מבזקיםפוליטי / מדיני

סיעת כחול לבן תקדם הצעת חוק לשוויון מגדרי וייצוג נשי הולם בכנסת

בעוד שנשים מהוות למעלה ממחצית מן האוכלוסייה, בכנסת הנוכחית מכהנות 35 נשים בלבד, שמהוות רק 29% מכלל חברי הכנסת. במטרה לשנות את המצב ולהביא לשוויון מגדרי בקרב חברי הכנסת, סיעת כחול לבן, הגישה היום (שלישי) תיקון לחוק מימון מפלגות, שמקנה אחוזי מימון נוספים בבחירות לכנסת למפלגות בהן יהיה ייצוג הולם של המגדרים ברשימת המפלגה.

לפי ההצעה, המימון יינתן למפלגה בה יכללו לפחות 3 מועמדים מכל מין בכל עשיריה, ולפחות מועמד אחד מכל מין בשלושת המקומות הראשונים. שיעור המימון לסיעה העומדת בשני התנאים, יגדל ככל שהשוויוניות בין המינים תעלה. לדוגמה: אם בסיעה מסוימת ייצוג הנשים עומד על 40%, היא תזכה לתוספת של 40/2, כלומר 20%, למימון, שהיא זכאית לו כיום. סיעה בה יש ייצוג שווה לשני המינים תקבל 25% מימון נוסף.

קראו גם:  ליברמן: אני קורא לכל חברי הקואליציה, אל תתנו יד לסחטנות של...

בניגוד לחלק מההצעות שהונחו על שולחן הכנסת, התיקון מתייחס לשני המינים באופן שווה, ולא רק לנשים. המנגנון המוצע יתמרץ את המפלגות לייצר רשימת מועמדים כמה שיותר שוויונית, יימנע מצב של דחיקת נשים/גברים למקומות לא-ריאליים או נמוכים ברשימה, ויעודד מפלגות לשמור על שוויון בין המינים גם בקרב המקומות הראשונים ברשימה. כמו כן, לפי ההצעה, במצב בו במשך שתי כנסות רצופות יהיו לפחות 40% חברים מכל מין – הסעיף הנוכחי יתבטל ולא יחול בבחירות עתידיות. יוזמה דומה הונהגה בבחירות לרשויות המקומיות בשנת 2018 והמהלך הוכיח עצמו בתוספת ייצוג משמעותית ביותר של נשים שנבחרו.

יוזם הצעת החוק ויו״ר סיעת כחול לבן, ח״כ איתן גינזבורג: ״הכנסת כבית הנבחרים צריכה לייצג את כל חלקי הציבור באופן שוויוני, ולהוות תמונת מראה אידיאלית למציאות בישראל. ראוי שלמין הנשי, שמהווה יותר ממחצית מאוכלוסיית ישראל, יהיה ייצוג רחב יותר בכנסת. החוק שהגשתי יחד עם חבריי לסיעה יתמרץ מפלגות להציב נציגים משני המינים במקומות ריאליים ברשימותיהן, ואני מקווה שכאשר יעבור נוכל לראות עוד חברות כנסת מוכשרות ומוצלחות בעמדות מפתח בכנסת ובמדינת ישראל בכלל״.

קראו גם:  דובר צה"ל: מותו של קצין אמ"ן: הדו"ח המשטרתי נמסר לצה"ל; מותו לא נגרם כת...
צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן