מבזקיםפוליטי / מדיני

ברקע המתיחות: מה עשה השר הישראלי בגבול איראן?

המתיחות בין ישראל לאיראן גוברת בעקבות התקדמותה של איראן לעבר פיתוח פצצה גרעינית. שר הביטחון ציין כי טהראן נמצאת שבועות בודדים מצבירת חומר בקיע שיספיק לפצצה לאחר שבחודשים האחרונים הכפילה את כמות האורניום המועשר.

היום (חמישי) הגיעה האישיות הישראלית הבכירה ביותר בסמוך לגבול האיראני, אלא שמדובר בביקור לצורך חיזוק היחסים עם המדינה השכנה לאיראן ושיתופי פעולה בתחום החקלאות.

שר החקלאות, עודד פורר הגיע היום לאזור הקרוי זנגילן באזור נגורנו קרבך שבדרום מערב אזרבייג’ן, 8 ק״מ בלבד מהגבול עם אירן וכ- 120 ק״מ מהעיר המרכזית האיראנית תבריז. הוא ביקר ב"כפר החכם" שהוקם ובחן הטמעת טכנולוגיות ישראליות שנערכו בפיתוח הפרויקט.

אתמול נפגש השר פורר עם נשיא אזרבייג’ן אילהאם אלייב.

על גבול איראן אמר שר הפורר: "אני שמח על ההזדמנות שניתנה לבקר כאן בכפר החכם הסמוך לגבול עם איראן ולראות הרבה מאד יידע וטכנולוגיה ישראלית שבונה חיים. נפלא לראות כיצד החקלאות הישראלית פורצת גבולות ומהווה גאווה לאומית".

קראו גם:  פועל בן 34 נפל מגובה באתר בנייה בתל אביב, מצבו בינוני

יש לציין כי האיראנים לא אוהבים, בלשון המעטה את הנוכחות הישראלית בקרבתה שטוענים כי לא מדובר בכפרים חכמים אלא בבסיסי מודיעין ישראלים שנועדו לרגל ולפגוע באיראן והביעו את מחאתם לא פעם בפני השלטון האזרי על קיום הפרויקט.

נדגיש כי בשעה זו, נמצא שר הביטחון בני גנץ בביקור רשמי בארצות הברית, שם נפגש עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן בבית הלבן.

שר הביטחון העלה את סוגיית ההתקדמות של איראן בפרויקט הגרעין, ואת העלייה בפעילות התוקפנית של איראן באזור, והדגיש את הצורך לחזק את שיתוף הפעולה ואת ההכנות לכל תרחיש. בהקשר זה אמר שר הביטחון כי יש הזדמנות להרחיב את העבודה המשותפת בין מערכות הביטחון של שתי המדינות, ואת מסגרות הפעילות עם שותפות נוספות באזור.

קראו גם:  פיקוד העורף: האם ניר ידע לענות על כל השאלות של הקריין שלנו?האם אתם ...
צילום: שמוליק עלמני

כידוע, צה"ל עורך תרגיל רחב היקף – "מרכבות האש" שיימשך כחודש. הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי אמר אתמול כי “עם סיום התרגיל רמת המוכנות של צה”ל למלחמה תהיה בנקודת שיא”.

כוכבי הבהיר כי "צה”ל מתמודד עם קשת רחבה של זירות ואיומים. מסכין ועד גרעין, מג’נין ועד איספהן. צה״ל פועל בכל הזירות כדי לאסוף מודיעין, לסכל איומים ומתכונן למלחמה מול כל זירה או במתאר רב-זירתי.”

צילום: דובר צה"ל

זנגילן נמצאת בדרום שטחי נגורנו-קרבאך שהושבו לאזרבייג׳ן בתום המלחמה עם ארמניה בשנת 2020.

יצוין כן אזרבייג׳ן הכריזה כי תבנה מחדש את היישובים האזרים שנהרסו בשנות ה-90 כאשר הארמנים כבשו את השטח.

בשל היחסים הקרובים והאסטרטגיים בין אזרבייג׳ן לישראל, החליט הנשיא עלייב כי ישראל תהיה השותפה העיקרית של אזרבייג׳ן בפיתוח החקלאות באזרבייג׳ן בכלל ובנגורנו-קרבאך בפרט.

במסגרת זו, הכפר החכם הוא פרויקט הדגל של אזרבייג׳ן, ואזרחים אזרים אמורים לעבור לשם בשבועות הקרובים. חברות ישראליות מובילות את הפעילות החקלאות שבו, כולל הקמת רפתות עם טכנולוגיה ישראלית.

קראו גם:  הממשלה אישרה את "תכנית המיליון", רה"מ: "זו בשורה משמעותית לציבור''

השר פורר הוא השר הישראלי הראשון שמבקר בשטחי קרבאך לאחר המלחמה. הוא גם האישיות הישראלית הבכירה ביותר שהגיעה כה בסמוך לגבול האיראני.

הביקור מתקיים לאחר חודשים של מתיחות רבה בין אזרבייג׳ן לאיראן, שבמסגרתה האשימה איראן את אזרבייג׳ן שהיא מארחת בסיסים צבאיים ומודיעיניים של ישראל. באוקטובר 2021 אף קיימה איראן תרגיל צבאי עצום על הגבול האזרבייגני, בהשתתפות 40 אלף חיילים, תוך איום אזרבייג׳ן כי עליה לגרש את ״הציונים״ מתוכה.

בתגובה, במהלך אחד מביקוריו של הנשיא אלייב לגבול האיראני, הוא צולם מלטף בפומבי מל"ט ישראלי, וסירב בכל תוקף להיכנע לאיומים האיראנים.

מאז נדמה שהמתיחות בין המדינות שככה, אך העוינות החשדנות עדיין בשיאם.

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן