כלכלהמבזקים

אושר לקריאה טרומית: המענק השנתי למנטרלי האסון בצ'רנוביל יועלה

ועדת העבודה והרווחה, אישרה היום (שני) לקריאה טרומית את הצעת החוק של חברי הכנסת מישראל ביתנו להעלאת המענק השנתי למנטרלי אסון הכור הגרעיני בצ'רנוביל ב-1986. יבגני סובה (ישראל ביתנו), מיוזמי החוק, הדגיש כי כל המנטרלים סובלים משלל בעיות בריאות, חלקם תורשתיות, ולרובם המוחלט יש תעודות מוסמכות על פעילותם והשתתפותם בסגירת הכור.

ודים חסדן, יו"ר ברית ליקוידיטורים של האסון בכור הגרעיני, סיפר על כ-1,400 מנטרלים החיים כיום בישראל, ומעטים העולים בשנים האחרונות. הוא הדגיש כי הדור השני והשלישי לנחשפים לקרינה נחשבים כראויים לסיוע במדינות חבר העמים, אך בישראל חלק ממשרדי הממשלה, כולל משרדי הבריאות והשיכון, הפסיקו את הטיפול בבני דור זה. אסון צ'רנוביל אירע בי"ז בניסן תשמ"ו (26 באפריל 1986) בשטחה של ברית המועצות לשעבר, והוא אחד האסונות הגרעיניים הקשים ביותר בתולדות האנושות.

מציעי החוק הגדירו כי "האנשים שעבדו בנטרול תוצאות אסון צ'רנוביל (המנטרלים) ראויים לתודה, הוקרה וסיוע. בזכות גיבורים אלה, השלכות האסון צומצמו במידה ניכרת וארצות רבות, בכללן ישראל, ניצלו מזיהום רדיואקטיבי קשה".

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

בשנת 2001 נחקק חוק המסייעים לנטרול תוצאות אסון צ'רנוביל, התשס"א–2001, והוא קובע כי מנטרל זכאי למענק שנתי וכן למספר זכויות כמפורט בחוק, בתחום הבריאות והדיור ועוד. ואולם בבואם לממש את זכאותם בתחום הדיור, הם נתקלים בסירוב של חברות הביטוח כשהם מבקשים לרכוש פוליסת ביטוח חיים לשם קבלת הלוואה לדיור. לפיכך, מציעים חברי הכנסת יבגני סובה, יוליה מלינובסקי, אלכס קושניר, יוסף שיין, לימור מגן תלם, אלינה ברדץ' יאלוב ושרון רופא אופיר (ישראל ביתנו) לתקן את החוק ולחייב את חברות הביטוח לבטח את המנטרלים בביטוח חיים למטרת הלוואה לדיור, בכפוף לתקנות שיתקין שר העלייה והקליטה.

בנוסף, החוק הנוכחי קובע כי מנטרל זכאי למענק שנתי בסכום של 4,775 ש"ח, ובהצעה זו מוצע להגדיל את המענק השנתי ל-7,000 ש"ח "כדי להביע את תודתה והוקרתה של מדינת ישראל למנטרלי אסון צ'רנוביל על גבורתם ועל תרומתם להצלת האנושות על ידי צמצום השפעותיו של אסון גרעיני". נציגי האוצר אמרו בדיון כי עלות ההעלאה היא כמיליון ו-200 אלף ש"ח.

בנוסף, המציעים טוענים כי "בהתאם למצב כיום, סכום המענק השנתי נלקח בחשבון לצורך קביעת זכאותו של מנטרל לקצבת הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי. כך למעשה, בחודש בו המנטרל מקבל את המענק השנתי, הוא אינו זכאי לקצבת הבטחת הכנסה". לדבריהם, "חישוב זה מנוגד לתכלית החוק, שכן מתייחסים למענק בגין התרומה המיוחדת בנטרול החומרים המסוכנים בצ'רנוביל, כאל הכנסה, ומוצע לקבוע כי מענק זה לא ייחשב הכנסה לפי כל דין."

כמו כן, מאחר והארגון היציג של מנטרלי-האסון הוא, לדברי חברי-הכנסת, "הבקיא ביותר בצרכיהם והוא מייצג אותם מול הרשויות", הם מציעים לקבוע תקרה לדמי טיפול ארגוניים כך שלא יעלו על 3% מסך המענק השנתי ולהסמיך את השר לקבוע הוראות בעניין זה.

בנוסף, מוצע לקבוע בחוק החדש חובת דיווח לוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, אחת לשנה, על תשלום המענק לפי חוק זה למנוטרלים והיקף מימוש הזכויות שהם זכאים להן.

אושר לקריאה טרומית: המענק השנתי למנטרלי האסון בצ'רנוביל יועלה
צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko
Back to top button