תליוני "שמע ישראל" נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות במחנה ההשמדה סוביבור שבפולין
שלושה תליונים, שעליהם מופיעה דמותו של משה האוחז בלוחות הברית, ובצידם השני תפילת "שמע ישראל", נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות המנוהלות בעשור האחרון במחנה סוביבור.
![תליוני "שמע ישראל" נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות במחנה ההשמדה בסוביבור שבפולין](https://i0.wp.com/www.mivzaklive.co.il/wp-content/uploads/2022/01/3.דמות-משה-ולוחות-הברית-על-תליון-שנחשף-בצריף-התפשטות-הנשים-לפני-כניסתן-לתאי-הגזים.jpg?resize=308%2C500&ssl=1)
את החפירות מוביל צוות הארכיאולוגים ויטק מזורק (Wojciech Mazurek) מפולין, יורם חיימי מרשות העתיקות ואיבר סחוטה (Ivar Schute) מהולנד, בעזרתם של תושבים מקומיים.
![תליוני "שמע ישראל" נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות במחנה ההשמדה בסוביבור שבפולין](https://i0.wp.com/www.mivzaklive.co.il/wp-content/uploads/2022/01/דמות-משה-על-4.תליון-מרחבת-ההתפשטות-לפני-כניסה-לתאי-הגזים-אשר-נמצא-במחנה-2-בסוביבור.jpg?resize=376%2C500&ssl=1)
מראה התליונים, העשויים מתכת, שונה זה מזה, ונראה כי הם צוירו בעבודת יד. מחקר שהתבצע בשנה האחרונה העלה כי מקורם היה במזרח אירופה – בלבוב שבאוקראינה, בפולין ובצ'כיה.
• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן
"בסיפור צובט הלב הזה של התליונים, רב הנסתר על הגלוי", אומר יורם חיימי, מנהל החפירה מרשות העתיקות. "אנחנו מזהים פה מן דפוס, אולי אופנה שהיתה מקובלת בקרב הקהילה היהודית במזרח אירופה – תליונים שמצד אחד שלהם מופיעה קריאת שמע ומהצד השני, מופיעים משה ולוחות הברית, אבל לא ידועה לנו סיבת החיבור המסויים הזה. האם תליונים שכאלה חולקו בבית הכנסת ע"י הקהילה היהודית? האם הם יוצרו ע"י צורפים בהזמנה פרטית? המחקר עדיין מתנהל, ואנחנו מזמינים את הציבור להוסיף לנו מהידע שברשותו".
![תליוני "שמע ישראל" נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות במחנה ההשמדה בסוביבור שבפולין](https://i0.wp.com/www.mivzaklive.co.il/wp-content/uploads/2022/01/יורם-חיימי-5.ארכיאולוג-רשות-העתיקות.-צילום-EYECON-באדיבות-רשות-העתיקות.jpg?resize=500%2C331&ssl=1)
תליון אחד מבין השלושה, נחשף בחפירות ארכיאולוגיות שחשפו את צריף התפשטות הנשים, לפני כניסתן לתאי הגזים: מרצפת הצריף נפלו עשרות תכשיטי נשים וסיכות שיער, ובהן גם התליון. תליון נוסף, בו מופיעים על לוחות הברית מספרים בכתב לטיני, התגלה ברחבת ההתפשטות במחנה II. תליון שלישי, ממנו השתמר רק הצד של קריאת שמע, נחשף בסמוך לאחד מקברי האחים.
![תליוני "שמע ישראל" נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות במחנה ההשמדה בסוביבור שבפולין](https://i0.wp.com/www.mivzaklive.co.il/wp-content/uploads/2022/01/2.תליון-שמע-שנחשף-בצריף-התפשטות-הנשים-לפני-כניסתן-לתאי-הגזים.jpg?resize=343%2C500&ssl=1)
לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "התגליות המצמררות, האישיות והאנושיות, חושפות בפנינו את החוט המקשר בין יהודים לאורך הדורות – למעשה, זהו חבל עבות בן אלפי שנים, של תפילה ואמונה. החשיפה המרגשת מזכירה לנו, שוב, את חשיבות הישיבה במדינה משלנו, ואת חובתנו לחשוף את העבר, להכיר אותו וללמוד ממנו. אני מברך את ארכיאולוג רשות העתיקות, יורם חיימי, על יוזמתו לערוך חפירה ארכיאולוגית במחנה ההשמדה, ובכך להביא את השואה לכדי מוחשיות, למול מופעים של הכחשה ושנאה".
![תליוני "שמע ישראל" נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות במחנה ההשמדה בסוביבור שבפולין](https://i0.wp.com/www.mivzaklive.co.il/wp-content/uploads/2022/01/תליון-שהתגלה-1.בקבר-ההמונים.-אל-מלך-נאמן-שמע-ישראל-ה-אלוהינו-ה-אחד-ברוך-שם-כבוד-מלכותו-לעולם-ועד-צילום-יורם-חימי-רשות-העתיקות.jpg?resize=323%2C500&ssl=1)