טכנולוגיהמבזקים

בינה מלאכותית ישראלית תסייע בפענוח צילומי רנטגן וזיהוי מקרי סיכון

חברת Aidoc קיבלה אישור FDA מסוג 510k עבור אלגוריתם בינה מלאכותית חדש הסורק צילומי רנטגן חזה ומסייע באופן אוטומטי להתריע ולתעדף לפי רמת חומרה צילומי חזה שעשויים להעיד כי המטופל סובל ממצב של “חזה אוויר” (Pneumothorax). זהו האלגוריתם השמיני שפיתחה איידוק ומאושר על ידי ה-FDA, והראשון עבור צילומי רנטגן, סוג הדימות הנפוץ ביותר בעולם הרפואי. יתר שבעת האלגוריתם המאושרים הם עבור סריקות CT.

האלגוריתם תואם לכל מכשירי הרנטגן, לרבות מכשירי רנטגן ניידים. חזה אוויר הוא מצב רפואי בו מצטבר אוויר בין הקרומים המחברים את הריאות לסרעפת, והלחץ הנוצר מונע מהריאה להתרחב ולהתכווץ. הלחץ עלול להקשות על הנשימה וגם להכביד על פעולת הלב. במקרים חמורים וללא טיפול בזמן, חזה אוויר עלול להוביל לאי-ספיקה נשימתית ולאי-ספיקת לב. האלגוריתם החדש של איידוק מסמן מקרים חיוביים של “חזה אוויר”, ובכך מאפשר לצוות הרפואי לתעדף את הטיפול במטופלים לפי רמת הדחיפות.

קראו גם:  ישראל הפסידה 3-1 לאנגליה במשחק גמר אליפות אירופה לנוער בכדורגל

איידוק פועלת בתחום הצומח של שימוש בבינה-מלאכותית לפענוח סריקות דימות כמו רנטגן, CT ו-MRI. הפלטפורמה של החברה מתממשקת לשרת של בתי החולים ובודקת באופן אוטומטי את את סריקות הדימות של המטופלים בחדר המיון. האלגוריתים מתבסס על למידת-עומק וניתוח ביג-דאטה של מיליוני תצלומים וסריקות במטרה לחלץ תבניות המאפיינות תסמונות ומצבים רפואיים. המערכת יודעת לזהות ממצאים חריגים כמו דימום תוך-גולגולתי, שבר בעמוד השדרה או שבץ. בדרך כלל, הרדיולוג התורן בבית החולים בודק את הסריקות לפי סדר הגעתן. המערכת של איידוק מתעדפת עבור הרדיולוג את הסריקות שעלולות להצביע על מצבי חירום המצריכים טיפול דחוף.

איידוק הוקמה על ידי אלעד וולך, מיכאל ברגינסקי וגיא ריינר, שלושתם בוגרי תכנית תלפיות, וגייסה עד היום 140 מיליון דולר. הטכנולוגיה של איידוק פועלת בלמעלה מ-900 מרכזים רפואיים ברחבי העולם ובארץ, ובהם בתי החולים הדסה, איכילוב, רבין, אסותא, שערי צדק, אסף הרופא, ושיבא בישראל. בסך הכול, עושים שימוש בפתרונות החברה כ-5,000 רדיולוגים ופוענחו באמצעותם יותר מעשר מיליון סריקות. החברה מעסיקה מעל 300 עובדים, רובם במרכז הפיתוח הפועל בישראל ונמצאת בשלבי התרחבות על רקע הצמיחה העולמית.

קראו גם:  "רצי דני לוד": עשרות רצים באירוע אזכרה לנרצח דני גונן ז"ל
צילום: גיא שרייבר
צילום: pexels

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן