חדשות הארץמבזקים

"מוליכים את החקלאות לאבדון": זן מזיקים חדש פלש לישראל על גבי תוצרת מיובאת

מגדלי הפירות הישראליים, זועמים עקב כניסת המזיק החדש וההרסני "פסילת ההדר האסיתית", שפלש לישראל מחו"ל, אותר במעל ל- 750 דונם מפרדסי עמק חפר וגורם למחלת הגרינינג בעצי ההדר, הנחשבת למסוכנת ביותר בעולם ההדרים.

לדברי אנשי שירותי הגנת הצומח, 'אם לא יצליחו להכחיד את הנגע במבצע ממוקד, יהיה זה איום ממשי על ענף ההדרים המקומי, עד כדי הכחדתו, כפי שקרה במקומות אחרים בעולם'.

ירון בלחסן מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל: "שרי הממשלה הדוחפים את הרפורמה בחקלאות, המציעה לשנות את תקנות 'הגנת הצומח' ולייבא לישראל מזיקים חדשים, עדיין לא הבינו את משמעות הנזק שהם מובילים במו ידיהם ומוליכים את חקלאות ישראל לאבדון".

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

בלחסן אומר עוד, כי עם הצגת הרפורמה בחקלאות, על ידי משרדי האוצר והחקלאות, פרסמו אנשי המקצוע של שירותי הגנת הצומח במשרד החקלאות, אזהרה חמורה מפני כניסת מזיקים ומחלות ולכן לא מובנת גישת השרים, אשר במקום החמרה, מעוניינים עוד להקל על יבואנים ובעלי רשתות השיווק הטייקונים, לייבא בקלות מרבית, תוצרת חקלאית טרייה מארצות בחו"ל, שלעיתים אין בהן פיקוח וכן להקל התהליך אף יותר ליבואנים, גם בקריטריונים של תקנות הגנת הצומח, שזה אסון בפני עצמו.

בלחסן מציין כי יש להבין שכאשר סעיפים אלו יאושרו, יתקיים האיום המוחשי של חדירת מזיקים קטלניים לענפי הפירות והירקות ואף יגרום להפקרה חסרת אחריות של בריאות הציבור. בכך חורצת הרפורמה את גורל החקלאות על ידי ייבוא מזיקים שיחדרו לישראל בחסות ייבוא חופשי של תוצרת חקלאית ממדינות זרות.

"לצערנו שרי הממשלה מתעלמים באופן נחרץ מדעתם המקצועית של אנשי המקצוע במשרדם הם וראו איזה אבסורד משרד החקלאות עצמו, הוא זה שהכריז כעת בדאגה על מאבק במזיק החדש וההרסני שפלש לישראל מחו"ל. ולמרות האזהרות מצד משרד החקלאות ממשיכים שרי החקלאות והאוצר בתהליך הרפורמה ההרסנית, כאילו אין אזעקות שבר, זאת בנוסף להתעלמות מוחלטת של שר החקלאות מדו"ח של אנשי משרדו שלו, אשר מציג כי הרפורמה עתידה להביא לירידה של עד חצי מיליון טון בייצור פירות, הפסד של 3 מיליארד שקלים, איבוד של מחצית משטח המטעים בישראל ובסופו של דבר גם ללא הורדה של מחירי המזון לצרכן. על מבקר המדינה והממשלה עצמה לבדוק את המניעים שמביאים שרים לרצון כה עז לשינוי הרסני שכזה שבוודאי אינו שינוי מקצועי". אומר בלחסן.

"מוליכים את חקלאות ישראל לאבדון": זן מזיקים חדש פלש לישראל על גבי תוצרת מיובאת
צילום: ארגון מגדלי הפירות
Back to top button