומבי שלך כנגד חבר הכנסת דוד אמסלם וכך במקרים נוספים".

לדבריו, ההתבטאויות של גורמי ממשל בישראל מלבות התקפות נוספות על בתי המשפט ועל מדינת ישראל: "ההתבטאויות בגל הנוכחי חמורות שבעתיים שכן הן אינן מגיעות בחלל ריק. במקביל למתקפה החריפה של פוליטיקאים ישראלים פרסם ארגון הטרור חמאס איומים לעבר ישראל לבל תיישם את החלטת בית המשפט הנכבד, זאת לצד גורמים נוספים בקהילה הערבית מישראל ומחו״ל שהגיבו בזעם להחלטת השופט סהראי", הסביר במכתבו.

בסיום המכתב ששלח מנכ"ל חוננו לנשיאת העליון, הוזכרה גם התנהלותה החריגה של מזכירות הממשלה שהתערבה באופן חריג בניסיון להשפיע על פסיקת בית המשפט: "בטוחני שתמצאי את הזמן לגנות בחריפות את ההשתלחות חסרת הרסן של פוליטיקאים ישראלים נגד בית המשפט כמו גם את הממשלה כולה שפרסמה אמש הודעה ע״י מזכירות הממשלה על כך שעודכנה כי יוגש ערר כנגד החלטת בית המשפט ותמהני ממתי הפך הדבר למקובל שגורמים מדיניים מעורבים בהליך קבלת החלטות מקצועי המתנהל בתיקים פליליים".

"אמון הציבור בבית המשפט חשוב לכולנו", סיכם מנכ"ל חוננו, "ושתיקתך נוכח ההתרסה הנוכחית עלולה להתפרש כמדיניות של איפה ואיפה, שלא לומר צביעות".

צילום: יורם בניטה/ לע"מ

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן