חדשות הארץמבזקים

יוזמה בממשלה: שילוב מגוון יותר של אוכלוסיות שונות בחברות ממשלתיות

ביוזמת שר האוצר אביגדור ליברמן והשרה לשוויון חברתי מירב כהן הוגש היום (רביעי) תזכיר חוק להעלאת שיעורי העסקה של בני שני המינים, אנשים עם מוגבלות, בני האוכלוסייה הערבית, בני העדה האתיופית, בני האוכלוסייה החרדית ועולים חדשים בחברות ממשלתיות.

תזכיר החוק מציין את החשיבות בשילוב אוכלוסיות אלה בחברות ממשלתיות וכי הדירקטוריונים של החברות יפעלו לקידום ייצוג הולם לאוכלוסיות האמורות בקרב העובדים בחברה בהתאם ליעדים שיקבעו, ולשם כך ינקטו באמצעים הנדרשים בנסיבות העניין אשר יש בהם כדי לאפשר ולעודד ייצוג הולם, לרבות מתן עדיפות למועמדים מאוכלוסיות אלו בעלי כישורים דומים לכישוריהם של מועמדים אחרים.

תזכיר החוק מבקש לתקן את חוק החברות הממשלתיות, שחוקק בשנת 1975, כך שחובת הייצוג ההולם בקרב העובדים בחברות הממשלתיות, דוגמת חברת החשמל, הנמלים ורכבת ישראל תתייחס לבני שני המינים, אנשים עם מוגבלות, בני האוכלוסייה הערבית (לרבות הדרוזית והצ'רקסית), מי שהוא או שאחד מהוריו נולדו באתיופיה, בני האוכלוסייה החרדית ועולים חדשים. כיום מתייחס חוק החברות הממשלתיות למי שהוא או שאחד מהוריו נולדו באתיופיה ולבני העדה הדרוזית בלבד. חובות נוספות מוטלות מכוח חוק שיווי זכויות האשה, התשי"א-1951, וחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח-1998.

קראו גם:  נעצרה תושבת רמלה בחשד לריסוס כתובות בערבית על בית כנסת וכנסייה

תזכיר החוק שפורסם מציע כי יקבע שבקרב העובדים בחברות הממשלתיות, בכלל המשרות והדירוגים, יינתן ביטוי הולם, בנסיבות העניין, לייצוגם של אוכלוסיות אלו, וכי יהיה על הדירקטוריונים של החברות הממשלתיות לפעול לקידום ייצוג הולם של האוכלוסיות המדוברות בהתאם ליעד שיקבעו ולשם כך לנקוט באמצעים הנדרשים בנסיבות העניין, ובהם ייעוד משרות אשר יועסקו בהן, ככל האפשר, רק מועמדים מקרב קבוצה הזכאית לייצוג הולם, וכן מתן עדיפות למועמדים מקרב קבוצה הזכאית לייצוג הולם, כאשר הם בעלי כישורים דומים לכישוריהם של מועמדים אחרים.

ההצעה מבקשת לקבוע כי ביחס לחברות הממשלתיות תחול על חברות המעסיקות מעל 100 עובדים. כן תחול ההצעה על תאגידים שהוקמו בחוק. על מנת לבצע מעקב מיטבי אחר מימוש החוק, מוצע כי חברה ממשלתית תגיש לרשות החברות הממשלתיות, אחת לשנה, דין וחשבון לעניין זה בו יפורטו, בין השאר, נתונים באשר לייצוג הולם בקרב עובדי החברה. הרשות תגיש אחת לשנה, לממשלה, לנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה כמשמעותה בחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, התשמ"ח-1988, ולוועדת הכספים של הכנסת דין וחשבון בהתאם לנתונים שהתקבלו באותה שנה לעניין ייצוג הולם בקרב עובדי החברות הממשלתיות .

קראו גם:  יו"ר סיעת הליכוד אובחן כחיובי לנגיף הקורונה

שר האוצר, אביגדור ליברמן, אמר: "במטרה לממש את מלוא הפוטנציאל של הכלכלה הישראלית עלינו לדאוג שכל רובדי החברה הישראלית זוכים לייצוג הוגן סביב שולחן קבלת ההחלטות. ולזה בדיוק נועד תיקון החוק הזה- לקדם את הגיוון החברתי בעמדות השפעה על המשק והכלכלה הישראלית. אני מודה לשרה לשיוויון חברתי, מירב כהן, שנרתמה לקדם מהלך חשוב זה".

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן, אמרה: " כדי לדעת שמשהו הוא אפשרי צריך לראות אותו בעיניים. ככל שנראה יותר ויותר ערביות וערבים, חרדים וחרדיות, עולים חדשים, בני העדה האתיופית, נשים ואנשים עם מוגבלות בתפקידי מפתח, במגזר הציבורי ובחברות ממשלתיות, כך נדע שהשוויון והגיוון הם ברי השגה. זו מטרתנו. בהתאם, יחד עם שר האוצר, פרסמנו תזכיר לתיקון חוק החברות הממשלתיות שקובע לראשונה חובת ייצוג הולם לבני אוכלוסיות אלו בקרב העובדים בחברות ממשלתיות ותאגידים סטטוטוריים. נעשה ונצליח".

קראו גם:  בן 25 טבע בחוף נחשולים בשרון ופונה לבי"ח לאחר החייאה, מצבו קשה
צילום: freepik

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן