מבזקיםפוליטי / מדיני

יו"ר הוועדה למשפחת הנרצחים: "מתנצלת בשם המדינה והכנסת על העוול שנגרם לכם"

ועדת ביטחון הפנים של הכנסת דנה היום (שני) בהצעה לדיון מהיר של חברי הכנסת אוריאל בוסו, אורי מקלב, ואיתמר בן גביר במחדל הרשויות בחקירת הרצח של בני הזוג כדורי תוך פגיעה אנושה בבני משפחתם.

יו"ר הוועדה, מירב בן ארי: יש לעשות בדק בית, נפנה לראש אגף החקירות ולפרקליטות לקבל הסברים. נציגת משפחת כדורי: "החזיקו אותי ללא אוכל, ביזו אותי והשפילו אותי" נציג הפרקליטות: "התיק מול בני המשפחה נסגר מהותית".

יו"ר הועדה, בן ארי, אמרה בפתח הדיון כי ההתנהלות מול משפחת כדורי גרמה עוול גדול. התנהלות המשטרה היתה לא טובה בלשון המעטה וחשוב שנלמד ונסיק מסקנות. בני המשפחה גם אבלים על הירצח הוריהם ועוד נעצרים על רצח שלא ביצעו. זה אירוע דרמטי וטוב שהגיע לדיון בוועדה לביטחון פנים בכנסת על מנת שיגיע לעין הציבורית ולמען השקיפות במטרה שאירוע כזה לא יחזור חלילה.

חברי הכנסת טענו כי נפלו פגמים בהתנהלות חקירת רצח משפחת כדורי ועולים תיאורים קשים על התעללות שערורייתית בבני המשפחה. אלה נחקרו בצורה ברוטאלית ואלימה על לא עוול בכפם וללא שום ממצא שהוביל לחשד כלפיהם. חברי הכנסת הוסיפו כי זכויות היסוד של בני המשפחה נרמסו ברגל גסה על ידי חוקרי המשטרה ובית המשפט שהאריך ללא עילה סבירה את מעצרם, תוך פגיעה בשמם הטוב. יש לציין כי כשלוש שנים לאחר מכן פוענח הרצח והתברר כי המניע היה לאומני ובני הזוג כדורי נרצחו על ידי מחבל פעיל דאע"ש שכנגדו הוגש כתב אישום.

קראו גם:  דובר חמאס: "הידרדרות במצב הרפואי של אחד השבויים הישראליים"

ברכה כדורי, כלתם של הנרצחים שנעצרה ונחקרה בפרשה סיפרה בדיון כי: "הפגיעה היתה קשה מאד. בעלי היה אומר לי איפה אבא שלי? שיציל אותי מזה? זה לא יכול להיות. היינו בפחד איום, הפחד עד עכשיו בעצמות שלי. זה להיות במקומות שפלים. "הייתי בכפור אימים, ביקשתי תביאו לי מעיל!". היא המשיכה בעדותה וסיפרה כי "כשבאתי באותו ערב לתמוך בבעלי פשוט זרקו אותי משם, אמרו לי אל תדאגי הוא יסתדר. אנחנו עד היום בעננה ומבקשים שיסגרו את התיק. החזיקו אותי ללא אוכל, ביזו אותי והשפילו אותי. לא השאירו לי שום סממן של יהדות הורידו לי את כיסוי הראש ואת החצאית. כשעו"ד שלי בא לבקר לא רציתי לצאת כך, אמרו לי תישארי בחדר. התחושה של חוסר אמון הוא אדיר".

לדברי ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס):" מטרת הדיון לבדוק את הכשלים ואת התקלות שנעשו בדרך. וזו מטרת הוועדות של הכנסת ואיך מונעים את העוול הבא. מדובר באות קין על ראשם של בני המשפחה שהיה מונח במשך שלוש שנים. להגיד אנחנו מתנצלים בפני המשפחה זה נחמד אבל המשטרה והיחידות החוקרות צריכות לשאול שאלות קשות, איפה כשלנו במהלך החקירה? לא מספק אותנו תשובות כמו זה בבדיקה, זה בחקירה. זה לא מספק אותנו". ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה):"הדיון הזה הוא בשביל המשטרה, היה פה הרס של משפחה, משפחה צנועה רגועה וישרה הוכתמה. הפגיעה הגדולה ביותר בנרצחים זה שחשדו בילדיהם. הממצאים בשטח סתרו כל חשד לרצח על ידי בני המשפחה אמר מקלב והציג תמלול משיחה שנערכה בין המנוח לכלתו יומיים לפני הרצח בה הוא מפציר בה לקחת את משרד רואי החשבון ולתפעל אותו. "איפה היה מבחן הסבירות והאנושיות של המשטרה? איפה התנצלותה של המשטרה? ההתנצלות חייבת להיות ציבורית".

