חדשות הארץמבזקים

אונייה זיהמה את מי הים בחיפה , החברה נקנסה ב-300 אלף ש”ח

בעקבות כתב אישום שהגיש המשרד להגנת הסביבה, הודתה חברת “Evia Nevigation”, כי אונייה שבבעלותה זיהמה את מי הים בנמל חיפה. בית משפט השלום בחיפה (השופטת אורית קנטור) הטיל על החברה קנס בסך 300 אלף שקל, וכן התחייבות כספית בסך 600 אלף שקל על בעלי האונייה – להימנע מלעבור במשך שלוש שנים עבירות כמו אלו שבגינן הורשעה החברה.

שמן, לכלוך ושפכים, אוניות מזהמות את מי הים

האונייה Alexandria, הנושאת דגל קפריסין ואשר עגנה בנמל הדלק שבנמל חיפה ב-25 בספטמבר 2020, ביצעה פעולות להוצאת מי נטל – מי ים הנטענים ונפרקים מכלי שיט על מנת לאזנו ולסייע בציפת הכלי בסמוך לרציף התדלוק. במסגרת ריקון מי הנטל לים, שפכה האונייה שמן לים, ובכך גרמה לזיהום הים בשמן ולכלוך רשות הרבים. בכך, בוצעו עבירות על פקודת מניעת זיהום מי-ים בשמן ועל חוק שמירת הניקיון.

קראו גם:  אירוע אלימות נוסף בבתי החולים: מטופל היכה רופא ושבר את משקפיו

בשל התקרית, פתחו מפקחי התחנה הצפונית ביחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה בחקירה פלילית מול רב החובל של האונייה, החובל הראשון ובעלי האונייה, והגישו כתב אישום לבית המשפט. את המשרד להגנת הסביבה ייצגה עו”ד רינת יאיר איילון ממשרד עורכי דין דן טוניק.

באירוע נוסף שאירע החודש, ב-11 בינואר 2022, האונייה Dancing Queen אשר מפליגה בדגל פנמה, הזרימה שפכים סניטריים למי הים וגרמה לזיהומם בנמל חיפה.

מפקחי התחנה הצפונית מהיחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה הגיעו מיידית למקום, בחנו את ספרי האונייה וחקרו את רב החובל באזהרה. ממצאי החקירה העלו, כי האונייה שזיהמה את מי הים בחיפה – עגנה 13 יום בנמל – הזרימה שפכים סניטריים למי הים בנמל חיפה, בניגוד לחוק שמירת הניקיון. מנהל התחנה הצפונית הטיל על האונייה קנס מסוג ברירת משפט בסך 6,000 שקל.

קראו גם:  נקבע מותו של גבר שנמצא מחוסר הכרה בשטח חקלאי בגולן

‘המזהם משלם’

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה: “המשרד מפקח אחר אוניות העוגנות בנמלי ישראל, כדי למנוע ולעצור אוניות מזהמות. אוניות שיזהמו את מי הים בנמל ייענשו תחת עיקרון ‘המזהם משלם’, כפי שקרה במקרים אלו. לא ניתן לשום אונייה לזהם את הים שלנו, ונמשיך לשמור על הסביבה הימית והחופית”.

אונייה זיהמה את מי הים בחיפה
ארכיון. צילום: דוברות נמל חיפה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן