מבזקיםמשפטי/פלילי

תיעוד: 1,800 מטבעות ותכשיטים נדירים נתפסו בביתו של תושב מודיעין

כ-1800 מטבעות עתיקים, תכשיטים וחותמות, לוחות חרס עם כתב יתדות, ופסלון ברונזה קדום, נתפסו השבוע בביתו של תושב מודיעין. בין החפצים שנתפסו גם מטבעות נדירים, בעלי חשיבות מדעית וערכית רבה. בין השאר, נתפסו מטבעות כסף קדומים מהתקופה הפרסית, מטבעות מימי החשמונאים, מימי המרד הגדול, מטבע שקל כסף מהמרד הגדול, ומטבעות הנושאים את שמו הפרטי של מנהיג מרד בר כוכבא – שמעון.

החיפוש, של מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות בסיוע שוטרי תחנת מודיעין, בוצע השבוע (ראשון) בצו שופט, בעקבות חשד שהאיש עוסק בסחר בעתיקות ללא רישיון.

במהלך החיפוש, הבחינו מפקחי רשות העתיקות כי על חלק מהמטבעות והפריטים קיים עפר טרי. על פי החשד, חפצים אלה הגיעו לאחרונה מחפירות בלתי – חוקיות מאתרי עתיקות ברחבי המדינה. "מחמיץ את הלב, לחשוב על אתרי העתיקות הרבים שנהרסו לשם בצע כסף של סוחרים בערכי מורשת", אומר אילן חדד, המפקח על המסחר בעתיקות ברשות העתיקות, "מדובר בהסטוריה של כולנו, שכבר אי אפשר יהיה לשחזר".

קראו גם:  בר לב נגד הליכוד: "מנסה לסכל הצעת חוק שנועדה להציל את חייהן של נשים"
פסלון האל הרמס. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

המטבעות שנתפסו מתוארכים לתקופות שונות; בין השאר, מטבעות עשויים כסף מהתקופה ההלניסטית, מטבעות ברונזה מהתקופה הרומית, וכן מטבעות יהודיים משלל תקופות – מהתקופה הפרסית, מימי בית המקדש השני, מזמן ממלכת החשמונאים ומימי המרד הגדול ומרד בר כוכבא – בהם מספר מטבעות הנושאים את שמו של מנהיג המרד "שמעון".

חלק מהמטבעות שנתפסו. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

בחדר העבודה של החשוד נתפס מטבע כסף מיוחד, מסוג "שקל" כסף. זהו מטבע יהודי מימי המרד הגדול – שנת 67 לספירה, עליו מופיע מצידו האחד הכיתוב "ירושלים הקדושה" עם עיטור של שלושה רימונים באשכול, ומצידו השני – הכיתוב "שקל ישראל שנה ב'" מעל עיטור גביע. ניכר שהמטבע היה באמצע ניקוי, ורק מחציתו נוקתה עד כה.

קראו גם:  בת 25 נפצעה בינוני בתאונת דרכים באשדוד
חלק מהמטבעות שנתפסו. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

בחדר אחר בבית, נתפסו עשרות מטבעות בתוך מעטפות דואר נושאות כתובות לנמען, מוכנות למשלוח לחו"ל.

מטבע שקל ישראל. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

לדברי חדד, "פעילות היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות יחד עם משטרת מודיעין, אפשרה את סיכול הברחת הפריטים הקדומים מישראל לשווקים בחו"ל. על פי החשד, האיש סחר בעתיקות, לכאורה, ללא רישיון ובניגוד לחוק במשך תקופה ארוכה. החשוד פעל תוך טשטוש עקבותיו, ועל פי החשד הבריח באופן שיטתי אלפי מטבעות מישראל לחו"ל. החשוד, שעסק בסחר בעתיקות לפני שנים רבות, בקיא בהוראות החוק אך הוא בחר לפעול במודע כנגדו".

טבעות עתיקות. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

בחקירתו, הודה החשוד בסחר בלתי חוקי, בהברחת מאות מטבעות לחו"ל ובקניית מטבעות משודדים וסוחרים לא חוקיים בשטחים, והכנסתם לישראל בניגוד לחוק.

קראו גם:  אלימות בפתח תקווה: בן 30 הובהל לבית החולים במצב קשה עם פציעות חודרות
מטבע שמעון מנהיג מרד בר כוכבא. צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "מפקחי רשות העתיקות נאבקים מדי יום ולילה בתופעת שוד העתיקות ובסחר הבלתי-חוקי בעתיקות. הממצאים הקדומים שייכים למדינה ולציבור; לכל מטבע ומטבע סיפור ייחודי באמצעותו ניתן ללמוד על ההיסטוריה והמורשת של הארץ. סוחרים בלתי מורשים בעתיקות שרוכשים מטבעות משודדים וגנבים, מעודדים את שוד העתיקות, שנתלשות מסיפורן ההסטורי. רשות העתיקות תמשיך לפעולה בשיתוף גופי אכיפה נוספים, לסיכול הסחר הבלתי-חוקי בעתיקות.

מהיחידה למניעת שוד עתיקות נמסר כי בשבועות הקרובים תורחב החקירה על מנת לחשוף את מי שסיפקו את המטבעות לחשוד. בסיום החקירה יועבר התיק ללשכה המשפטית של רשות העתיקות, לבחינת הגשת כתב אישום כנגדו.

צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות
צילום: רשות העתיקות

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן