כלכלהמבזקים

שיאנית הישיבות בכנסת: ועדת הכלכלה בראשות חה"כ מיכאל ביטון

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות חה"כ מיכאל ביטון, תסיים היום (רביעי) את כנס החורף של הכנסת שהיה עמוס בפעילות פרלמנטרית, במהלכו קיימה 196 ישיבות בהן אושרו רפורמות מרחיקות לכת ובוצע פיקוח על עבודת הממשלה. הוועדה הייתה לוועדה הפעילה ביותר מבין ועדות הכנסת בכנס החורף, עם שיא במספר הישיבות.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ מיכאל ביטון, אמר כי "בתקופת מושב החורף הקצר הצליחה הוועדה להטביע את חותמה כמעט בכל תחומי חייהם של אזרחי ואזרחיות מדינת ישראל וקידום הכלכלה הישראלית לכדי כלכלה מקיימת ומכילה. הוועדה אישרה רפורמות משמעותיות שיצאו לדרך כבר בתקופה הקרובה, שבמרכזן דאגה לכל אישה ואיש תוך דגש התחשבות באוכלוסיות המוחלשות ובמטרה לצמצם את הפערים בחברה. מתוך הראייה הזו הוועדה בראשותי הייתה הראשונה ששמה על סדר היום את הטיפול הדחוף ביוקר המחייה בישראל ואת הצורך לאפשר לצעירים דיור בר השגה".

קראו גם:  גנץ: שוחחתי הערב עם מזכיר ההגנה האמריקאי, לויד ...

הוא הוסיף: "במהלך המושב נגענו בנושאים רחבים בכל תחומי שמונת משרדי הממשלה עליהם מפקחת הוועדה ופגשנו את שבעת השרים לדיווחים ודיוני עומק בנושאי שעל סדר היום. היעדים הללו ודרכי העבודה המעמיקות של הוועדה ימשיכו וילוו את פעילותה במושב הבא ובעתיד".

במהלך הכנס אישרה הוועדה 5 פרקים מתוך חוק ההסדרים, 9 הצעות חוק לקריאה ראשונה ושנייה ושלישית וכן 33 פרטי חקיקת משנה בהם צווים ותקנות. את הכנס החלה הוועדה בישיבות אינטנסיביות לאישור שורה של רפורמות במסגרת אישור התקציב וחוק ההסדרים, בהן הרפורמה שתקל על ייבוא מוצרי צריכה ותמרוקים. הרפורמה צפויה להיכנס לתוקף בהדרגה בחודשים הקרובים ולסייע בהפחתת יוקר המחיה. בנוסף, במסגרת חוק ההסדרים אושרו רפורמות להאצת חיבור גז טבעי למפעלים, האצת חיבור סיבים אופטיים לאינטרנט מהיר, הגברת אכיפה בנתיבי תח"צ, עידוד תחבורה ציבורית מותאמת ביקוש וכן רפורמה דרמטית שתסייע לצרכנים להשוות בין מוצרים פיננסים ותהווה צעד נוסף להגברת התחרות בענף הבנקאות.

קראו גם:  'שלום עכשיו': "אפס סובלנות לפושעי המאחזים, בין אם מדובר בחרדים, חרד"לים או סתם עבריינים"

גם לאחר אישור התקציב המשיכה הוועדה באישור רפורמות נוספות, בהן הרפורמה בדואר שנועדה להגביר תחרות ולשפר את השירות לציבור, וכן אישרה חקיקה תקדימית בעולם שתאפשר לקיים ניסוי מסחרי ב-500 כלי רכב אוטונומיים לתחבורה ציבורית. כן אושרה לקריאה ראשונה הצעת חוק שתבטל עד סוף העשור את פרסום מוצרי עישון בעיתונות המודפסת, וזאת בנוסף לחקיקת משנה רבה שנדונה ואושרה גם היא בוועדה.

במקביל לחקיקה קיימה הוועדה גם פיקוח רצוף על עבודת הממשלה, וכבר בראשית הכנס שמה על סדר היום את בעיית יוקר המחיה ועסקה בכל ההיבטים הקשורים לכך, בסדרת דיונים שיזם היו"ר ביטון. במקביל טיפלה הוועדה בסיוע לעסקים קטנים שנפגעו כתוצאה ממשבר הקורונה, בין היתר בישיבה בהשתתפות שר האוצר אביגדור ליברמן, בדגש על ענף התיירות שהיה הנפגע העיקרי.

קראו גם:  נהג משאית ביצע עבירת תנועה ונעצר, בבדיקה התברר כי הוא נוהג בזמן פסילה

במסגרת מעקב רצוף שהוביל היו"ר ביטון אחר מצב הדיור הציבורי, בישיבות רבות שבהן השתתפו שר הבינוי והשיכון זאב אלקין ומנכ"ל משרדו אביעד פרידמן, הוחלט לעצור את הפינויים של דיירים בדירות הדיור הציבורי ולצאת למהלך היסטורי שיבחן מחדש את הקריטריונים לזכאות לדיור.

בנוסף קיבלה הוועדה את סקירותיהם של שורת שרים ושרות בהן שרת התחבורה ח"כ מרב מיכאלי, שר החקלאות ופיתוח הכפר והשר לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל עודד פורר, שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי, שרת האנרגיה קארין אלהרר, שר התיירות יואל רזבוזוב ושר הבינוי והשיכון אלקין. יו"ר הוועדה ביטון אף בחר להקים שלוש ועדות משנה, האחת לקידום הבטיחות בדרכים בראשות ח"כ בועז טופורובסקי, השנייה לקידום ההייטק בישראל בראשות ח"כ רון כץ והשלישית לבחינת כשלים בתחום הצרכנות בראשות ח"כ לימור מגן תלם.

צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן