מבזקיםמוסיקה

לחוות את בטהובן: פרויקט מיוחד של הסימפונית ירושלים

הסימפונית ירושלים יוצאת מן הכלים בפרויקט יוצא דופן – לחוות את בטהובן, וזאת לרגל ציון 250 להולדתו של המלחין האגדי. 6 קונצרטים של שיתקיימו בפברואר הקרוב, בהם הקהל יהנה ממוסיקה של בטהובן הנועז והמאלתר בקונצרטים לכינור ולפסנתר. לרגל 250 שנים להולדתו של לודוויג ואן בטהובן, (1827-1770) מי שנחשב לאחד המלחינים הגדולים במוסיקה הקלאסית, יצרה התזמורת הסימפונית ירושלים פרוייקט שמוקדש כולו למוסיקה של בטהובן. אמנם יום הולדתו ה250 צויין לפני שנתיים, אך כידוע, הקורונה הרסה לא מעט חגיגות ברחבי העולם.

ולכן, לכבוד המאורע הסימפונית ירושלים יוצאת עם הסדרה ״לחוות את בטהובן" שתכלול 6 קונצרטים בהם היא מזמינה את הקהל בחודש פברואר הקרוב לתיאטרון ירושלים, להתנסות בעולמו של המלחין, במורשת הגדולה ובמוסיקה הנפלאה. לאורך שלושה שבועות הקהל יוכל לשמוע יצירות מסוגים שונים יצירות סימפוניות, קונצ'רטי לכלים סולנים ויצירות קאמריות לאנסמבלים קטנים.

מבחר מנצחים, מאלתרים, סולנים, מרצים וחוקרים נענו לקריאתו של המנהל המוסיקלי סטיבן סלואן וחובר למשימת חייו של בטהובן – לצאת מן הכלים ולהמריא לשחקים עם וירטואוזיות והבעה חדשים: הפסנתרנים אסתרית בלצן, מיטל טל, עינב ירדן, מוחמד אלשיך, שי ווזנר, ויקטור סטניסלבסקי, וירון רוזנטל; הכנרים איתמר זורמן ורועי שילוח ; הצ'לן אריאל טושינסקי; שלישיית הג'אז של גיא מינטוס; מחקר מוסיקולוגי והנגשה בידי ד"ר אסתרית בלצן.

התכנית כולל 6 קונצרטים חוויתיים הכוללים בכורה ישראלית של הקונצ'רטו המוקדם של בטהובן לכינור (מגיל 20) עם איתמר זורמן, כל חמשת הקונצ'רטים לפסנתר, הקונצ'רטו המשולש והקונצ'רטו המאוחר לכינור; ביצועים ליצירות נדירות במוסיקה הקאמרית של בטהובן לכלי נשיפה ממתכת, מעץ בנוסף לחמישיית כלי קשת ולשביעייה; ואילתורי ג'אז מרחיקי-לכת סביב הסימפוניה החמישית עם גיא מינטוס. הרפרטואר כולל את כל הקונצרטים של של בטהובן מגיל 14 ועד סוף ימיו, סימפוניות מס 5 ו – 7 והפתיחה לבאלט "יצירי פרומיתיאוס" – כל זאת תחת שרביטם של 3 מנצחים: ברק טל, סטיבן סלואן ואריאל צוקרמן.

בתכנית, יבוצע בבכורה ישראלית קונצ'רטו בדו מז'ור לכינור, יצירה בלתי גמורה שנכתבה על ידי בטהובן בגיל 20 . היצירה הושלמה והוקלטה בידי גדעון קרמר, וקרמר לימד והנחיל אותה באקדמיית קרונברג בגרמניה לכנר הישראלי איתמר זורמן, המנגן אותה ברחבי העולם. הקונצ'רטו המוקדם הוא פרי מאמציו הגדולים של בטהובן לרצות את אביו, ולהיות כנר קונצרטים וירטואוז, ממשיכו של מוצרט. הכתיבה לכינור מעידה על מערכת היחסים הטעונה של בטהובן כילד מוכה לאב זמר טנור שיכור. הקונצרט'ו יבוצע על ידי אם ובנה – הפסנתרנית והמספרת ד"ר אסתרית בלצן, ובנה הכנר זוכה תחרות צ'ייקובסקי איתמר זורמן, יחד הם משווים 3 גרסאות שונות לקונצ'רטו, כי הכל נשאר במשפחה.

סטיבן סלואן, המנהל האמנותי של הסימפונית ירושלים מרחיב ומספר: "החלטנו לפתוח את הסדרה עם חמשת הקונצ'רטים לפסנתר שינוגנו על ידי חמישה פסנתרנים ישראלים, מגיל 19 (הפסנתרן הרוסי-ערבי מוחמד אלשייך) ואילך. בנינו מרתון בטהובן יוצא דופן למאסטר הגדול של המוסיקה הקלאסית. המוסיקה של בטהובן נגישה ומרגשת כל אחד, וכל אחד יכול להנות. הסדרה מציגה תכניות לקהלים שונים, כולל הפרוייקט המיוחד של גיא מינטוס , שמעז אפילו לאלתר על הסימפוניה החמישית האיקונית בסגנון ג'אז ביצירה חדשה The Aftermath. הרעיון הוא לצאת להרפתקאות חדשות, לחוות את בטהובן, ולקרב את כולם למוסיקה הקלאסית".

לחוות את בטהובן: פרויקט מיוחד של הסימפונית ירושלים
צילום: ChristophFein
לחוות את בטהובן: פרויקט מיוחד של הסימפונית ירושלים
צילום: אבינה גולן
Back to top button