חדשות הארץמבזקים

כמה סמלי: תשעה שורדי שואה עלו הערב לישראל במטוס חילוץ

מטוס חילוץ רפואי נחת לפני זמן קצר (רביעי) בישראל ועליו קשישים ניצולי שואה, חולים ופצועים, אשר חולצו על ידי מתנדבי זק"א מאזורי הלחימה בלב אוקראינה. צוות מיוחד של רופאים ופראמדיקים של זק"א ליוו את הטיסה הרפואית ממולדובה לישראל. בנוסף הובאה גם גופתו של שורד השואה אהרון סקמורובסקי ז"ל, שחולץ יחד עם אשתו מקייב ע"י מתנדבי זק"א ונפטר בבית החולים בקישינב כשהוא מוקף בבני משפחתו.

כמה סמלי: תשעה שורדי שואה עלו הערב לישראל במטוס חילוץ
צילום: דוברות משרד העלייה והקליטה

את פניהם של העולים קיבלו שרת העלייה והקליטה הגברת פנינה תמנו שטה, מנכ"ל זק"א דובי ויסנשטרן ומנכ״לית הקרן לידידות איילת שילה תמיר, עובדי משרד העלייה והקליטה בליווי אמבולנסים של זק"א ועזר מציון שהסיעו את העולים החדשים לבתי חולים, בתי אבות ודירות יעודיות שהוכנו להם מבעוד מועד.

שרת העליה והקליטה, פנינה תמנו שטה קיבלה את פני שורדי השואה בנחיתתם בישראל ואמרה: ״אין יותר סמלי מערב זה לזיכרון יום השואה והגבורה, לקבל את פניהם של ניצולי השואה שברחו מהקרבות מאוקראינה והגיעו אלינו בטיסת חילוץ מיוחדת של זק״א והקרן לידידות. לפני 80 שנה לא היה לעם היהודי לאן לברוח, והיום יש לכל יהודי בעולם בית מוגן. זו זכות ומשימה ראשונה במעלה לסייע לשורדי השואה, ללוות אותם ברגעים הקשים ולוודא שבגילם המופלג יהיה להם ביטחון פיזי ונפשי. זו חובתנו וכך נעשה״.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן
כמה סמלי: תשעה שורדי שואה עלו הערב לישראל במטוס חילוץ
צילום: דוברות משרד העלייה והקליטה

מנכלית הקרן לידידות איילת שילה תמיר: "אני גאה על הזכות שיש לנו להעניק לנצולי שואה, שבפעם השנייה בחייהם חשו סכנת חיים אמתית והפכו לפליטים, את סגירת המעגל שאפשרה להם להגיע הביתה – לישראל. מאז פרוץ המלחמה באוקראינה, סייענו לצד שותפינו בהעלאתם של כשלושת אלפים יהודים לישראל. הגעתם של הניצולים בערב יום הזיכרון לשואה מסמלת יותר מהכל את מהות הציונות והערבות ההדדית בעם היהודי. אני מודה לכל השותפים שלנו שבזכות שילוב הידיים בכל העת נצליח במשימה החשובה שלקחנו על עצמנו".

צילום: דוברות משרד העלייה והקליטה

חיים אוטמזגין מפקד היחידות המיוחדות בזק״א ומנהל מוקד החירום של זק״א אוקראינה בישראל: ״ארגון זק"א נטל על עצמו להיות ראשון ומוביל במקומות מהם אחרים בורחים, כך במשימות זק"א בארץ בכבוד המת וכך בהובלת משימות חילוץ פליטים ניצולי שואה, פצועים וקשישים מלב אוקראינה כשלא הייתה כל דרך אחרת להצילם. מתחילת ימי הלחימה פועלים המתנדבים סביב השעון ובמסירות בהובלתם של סגן מפקד זק״א אוקראינה נחמן דיקשטיין ורעייתו וולרי אשר בזכות פועלם ניצלו חייהם של מאות פצועים וחולים ועשרות ניצולי שואה. המחולצים מגיעים למתחם הרפואי של זק"א במולדובה, שם זוכים לטיפול והשגחה רפואית עד להגעתם לישראל".

צילום: דוברות משרד העלייה והקליטה

מנכ"ל זק"א, דובי וייסנשטרן: "המבצע הרביעי להטסה רפואית ממולדובה הסתיים בהצלחה. עשרות הפליטים שהובאו לישראל חולצו מאוקריאנה במבצעים מורכבים שהובלנו ובזכות שילוב כוחות ושיתוף הפעולה עם הארגונים והקרנות הפועלים לצידנו בשותפות אמיצה בראשם הקרן לידידות, ארגון יד ישראל ע״י הרב משה פימה, נציגי משרד החוץ במולדובה, נציגי נתיב, שגריר ישראל במולדובה מר יואל ליאון, ג'וינט ישראל, הסוכנות היהודית, הרב יצחק חלפון ורעייתו. למרות המצב המורכב, מתנדבי זק"א ממשיכים לפעול בכל זירה למען הצלת חיים וכבוד המת ".

Back to top button