אינטרנטטכנולוגיהמבזקים

פרשת NSO: סקר חדש חושף ממצאים מדאיגים וחששות כבדים של הציבור

70% מהציבור – מוטרדים מהאפשרות שהמשטרה תבצע חיפושים בטלפונים שלנו; 60% מוטרדים מהמידע שנאסף על פעילות האונליין שלהם על ידי מעסיקים; 76% מוטרדים מחשיפת מידע רפואי; 64% חשים שאין להם שליטה על המידע האישי שלהם ברשת.

על רקע פרשת NSO – סקר חדש שערכו ב"פרטיות ישראל" ובאיגוד האינטרנט הישראלי בימים האחרונים לקראת "יום הפרטיות ברשת" שיצוין ביום שישי ובהמשך לחשיפות האחרונות על שימוש המשטרה בטכנולוגיות של NSO, חושף ממצאים מדאיגים המלווים בחששות כבדים של הציבור בנושא פרטיותו ברשת. הסקר נערך על ידי מכון רושינק בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל.

פרשת NSO: סקר חדש חושף ממצאים מדאיגים וחששות כבדים של הציבור
אילוסטרציה. צילום: pixabay

ממצאים מדאיגים וחששות כבדים של הציבור

הממצאים מגלים כי 70% מהציבור מוטרד מהאפשרות של חיפושים משטרתיים במחשבים ובטלפונים חכמים (45% השיבו כי הדבר "בהחלט מטריד", 25% השיבו כי זה "די מטריד", רק 24% השיבו שהנושא לא מטריד או כלל לא מטריד אותם).

אך החשש הציבורי אינו נוגע רק למה שעלולה לעשות משטרת ישראל במידע האישי המקוון. 60% השיבו שהם מוטרדים מהמידע שמקום העבודה אוסף עליהם (33% השיבו כי הם "בהחלט מוטרדים", 27% השיבו כי הנושא "די מטריד" , 25.5% השיבו כי הנושא לא מטריד אותם, 8% השיבו כי הם כלל אינם מוטרדים).

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן
ממצאים מדאיגים וחששות כבדים של הציבור
ממצאים מדאיגים וחששות כבדים של הציבור. צילום: pixabay

על רקע פרשות אחרונות של פריצות סייבר למוסדות רפואיים בישראל, רוב מוחלט של 76% מהישראליים מוטרדים מכך שמידע רפואי שלהם ייחשף שלא לצורך קבלת השירות הרפואי (49% השיבו כי הדבר "בהחלט מטריד", 27.5% כי זה "די מטריד", 14% השיבו כי זה "לא מטריד", 4.5% כי זה "כלל אינו מטריד").

יתרה מזאת, 64% מהישראלים חשים שאין להם שליטה על המידע האישי שלהם ברשת לעומת 30% שאינם חשים כך ו 6% שהשיבו שאינם יודעים. 82% היו רוצים לדעת איזה מידע גופי המדינה דוגמת משטרה, רשות המיסים ועוד אוספים עליהם וכיצד הם משתמשים בו.

בנוסף, 85% היו רוצים לדעת כיצד חברות מסחריות משתמשות במידע שלהם.. 68% חוששים ממה שארגונים מסחריים עשויים לעשות במידע האישי שלהם בעתיד.

פרשת NSO: סקר חדש חושף ממצאים מדאיגים וחששות כבדים של הציבור
צילום: pixabay

הציבור גם מוטרד מאיסוף המידע של מפלגות פוליטיות בישראל אחר האזרחים, דוגמת שימוש בפרטים אישיים בכדי לעודד הצבעה. 70% השיבו כי הם מוטרדים מהתופעה לעומת 25% שהדבר אינו מטריד אותם.

ומה הציבור חושב לגבי הפרסומות שקופצות לנו לא פעם באופן ממוקד כאשר אנו גולשים ברשתות החברתיות? ובכן, גם כאן המגמה ברורה – 58% מוטרדים מכך ו 37% אינם.

" הציבור בישראל מוטרד באופן עמוק "

מנהל תחום רגולציה ומדיניות באיגוד האינטרנט הישראלי, ד"ר אסף וינר: "הנתונים העכשוויים שאספנו מראים בבירור כי הציבור בישראל מוטרד באופן עמוק מהאופן בו חברות מסחריות ורשויות המדינה יכולות לעקוב אחריו ולפגוע בפרטיותו. הנתונים שאספנו ממחישים כי הדאגה של הציבור הישראלי מפגיעה בפרטיותו אינה ייחודית למגזר כזה או אחר בחברה הישראלית אלא משותפת לכלל הגילאים והמגזרים החברתיים."

עוד אומר כי ד"ר וינר כי "אם בעבר נראה היה שהציבור מודאג בעיקר מהמידע שחברות מסחריות אוספות לגביו, הנתונים העדכניים שאספנו מלמדים כי הציבור הישראלי מודאג לא פחות מיכולתם של גופים ציבוריים כגון משטרת ישראל, רשויות מוניציפליות או מפלגות לפגוע בפרטיותו, באופן המחייב את המחוקקים והרגולטורים להגביר את הפיקוח והביקורת על האופן שבו גופים מסחריים ופרטיים אוספים ומשתמשים במידע אישי אודותינו".

פרשת NSO: סקר חדש חושף ממצאים מדאיגים וחששות כבדים של הציבור
צילום: pixabay

" מצבה העגום של הפרטיות בישראל "

לדברי מנכ"לית עמותת פרטיות ישראל, עו"ד נעמה מטרסו קרפל: "תוצאות הסקר ממחישות את מצבה העגום של הפרטיות בישראל. הפער הגדול בין המידה שבה נושא הפרטיות מטריד את הציבור, לבין הכמות שבה עוסקים בזה חברי הכנסת בישראל – זועק לשמיים."

עו"ד מטרסו קרפל מציינת כי "לא יתכן שאומת ההייטק הולכת יחפה בכל הנוגע לחקיקת פרטיות מודרנית, שתעניק לציבור הגנה ראויה למידע הרב שנצבר במדינה ובחברות מסחריות. כזכור, חוק הגנת הפרטיות בישראל עודכן באופן מהותי בפעם האחרונה בשנת 1996."

לגבי הסקר אמרה מנכ"לית עמותת פרטיות ישראל כי "הסקר מוכיח באופן ברור שהציבור בישראל מוטרד מהנושא, ורוצה לקבל יותר שקיפות בנוגע לאופן שבו חברות ורשויות משתמשות במידע עליו. הגיע הזמן לשנות גישה, ולהבין שנושא הפרטיות הוא לא שולי ואינו בגדר מותרות, אלא קריטי על מנת לשמור על ביטחון הציבור במרחב המקוון."

סקר חדש על רקע פרשת NSO חושף ממצאים מדאיגים
מנכ"לית פרטיות ישראל – נעמה מטרסו קרפל. צילום: עומר הכהן
Back to top button