מבזקיםמשפטי/פלילי

תושבים משייח ג'ראח לבג"ץ: "הסירו מחסומי משטרה שהוצבו בשכונה"

'עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל' הגיש היום (ראשון) , בתיאום עם ה'קואליציה לזכויות פלסטינים בירושלים', עתירה לבג"ץ בשם שבעה תושבי שייח' ג'ראח ועמותת "רפאה שיח' ג'ראח" בדרישה לפנות באופן מיידי את המחסומים שהוצבו בחלק המערבי לשכונת שייח' ג'ראח שבירושלים המזרחית.

מאז הציב ח"כ איתמר בן גביר לשכה פרלמנטרית מאולתרת ב- 13 בפברואר, הוצבו בכניסות לשכונה ובתוכה לא פחות מעשרה מחסומים המונעים, לטענת העותרים, "כניסת מבקרים של משפחות פלסטיניות ותומכי מאבקם נגד פינויים הכפוי. מגבלות אלה אינן מוטלות על המתנחלים ותומכיהם, לרבות חה"כ בן גביר ואוהדיו, הנעים כולם בחופשיות לתוך השכונה ברחביה."

עוד לפי העתירה, "המעבר במחסומים שהוצבו, שלעיתים מלווה בתחקורים ממושכים, מותנה בהצגת תעודת זהות המעידה כי כתובתו הרשומה של בעליה הוא בשכונה. קטינים מתחת לגיל 16 שאין ברשותם תעודות זהות, נדרשים על ידי השוטרים לדאוג לנוכחות אחד מהוריהם שיציגו תעודות זהות בהן הילדים רשומים. נוסף על כך, המשפחות הפלסטיניות אינן יכולות לעבור מאזור לאזור בתוך השכונה וילדיהם מנועים, בשל המחסומים מלבקר אחד את השני או לשחק בשטחים הציבוריים בשכונה."

קראו גם:  מטען חבלה התפוצץ בקרית ים, המשטרה פתחה בחקירה

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד סוהאד בשארה ממרכז עדאלה, נטען כי "מעבר למגבלות על חיי היומיום של התושבים הפלסטינים, הצבת המחסומים מהווה ענישה קולקטיבית. וזאת, תוך הבחנה פסולה בין עוברי אורח באמצעות תיוג אתני וגזעי." עוד טען מרכז עדאלה בעתירה, כי "אין בסמכותה של המשטרה להטיל מגבולות גורפות על חופש התנועה ללא הסמכה מפורשת בחוק, שכן מדובר בפגיעה בזכות יסוד חוקתית, וכי דרישת השוטרים מתושבים להציג תעודות זהות איננה חוקית."

עו"ד סוהאד בשארה מ'מרכז עדאלה' מסרה: "הצבת המחסומים היא פעולה גזענית, בלתי חוקית ופסולה מעיקרה. המחסומים פוגעים לאין שיעור בחופש התנועה של התושבים הפלסטינים ומי שמבקשים לבקר בשכונה ומשמשים כענישה קולקטיבית וכניסיון למנוע מחאה ותמיכה לגיטימיים במשפחות הפלסטיניות המאוימות בגירוש בשכונה. בנסיבות העניין, המשטרה פועלת בחוסר סמכות, הן בעצם הצבת המחסומים והן בעצם הדרישה להצגת תעודת זהות, תחקור אנשים ועיכוב תנועתם."

קראו גם:  כבאות והצלה: מגדל- שריפה בשטח פתוח ובמטעי זיתים ומנגו ס...

זכריא עודה, מנכ"ל 'הקואליציה לזכויות הפלסטינים בירושלים' הוסיף: "הפיכת חייהם של תושבי שייח ג׳ראח לבלתי נסבלים היא חלק ממאמץ מערכתי כולל להביא להכנעתם. המשטרה מפעילה מדיניות גזענית ואלימה כלפי תושבי ירושלים המזרחית ונותנת הגנה למתנחלים הפועלים בכל דרך להעמיק את הנישול המתמשך של הפלסטינים."

הפרות הסדר בשייח ג'ראח: שמונה חשודים נעצרו
ארכיון. צילום: דוברות המשטרה

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן