בריאותמבזקים

ארגון הבריאות העולמי: עלייה משמעותית במקרי הדבקה של דלקת כבד בילדים באירופה

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הוציא במהלך הימים האחרונים התרעה עקב עלייה משמעותית במספר מקרי הדבקה של דלקת כבד בילדים (הפטיטיס) באירופה. אל ארגון הבריאות העולמי הצטרף הבוקר משרד הבריאות, בפניה לגורמי הטיפול השונים בישראל לעקוב אחרי מקרים שעלולים להיות רלוונטיים.

על פי נתונים שנמצאים בידי הארגון, דווח על 84 מקרי הדבקה בילדים בגילאי עשר ומטה בבריטניה. כמו כן דווחו תשעה מקרי הפטיטיס נוספים בארה"ב ושלושה מקרים בספרד. מתוך כלל המקרים הללו, שלושה מהילדים הגיעו למצב של אי ספיקת כבד ונזקקו להשתלת כבד, כך עולה מן הנתונים.

"כרגע לא ברור מה מקור ההתפרצות הזו", מסביר פרופ' רונן ארנון, מנהל תחום מחלות כבד בילדים ברמב"ם, "ההערכה היא שנגיף הוא זה שגורם למחלה, אך הוא טרם זוהה ובשלב זה לא ידוע האם מדובר בווירוס מוכר או חדש. במקביל גם נבדקות השערות נוספות, ביניהן שמדובר בתגובה לכימיקלים או טוקסינים (רעלנים) שהופצו באזורים הללו או תופעה הקשורה בפוסט-קוביד. לא ידוע הרבה בשלב הזה ואירגון הבריאות העולמי עוקב אחרי המצב".

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

לדבריו של פרופ' ארנון, אשר שימש כראש וועדת המחקר של החברה האמריקאית להשתלות כבד בילדים, מקרי דלקת כבד חריפה, אפילו כאלה שמובילים למצב של השתלת כבד, מבלי שידוע מה מקורם, הם לא מצב חדש: "במקרים רבים שנבדקים על ידי רופאים, לא מצליחים להגיע לאבחנה, אבל מכיוון שיש פה מצב של ריבוי מקרים בפרק זמן מאוד קצר ובאזורים ממוקדים, יש מקום להרים דגל. הבוקר משרד הבריאות הצטרף לאזהרות הארגון העולמי וקיבלנו קריטריונים ממוקדים לבירור ומעקב אחרי הבעיה".

בהמשך לאירועי ההתפרצות באירופה, ברמב"ם מדגישים כי בשלב זה אין סיבה לדאגה, אולם במידה ויש סימפטומים או סימנים להתפתחות דלקת כבד, יש להגיע להמשך בירור בבית החולים. "יש לשים לב למקרים של צהבת, צואה בהירה, שתן כהה, עייפות בילדים, תלונות על תחושה כללית לא טובה ושאר סימנים ידועים המעידים על דלקת כבד", מבהיר פרופ' ארנון.

פרופ' רונן ארנון. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם
אילוסטרציה. קרדיט: freepik
Back to top button
רוצה לקבל התראות על עדכונים חדשים? הירשמו לעדכונים באתר ותהיו תמיד מעודכנים בכל מה שקורה. לא כרגע כן אשמח