קראו גם:  'השומרים בני ברק': נעצר חשוד בגניבת מספר רב של קורקינטים ואופניים חשמליים

שי לוי, עו"ד המייצג את המשפחה טען כי: "החקירה כולה היתה לה מטרה אחת לחלץ הודאה מאנשים חלשים. בקלות היה אפשר לדרוך עליהם עוד קצת ולא הייתי מתפלא אם הם היו מודים במעשה. אחרי הטעות האיומה שנעשתה המשטרה צריכה לבקש סליחה מהמשפחה. כוח ללא רסן הוא כוח משחית".

בשלב זה בקשה יו"ר הוועדה להבין מדוע התיק לא נסגר למרות שהמחבל הנאשם נתפס במעשה? דרור לובן, מחטיבת החקירות במשטרה הסביר וטען כי "מטבע הדברים אנחנו לא מדברים על תיק שמתנהל ולא יכולים לפרט בנושא". יו"ר הוועדה העירה לנציג המשטרה ואמרה כי אולי בפתח דבריו היה ראוי שיפתח בהתנצלות כלפי המשפחה. "נראה לי שזה הדבר ההגיוני לעשות. ודרשה הסבר, "האם הוא יכול לענות למה לא סוגרים את התיק?"

עו"ד ארז פדן, משנה לפרקליט מחוז ירושלים טען כי הודיע לבני המשפחה בשבוע שעבר שהתיק ייסגר בחוסר אשמה. לדבריו "מהותית התיק סגור. הודעתי להם בצורה מפורשת וברורה". מערכות המחשוב יפעלו את פעולתם והדבר יתעדכן. אבל התיק נסגר מהותית". יו"ר הוועדה, בן ארי לנציג הפרקליטות: "אתה היית צריך להגיע ולהגיד לי שהסרנו את משפחת כדורי מכל המערכות ומדינת ישראל חייבת להם התנצלות. אתה מגיע לוועדה בכנסת בלי תשובות". נציג הפרקליטות, פדן אמר כי: "תגיע העת שיהיה אפשר לעשות בדק בית בכל התנהלות החקירה והיא תעמוד לבחינה ושנידרש לשאלות שהועלו בדיון. מעצר לצורכי חקירה נעשה באמצעות צווי בתי משפט ונעשו תחת פיקוח שיפוטי. המערכות הללו עובדות אבל זה לא שולל את הצורך לברר את הדברים".

קראו גם:  מספר כתבי אישום הוגשו נגד חשוד בהתפרעות ואיום על עובדים בבית קפה

ח"כ עמיחי שיקלי: "אתם מתייחסים לכל מיני דברים משפטיים ומלמלת משפטית. הציבור הישראלי לא יודע שהיה פיגוע באירוע הזה ועדיין מתנהלת חקירה מול בני המשפחה אחרי שהדברים הללו מתבררים. היה מצופה מכם לבוא להתנצל וזה לא קורה. זה לא פעם ראשונה שאין לכם יכולת להגיד טעינו. כדאי שהייתם באים בגישה פחות זחוחה. היחס הקר והמנוכר הוא מזעזע".

יו"ר הועדה, סיכמה ואמרה כי למשפחת כדורי כולה נגרם עוול שאין לתאר. האסון הכי גדול שההורים נהרגו בפיגוע ולילדים לא היתה אפשרות להתאבל והם עשו זאת בחדרי החקירות. זה לא ראוי ולא נכון. צריכים לעשות בדק בית מאד רציני בהתייחסות אליהם כאחרוני העבריינים. גם לנציג הפרקליטות אני אומרת: "לא עשיתם את העבודה שלכם כמו שצריך. מה קרה שם? אני לא מצליחה להבין? בכוונת הוועדה לפנות לראש אגף החקירות ולפרקליטות המדינה בנושא". ולנציגת המשפחה אמרה: "אני רוצה להתנצל בשם הכנסת ומדינת ישראל על מה שעברתם".

הוועדה לזכויות הילד
צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן