מבזקים

החשד לזיהום הנפט מול חופי ישראל: השרה זנדברג קיימה הערכת מצב עם ראשי הרשויות

בעקבות חשד להימצאות כתם נפט משמעותי מול חופי ישראל, החשש לזיהום בחופים, והגדרת האירוע כ-Tier-3 על ידי השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, התקיימה הבוקר (רביעי) הערכת מצב של המשרד להגנת הסביבה. הערכת המצב התקיימה יחד עם ראשי ונציגי רשויות החוף בישראל וכן נציגי עמותת אקואושן.

האירוע מנוהל מחדר המצב שנפתח בחיפה עם השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג; מנכל"ית המשרד, גלית כהן; סמנכ"ל בכיר לאכיפה יצחק (בנדה) בן-דוד וצוות היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה. את האירוע מנהל רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה, לצד מנהל הזירה, סגן מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, פרד ארזואן.

בהערכת המצב שקיים המשרד להגנת הסביבה עם רשויות החוף, הוחלט על היערכות מוגברת לקראת הגעת הכתם החשוד לחופי ישראל, בדגש על האזורים שהוגדרו כפגיעים יותר בטווח שבין אשקלון לראש הנקרה. המשרד להגנת הסביבה הציג לרשויות החוף את תמונת המצב העדכנית כפי שעולה מהשטח, לפיה נכון לעכשיו אין ממצאים המצביעים על הימצאות כתם שמן בים.

המשרד הנחה את הרשויות החופיות להפעיל את תוכנית החירום המקומיות (תח"מ), על פי התכנית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן (תלמ"ת) ולהיערך בהתאם. זאת, לרבות ניקיון כלל חופי הרשויות המקומיות מפסולת מוצקה וממתקנים חופיים למניעת זיהום שמן המשולב בפסולת; גיוס מטה חירום; מתן גישה רק למי שפועלים לניקוי החוף ויידוע הציבור; וכן היערכות להפעלת התוכנית המפעלית.

בהערכת המצב הוחלט כי המשרד להגנת הסביבה, יחד עם הרשויות החופיות ועמותת אקואושן, ייערכו להפעלת רשת המתנדבים לחירום ים, וזאת במידת הצורך. בנוסף, המשרד להגנת הסביבה הודיע כי בהתאם להגדרת האירוע כ-Tier-3, הממשלה ערוכה להקצאת כלל המשאבים הדרושים לרשויות במידה ותינתן הנחיה חד משמעית בנושא, כולל תקצוב וציוד הרשויות באמצעי ספיגה, במקרה שיתקבלו עדויות על זיהום שמן בים.

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, אמרה בהערכת המצב: "טרם נמצאו בידינו ממצאים המראים באופן ברור כי מדובר באירוע זיהום ים. אנו מקווים לתרחיש אופטימי, ולצד זאת נערכים לגרוע ביותר. לרשויות החוף יש תפקיד חשוב בהיערכות הלאומית, ועלינו להיערך כמה שיותר מוקדם לכל מצב. הממשלה נושאת באחריות ומנהלת את האירוע, בהובלת המשרד להגנת הסביבה, יחד עם מערכת הביטחון, המל"ל ופיקוד העורף. ככל שיידרש, ניתן את כלל המשאבים והפתרונות לרשויות החוף הדרושות לצורך ניהול האירוע באופן המיטבי".

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה: "על אף שאין לנו עדיין ממצאים ברורים מהים, אנחנו נערכים לאירוע במלוא החומרה. חלון הזמנים שלנו צר, ורמת הדאגה היא בסף המקסימלי. המשרד כבר פועל לפתיחת מחסני החירום, וציוד הרשויות החופיות שצפויות להיפגע בסבירות הגבוהה ביותר באמצעי ספיגה וספיחה. חדר המצב ממשיך לעבוד מסביב לשעון, וילווה את הרשויות החופיות לאורך כל האירוע".

המשרד להגנת הסביבה יפרסם הנחיות יומיות לכלל רשויות החוף, וימשיך לעדכן באופן שוטף את כלל הגורמים בכל התפתחויות האירוע.

המשרד להגנת הסביבה ומערך ההסברה הלאומי מרכזים את פעילות ההסברה ויעדכנו ככל שידרש בהמשך.

חדר המצב בחיפה. צילום: המשרד להגנת הסביבה
Back to top button