חדשות הארץטכנולוגיה

הולוגרמות ענק של ניצולת השואה יהודית הרשקוביץ בת ה-93 יוצגו בתל אביב

כמדי שנה ב־27 בינואר יציינו בעולם ובישראל את יום הזיכרון הבינלאומי לשואה ולגבורה. מספרם של ניצולי השואה שחיים עימנו יורד משנה לשנה והרצון לתת במה רחבה לסיפוריהם של השורדים באופן מוחשי ככל שניתן הופך להיות קריטי. מיזם קהילתי חדש בשם Live Forever, מנצל את קדמת הטכנולוגיה ליצירת הולוגרמות חדשניות של ניצולי שואה שיספרו את סיפורם, יפיחו בהם חיים וישמרו את הזיכרון לשנים רבות קדימה עבור הדורות הבאים.

המיזם מבית עמותת "יד עזר לחבר" בשיתוף היזמית החברתית יערית שושן, מחבר בין טכנולוגיה וזיכרון שואה ומעלה את דמויותיהם ועדותם של ניצולי שואה על גבי הולוגרמות ענק שיוקרנו ביום זה על פני בניינים בערים מרכזיות, ביניהן: בניין עיריית תל אביב, חיפה ובמקומות נוספים.

ניצולת השואה בת ה-93 יהודית הרשקוביץ מהווה את אחת ההולגרמות המובילות הפרויקט שמטרתו גיוס כספים לטובת הכנת 30 הולוגרמות נוספות, שיספרו את סיפורם של 30 ניצולי שואה. עלות הפקת הולוגרמה בודדת עומדת על כ-50,000 ₪. מלבד הקרנתן בערים המרכזיות, יוצגו ההולוגרמות של ניצולי השואה במהלך כל החודש הקרוב במוזיאון השואה בעמותת "יד עזר לחבר"; שהוקם לצורך שמירה על ההיסטוריה של העם היהודי בתקופת השואה והנצחת עדותם.

הולוגרמות ענק של ניצולת השואה יהודית הרשקוביץ בת ה-93 יוצגו בתל אביב
צילום: Virtualion VR/AR/Mix reality studio (דוד בן משה)
הולוגרמות ענק של ניצולת השואה יהודית הרשקוביץ בת ה-93 יוצגו בתל אביב
צילום: Virtualion VR/AR/Mix reality studio (דוד בן משה)

שמעון סבג, מנכ"ל עמותת "יד עזר לחבר": "מדובר בפרויקט חברתי ללא כוונות רווח, מקורות המימון מצומצמים למדי ובאמצעות ההולוגרמות, אנו גורמים לניצולי השואה 'לחיות לנצח' ולספר את סיפורם לדורות הבאים. מטרתנו היא להספיק לצלם כמה שיותר ולנצח את הזמן, מפני ששעון החול הולך ואוזל ובקרוב לא יישארו ניצולי שואה שיוכלו לספר את סיפורם.

"אי אפשר להישאר אדישים למשמע עדות של ניצול או ניצולת שואה, הם חוו על בשרם את זוועות הנאצים, הם מזכירים לנו למה ובזכות מי אנחנו כאן היום. מה שעצוב זה שהם הולכים ומתמעטים. מי שחיים בינינו כיום, היו ילדים פעוטים או נערים בתקופת השואה, וגם הם כלים ונעלמים." מוסיף סבג.

יערית שושן-סבג , יזמית חברתית: "בטכנולוגיה ייחודית המצלמת את ניצולי השואה באמצעות מספר מצלמות הצלחנו להפיק דמות הולוגרפית באמצעות עיבוד תמונה ובינה מלאכותית."

Back to top button