מבזקיםפוליטי / מדיני

אושר בקריאה טרומית: דמי לידה לעצמאיות תוך מתן זכות לעבודה חלקית

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח הלאומי של חברת הכנסת קרן ברק והצעה דומה של ח"כ אורלי לוי אבקסיס. 20 חברי כנסת תמכו בהצעה והיא תועבר לוועדת העבודה והרווחה.

מוצע לקבוע כי על אף האיסור לעבוד בתוך תקופת הלידה וההורות – עובדת שהיא עצמאית תהיה זכאית לדמי לידה גם אם היא ממשיכה לעבוד בתקופה הלידה במשלח ידה או עסקה בהיקף שאינו עולה על 40 שעות בחודש, אם היא עבדה כעצמאית בתקופה של 12 חודשים רצופים ואם העסק שבבעלותה הוא עסק קטן או זעיר.

בדברי ההסבר נכתב: "חוק הביטוח הלאומי אוסר על נשים לעבוד בזמן תקופת הלידה וההורות. כ-10% מהנשים העובדות הן עצמאיות שאינן יכולות לעמוד באיסור הגורף נוכח החובה שלהן לדאוג לפעולות שוטפות הכרוכות בניהול עסק כמו תשלום משכורות, תשלום שכר דירה ולעתים אף פתרון בעיות אד הוק. האמור לעיל משמעותי אף יותר נוכח קשיי ההישרדות של העסק בהיעדרן. במטרה לסייע לאותן נשים עצמאיות בעלות עסקים, מוצע לאפשר לנשים אלו לעבוד כ-40 שעות בחודש – מספר שעות המהווה פחות מרבע ממשרה מלאה, ובכך לאפשר הגדלה של שיעור הנשים העצמאיות, לעודד יציאת נשים לשוק העבודה העצמאי, ולאפשר להן להמשיך ולהפעיל את עסקן גם במהלך תקופת הלידה וההורות, בלי לאבד את זכאותן לדמי לידה."

קראו גם:  משרד הבריאות: מיליון כניסות בשבוע: כך הפך אתר נתוני הקורונה (הדש...
צילום: pexels

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן