כלכלהמבזקים

חברת S&P אישרה מחדש את דירוג האשראי של ישראל: "עמלים על התקציב ל- 2023"

חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P אישרה מחדש אמש (שישי) את דירוג האשראי של מדינת ישראל על החוב במטבע חוץ ברמה של AA- עם תחזית דירוג 'יציבה'.

החברה מציינת את המאפיינים העיקריים של דירוג האשראי של מדינת ישראל, ביניהם כלכלה מגוונת ואיתנה, חשבונות חיצוניים חזקים, מבנה חוב מיטבי לצד סיכונים גיאופוליטיים מוגברים.

החברה צופה כי כלכלת ישראל תצמח בשיעור של 5.5% בשנת 2022, זאת לאחר שבשנת 2021 עמדה הצמיחה בפועל על 8.2%, גבוה מהתחזית המקורית של החברה שעמדה על 6.5%. נציגי החברה מציינים לחיוב את החשבונות החיצוניים החזקים של מדינת ישראל המאופיינים בעודף במאזן התשלומים ורזרבות מט"ח גבוהות, שנתמכים על ידי סקטור היי-טק חזק. בנוסף, נציגי החברה מציינים לחיוב את חוסנו של המשק הישראלי ויכולתו לעמוד בפני זעזועים מקומיים וחיצוניים, כדוגמת משבר רוסיה-אוקראינה והשפעתו המוגבלת על הכלכלה הישראלית.

קראו גם:  נהג משאית נהרג בתאונת דרכים בכביש 6 סמוך למחלף נחשונים

בהודעת החברה נכתב כי הביצועים הפיסקליים של ישראל מתחזקים לאחר ההרעה במדדים שנגרמה כתוצאה ממשבר הקורונה. הגירעון ב-2021 רשם שיפור משמעותי לעומת זה שהיה ב-2020 לאור גידול בהכנסות ממסים בשיעור נומינלי של 19%, נתון חסר תקדים בהשוואה לגידול שנתי ממוצע של 5% בעשור שקדם למשבר. החברה חוזה כי גירעון הממשלה בשנת 2022 יעמוד על 3% ובטווח הבינוני על 2.5%, ויחס החוב-תוצר נטו אשר זינק ב-2020 לשיעור של 68% צפוי לעמוד על 58% עד שנת 2026.

החברה מציינת את מבנה החוב המיטבי של הממשלה הכולל שיעור גבוה של מחזיקי אג"ח מקומיים, גישה מצוינת לשוקי ההון וגיוון במקורות המימון.

החברה צופה שיעור אינפלציה ממוצע של 3.8% בשנת 2022, ומציינת כי מדובר בשיעור נמוך משמעותית בהשוואה למרבית המדינות המפותחות, בין היתר אודות לייצור הגז הטבעי של ישראל המאזן את השפעת עליית מחירי האנרגיה בעולם.

קראו גם:  שריפה גדולה פרצה סמוך לבית שמש, אין שליטה על האש

בנוגע לזירה הגיאו-פוליטית, החברה ציינה לטובה את היחסים הדיפלומטיים עם איחוד האמירויות, בחריין, מרוקו וסודן אך ציינה גם את האירועים הביטחוניים בתקופה האחרונה אשר כללו סדרה של אירועי אלימות פנימיים כמו גם עימותים מול חמאס במאי 2021 והמתחים הקיימים מול אירן ככאלו המהווים מגבלה על דירוג האשראי. יחד עם זאת, הזכירה החברה כי מבחינה היסטורית השפעת אירועים אלו על הכלכלה נותרה מוגבלת.

הדירוג הנוכחי של ישראל על-ידי חברות הדירוג הבינלאומיות:

על פי חברת S&P הדירוג כאמור הוא AA- יציב.

על פי חברת פיץ': A+ יציב.

על פי חברת מודי'ס: A1 חיובי.

שר האוצר, אביגדור ליברמן, אמר: "הודעתה של חברת הדירוג על אישורו של דירוג האשראי של ישראל הינה תוצאה ישירה של הביצועים החזקים של כלכלת ישראל ושל קידום רפורמות מבניות המעודדות צמיחה. הדירוג מעיד על החשיבות שבהמשך השמירה על מדיניות פיסקלית אחראית תוך התמודדות עם האתגרים הכלכליים הניצבים בפנינו. אנו עמלים בימים אלו על תקציב המדינה לשנת 2023 אשר יבטיח המשך צמיחה לאזרחי מדינת ישראל".

קראו גם:  "אחד האתרים המזוהמים ביותר": אתר 'תעשיות אלקטרוכימיות' לשעבר בעכו בדרך לשיקום?

החשב הכללי, יהלי רוטנברג, הוסיף: "אישור דירוג האשראי מגיע בהמשך לנתונים הפיסקליים החזקים שפורסמו בימים האחרונים ואשר מעידים על קצב ההתאוששות המהיר של המשק. אגף החשב הכללי ימשיך במחויבותו לניהול אחראי של החוב הממשלתי תוך המשך הורדת נטל החוב על ההוצאה הציבורית".

צילום: freepik

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן