מבזקיםצבא וביטחון

ועדת החקירה הצבאית: סבירות גבוהה כי סיבת מותו של אל"מ שרון אסמן ז"ל היא דום לב

אמש (שני), הוצגו למשפחתו של אל״ם שרון אסמן ז״ל, מפקד חטיבת הנח"ל, ממצאי ועדת החקירה שהוקמה בעקבות מותו, לאחר שהתמוטט במהלך פעילות גופנית ביום חמישי, 1 ביולי 2021. בראש הוועדה עמד תא״ל (מיל') גיא חסון, וממצאיה סוכמו על ידי הרמטכ״ל, רא״ל אביב כוכבי. לצד הוועדה, פעלה ועדת משנה רפואית בראשותה של ראש ענף רפואה במרכז לשירותי רפואה, סא"ל ד"ר שרון אוחיון.

מתוך מסקנותיה של הוועדה ועל בסיס הכלים שעמדו לרשותה, לא ניתן לקבוע בוודאות את סיבת המוות. עם זאת, לאחר בדיקת מאפייני האירוע, ובהתבסס על ידע רפואי נרחב המגובה במחקר רפואי, ניתן לומר כי בסבירות גבוהה סיבת המוות הינה דום לב. הוועדה מצאה כי רופא חטיבת הנח"ל הגיב במהירות בהגעתו לאל״ם שרון אסמן ז"ל, תוך דקות בודדות לאחר התמוטטותו, וכי החל בפעולות החייאה מידיות בסיוע צוות מגן דוד אדום (מד"א) שהגיע לנקודת האירוע. לצד הענקת הטיפול הרפואי, הוועדה מצאה כי נכון היה לשלב מכשיר החייאה (דפיברילטור), בשלב מוקדם יותר בתהליך ההחייאה. לצד זאת, אין במסקנה זו ערבות שתוצאות האירוע המצער היו נמנעות.

קראו גם:  נפגעים בתאונת דרכים בין משאית למספר כלי רכב בכביש 5

בנוסף, הוועדה מצאה פערים בהנחיות לפריסת מכשירי החייאה ביחידות צה"ל, על כן המליצה על הרחבת פריסתם בצה"ל באופן מיידי. יש לציין, כי בחדר הכושר שבו אירע האירוע, לא הייתה חובה להציב מכשיר מסוג זה. כמו כן, הוועדה מצאה כי מד״א הוא המענה הרפואי הזמין ביותר לבסיסים צבאיים עורפיים הממוקמים בצמוד למרכזים עירוניים – כדוגמתו של מחנה בית ליד ע״ש רא"ל מוטה גור, כפי שמוגדר בפקודות, ועל כן המליצה על ריענון ותרגול דרכי ההתקשרות עם מד״א. 

בעקבות ועדת החקירה, הנחה מפקד זרוע היבשה, על הקמת ועדה למימוש המסקנות בהקשרי סקר בריאות המשרתים והכושר הקרבי, וזאת מתוך ראיית המצב הבריאותי לצד רמת הכושר הקרבי, כחלק מרכזי מכשירותם של מפקדים לוחמים. מסקנות הוועדה הוצגו לרמטכ״ל, שהביע צער עמוק על לכתו של אל״ם שרון אסמן ז״ל והוקיר את פועלו ותרומתו רבת השנים לביטחון מדינת ישראל. הרמטכ"ל קיבל את מסקנות הוועדה והנחה על הצעדים הבאים:

קראו גם:  שיקום אקולוגי בנחל הירקון - השבת צמחיית מים ודגים שנכחדו

ראשית, נדרש לתקף את הפקודה המגדירה את הצהרת הבריאות התקופתית, להנגישה למשרתים ולחזק את מנגנוני אכיפתה. שנית, הנחה הרמטכ"ל על ביצוע מעקב אחר אוכלוסיות בעלות גורמי סיכון בריאותיים. בנוסף, הנחה על הצבת מכשיר החייאה בכל חדר כושר במחנות צה"ל ובמרחבים מתאימים נוספים, ועל השלמת רכישתם והתקנתם עד ה-1 ביולי 2022. 

בסיכומו, הדגיש הרמטכ"ל את חשיבות הביצוע של בדיקות הסקר הבריאותיות ועל כן, הנחה להגדירן כבדיקות חובה למשרתי הקבע ואף כתנאי לקידומם. הבדיקות יבוצעו בטווחי זמן קצרים, אשר ייקבעו על ידי חיל הרפואה. בתוך כך, הרמטכ"ל הנחה להתאים את תדירות הבדיקות לכל משרת באופן פרטני, בהתאם למאפייניו הבריאותיים.

מצה"ל נמסר: "צה״ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה."

קראו גם:  תרגיל ביטחוני יתקיים מחר בבוקר במעבר תאנים
אלוף משנה שרון אסמן ז"ל. צילום: דובר צה"ל

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן