חדשות הארץמבזקים

בשל דליפת מאות ליטרים של חומצה גופריתית: מפעל נקנס במאות אלפי ש"ח

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי על חברת וולקן תעשיות רכב מאזור התעשייה מגדל תפן בהיקף של 413 אלף שקל, בשל הפרת תנאים בהיתר רעלים, וכן טיפול לקוי באירוע חומרים מסוכנים.

במהלך חודש ספטמבר 2019 ניתק צינור ממכל של חומצה גופריתית אשר אוחסן בחצר המפעל שלא כתנאי היתר הרעלים של החברה. כתוצאה מכך, מאות ליטרים של חומצה גופריתית זרמו על פני הקרקע מחוץ לגבולות המפעל והגיעו לסביבה ולמפעל סמוך.

אירוע חומרים מסוכנים חייב בדיווח למוקד הסביבה במשרד בזמן אמת ובתוך פרק זמן של רבע שעה לכל היותר, כמו גם בקיום תחקיר. החברה לא דיווחה על האירוע, והדיווח הגיע מגורם אחר. תחקיר אירוע החומרים המסוכנים שקיימה לקה אף הוא בחסר.

קראו גם:  שני מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יהודה ושומרון

מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה הוציא לחברה התראה ומנהלת מחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה, דורית זיס, קיימה הליך של שימוע למנהלי החברה.

בהליך התברר שעקב עבודות שיפוץ במפעל החברה, לא הונח מכל החומצה הגופריתית במאצרה שנועדה לאצור חומרים מסוכנים הדולפים מהמכל בעת אירוע ולמנוע את זליגתם לסביבה. כמו-כן, השפך החומצי טופל באופן לקוי ורשלני, שאינו תואם את נוהלי החירום במפעל.

לאור זאת, יצחק בן דוד, סמנכ"ל בכיר לפיקוח ולאכיפה במשרד להגנת הסביבה, הטיל על החברה עיצומים כספיים בגין הפרת תנאי היתר רעלים בסכום כולל של 412,614 שקל.

המשרד להגנת הסביבה ימשיל לפעול לפי סמכויותיו על פי חוק לשמירה על הסביבה ועל הציבור מפני מפגעים.

קראו גם:  בחצי הראשון של 2022 היו 47 קורבנות אלימות ופשיעה בחברה הערבית

דורית זיס, מנהלת מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה: "כל בעל היתר רעלים חייב לדעת את אחריותו לתפעול בטיחותי ובו זמנית להיות ערוך ומוכן להגיב לאירוע באופן מקצועי ומהיר. גם ביצוע תחקיר הוא חלק בלתי נפרד מאחריות זו למניעת אירועים עתידיים. אנו רואים בחומרה את העובדה שהמפעל כשל לאורך כל השרשרת וסיכן את עובדיו ואת הסביבה".

צילום: רם בן יאיר, מועצה תעשייתית תפן

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן