חדשות הארץמבזקים

נשיאת העליון לשעבר, מרים נאור, הלכה לעולמה בגיל 74

‏נשיאת בית משפט העליון לשעבר, השופטת מרים נאור, הלכה היום (שני) לעולמה בגיל 74. הנשיאה בדימוס נאור נולדה בירושלים בשנת 1947. היא מונתה לכהונת שופטת בית משפט השלום בירושלים בשנת 1980 בגיל 33, ולכהונת שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים בשנת 1988. כיהנה כשופטת של בית משפט העליון משנת 2001, כמשנה לנשיא בית המשפט העליון משנת 2012 עד שנת 2015, בה מונתה לנשיאת בית המשפט העליון. הנשיאה בדימוס נאור פרשה מכס השיפוט באוקטובר 2017 עם הגיעה לגיל 70. ביוני 2021 מונתה לכהן כיו"ר הוועדה הממלכתית לחקר אסון הר מירון.

מהרשות השופטת נמסר: "נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, נשיאי ושופטי בית המשפט העליון בעבר ובהווה, מנהל בתי-המשפט, השופט ד"ר יגאל מרזל, וכל שופטי ישראל לדורותיהם ועובדי הרשות השופטת משתתפים באבלה הכבד של משפחת נאור."

ראש הממשלה, נפתלי בנט, ספד: "ברוך דיין האמת. קיבלתי בצער רב את הבשורה על פטירתה של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, מרים נאור ז"ל. נאור הייתה משפטנית מוערכת אשר מאחוריה שנים ארוכות של עשייה. בפסיקותיה הקפידה לשמור על האיזון המתבקש בין ערכיה השונים של החברה הישראלית, ועל חיזוק אופיה הלאומי והציוני של מדינת ישראל. מעל הכל, היא הייתה אדם של אנשים. נעימת הליכות, מתייחסת בכבוד לכל אדם ומקפידה לומר את דבריה בשלווה. דבריה היו דברי חכמים, ובנחת נשמעו. שיחתנו האחרונה, עם הגשת דוח הביניים של ועדת החקירה לאסון מירון בראשה עמדה, התקיימה בטלפון. מרים ז"ל נקטה משנה זהירות בתקופת הקורונה אך לא ויתרה על עמידה במשימה החשובה שהוטלה עליה. על קצה המזלג, זה מלמד יותר מכל על דמותה ועל דרכה. יהי זכרה ברוך".

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד לשופטת בדימוס נאור: "מדינת ישראל מרכינה את ראשה עם לכתה בטרם עת של נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור. השופטת מרים נאור תיזכר בקורות ישראל כמלכת הצדק וכאחת מהענקיות במשפט הישראלי– נבונה, ידענית ורגישה, חזקה ועצמאית, אשר ליבה לא גבה גם בשבתה בערכאות הגבוהות ביותר. ‏מיכל ואני זכינו להכיר באופן אישי אותה ואת בעלה אריה באירועים ומפעלים רבים. ברמה המקצועית, זכיתי להכיר אותה בפעילותה כשופטת, שם נוכחתי מקרוב בכושר השיפוט המדהים וחדות המחשבה שלה, ביושרה הקיצונית ובמחויבות שלה ל'צדק צדק תרדוף' ו'צדק לכל', שאפיינו את דרכה. ‏גם הציבור נחשף למעלותיה ביתר שאת כשעמדה לאחרונה בראש ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון מירון. תנחומיי הכנים לאהוב ליבה פרופסור אריה נאור ולכל משפחתה ומוקיריה ואוהביה. יהי זכרה ברוך."

קראו גם:  נקבע מותו של בן השלוש שטבע בשבת בבריכה בחוף הכרמל

שר החוץ יאיר לפיד אמר: "‏נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור הלכה הלילה לעולמה. איבדנו אישה חזקה, שהקדישה את שנות חייה, את חוכמתה וניסיונה, למען הצדק והחוק במדינת ישראל. היא הובילה את ועדת החקירה על אסון במירון במסירות, רגישות ומקצועיות כפי שנהגה כל חייה. אני שולח תנחומים למשפחתה."

סגן רה״מ ושר המשפטים, גדעון סער, ספד: ״בשורה קשה עם פטירתה של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר השופטת מרים נאור. שופטת בכל רמ״ח איבריה ושס״ה גידיה שעשתה את כל הדרך מביהמ״ש השלום ועד לפסגה. שופטת ומשפטנית מעולה, אנליטית, יסודית, חרוצה, שולטת בפרטים. ״הדין נגזר מהעובדות״. תנחומי מקרב לב לפרופ׳ אריה נאור ולבניה מיכאל ונפתלי. יהי זכרה ברוך.״

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ספד: " רעייתי שרה ואני שולחים את תנחומינו מעומק ליבנו לפרופ׳ אריה נאור, לבנים מיכאל ונפתלי ולכל משפחת נאור, על פטירתה של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת מרים נאור ז״ל. לשופטת נאור הייתה מחויבות עמוקה למדינת ישראל ולעולם המשפט, לו תרמה רבות במהלך חייה. בבית הוריה היא התחנכה על ערכים של שליחות ומצוינות, ערכים שהיו נר לרגליה במשך שנים. רעייתי שרה ואני זוכרים בחום את פגישותינו הנעימות בבתינו בהן יכולנו לעמוד על אישיותה הייחודית ועל הקשר העמוק שלה עם אריה, שותפה לחיים רבי מעש. יהי זכרה ברוך."

יושב-ראש הכנסת ח״כ מיקי לוי הביע את צערו: ״עצוב לשמוע הבוקר על לכתה של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר מרים נאור. נאור היתה משפטית דגולה, עניינית וישרה בכל פסיקותיה ודרכה בעולם המשפט. ‏עד ימיה האחרונים היא פעלה ועבדה במסירות לטובת החברה הישראלית. בשמי ובשם הכנסת אני מבקש לשלוח תנחומים לפרופ׳ אריה נאור ולמשפחה. ‏יהי זכרה ברוך״.

קראו גם:  אישה בת 69 נפצעה קל בתאונת דרכים בראשל"צ

שרת המשפטים לשעבר בתקופת כהונתה של נאור, איילת שקד, ספדה: "מסלול חייה של מרים, החל מלידתה ערב הקמת המדינה, השתלב בהרמוניה עם מסלול חייה של מדינת ישראל. כבת לאמא מהאצ"ל ואבא מההגנה, קשרה עצמה מרים בעבותות לסיפור הציוני. לכל תיק שהונח לפתחה של מרים הגיעה בדעה נקיה ובראש פתוח ולא הניחה אבן אחת בלי שהפכה אותה. גם כאשר לא הסכמתי עם פסקי דינה, תמיד ידעתי שמניעיה טהורים וזוהי התוצאה המשפטית הנכונה ביותר בעיניה. מרים עסקה בכל תחום בעולם המשפט, ישן כחדש, משל היה תחום עיסוקה המרכזי מזה שנים. לבה הגדול, שהכרתיו באופן בלתי אמצעי, היה נוכח בכל עניין שהובא לשולחנה. טביעות אצבעותיה ניכרות בכל תחומי המשפט הישראלי."

מוועדת החקירה לאסון מירון נמסר: "בתקופה האחרונה התמסרה לעבודת הוועדה ולחקר האסון הקשה, וראתה בה שליחות מן המעלה הראשונה בעשייה למען הציבור, כפי שנהגה כל חייה. הייתה שופטת בכל רמ"ח איבריה, עד יומה האחרון. חברי הוועדה וצוות הוועדה המומים ומשתתפים בצער המשפחה. יהי זכרה ברוך."

היועמ"ש אביחי מנדלבליט הביע את צערו: "השופטת נאור היתה דמות מופת, מגדלור של צדק, חכמה וערכים, אשר תרומתה לעולם המשפט לא תסולא בפז. מורשתה המרשימה, בין היתר, בקידום דיאלוג ושמירה על האיזונים הראויים בין הרשויות, במחויבותה לחברה שוויונית והוגנת בישראל ולקידום ערכים של אמת וצדק, תישאר עמנו לעד. היועץ המשפטי לממשלה משתתף בצער פרופ׳ אריה נאור והבנים מיכאל ונפתלי."

בפרקליטות המדינה ספדו: "אנו אבלים על פטירתה של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, כב׳ השופטת בדימוס מרים נאור ז״ל. הנשיאה נאור עבדה במשרד המשפטים משלהי 1971 כמתמחה, ולאחר מכן כפרקליטה במחלקת הבג"צים עד מינויה לשיפוט. הנשיאה נאור הייתה מאושיות המשפט הבולטות שידעה מדינת ישראל, והיוותה מקור השראה לרבים. עבודתה המקצועית והיסודית, ידענותה המשפטית חריצותה הרבה וצניעותה – הן רק חלק מתכונותיה, שבזכותן היוותה דוגמה ומופת. חתירתה לבירור העובדות וירידתה לפרטים לאור תפיסתה כי הדין נגזר מן העובדות היו לשם דבר. פסיקותיה של הנשיאה נאור ועשרות שנות פעילותה בשירות הציבורי עיצבו את מדינת ישראל, ותרמו רבות לזכויות האדם והאזרח ולשלטון החוק במדינה. פרקליט המדינה וכל עובדי הפרקליטות מרכינים ראש על לכתה ומשתתפים בצער המשפחה."

קראו גם:  תא"ל (מיל') יאיר וולנסקי ימונה לתפקיד מבקר מערכת הביטחון

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, ח"כ הרב גלעד קריב (העבודה) אמר: "הצטערתי מאוד לשמוע על פטירתה של מרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון לשעבר. נאור ניצחה על מערכת המשפט באופן שקול וממלכתי, ביצרה את ההגנה על זכויות האדם ושלטון החוק, וזכתה לאמון רב בציבור. העובדה כי תפקידה הממלכתי האחרון היה יו"רות ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון מהווה מצבת זיכרון לתרומתה הגדולה לחברה הישראלית. יהי זכרה ברוך".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, ספד: "לשכת עורכי הדין מבכה את לכתה בטרם עת של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, מרים נאור ומשתתפת בצערם הגדול של בן זוגה אריה נאור, ילדיה ומשפחתה המורחבת. השופטת נאור הייתה אישה פורצת דרך, שופטת מוערכת בבית המשפט ונשיאת בית המשפט העליון ה-11, כאשר בחודשים האחרונים לחייה עמדה בראשות ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון. השופטת נאור קידשה את ערכי היושר, השקיפות והצניעות בשעה שהנהיגה את הרשות השופטת. במסירותה ובדאגתה למדינת ישראל, נתנה הנשיאה נאור דוגמה ומופת לשוויון ההזדמנויות ולעליונות שלטון החוק במדינת ישראל, יהי זכרה ברוך".

שרת החינוך, יפעת שאשא ביטון, ספדה: "מרים נאור ז״ל הייתה מעמודי התווך של מערכת המשפט בישראל. הקדישה את חייה לעשיית משפט צדק בחוכמה, בענווה, במסירות ובתחושת שליחות. אני משתתפת בצערה הגדול של משפחתה. יהי זכרה ברוך."

צילום: קובי גדעון/ לע"מ

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן