בריאותמבזקים

סקר: מצבם של 92% מהמטופלים בתרופה נגד קורונה השתפר תוך שלושה ימים

סקר של מכבי שירותי בריאות בחן את שיפור מצבם של מקבלי תרופת פייזר נגד נגיף הקורונה, הפקסלוביד, את תופעות הלוואי בקרב המשתתפים והאם מטופלים בתרופה התאשפזו בבתי החולים לאחר נטילתה.

מהסקר עולה כי 88% מהמטופלים שקיבלו את התרופה לביתם ע"י צוותי מכבי, דיווחו כי נטלו את התרופה. רק 6% דיווחו שהפסיקו לפני סיום הטיפול – רובם בשל תופעות לוואי, ו-6% דיווחו שלא נטלו כלל את התרופה כשסיבותיהם העיקריות היו בין היתר: חשש מתופעות לוואי, חשש מהתנגשות עם תרופות אחרות ועוד.

38% העידו כי לא סבלו כלל מתופעות לוואי במהלך הטיפול בתרופה. עיקר תופעות הלוואי שדווחו היו טעם מר מתכתי (33%), שלשול (18%) , איבוד חוש טעם/ריח (11%) וכן כאבי שרירים (7%) וכאבי ראש (4%).

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

עוד עולה מהסקר שערכה המחלקה להערכה ומחקר בחטיבת הבריאות במכבי שירותי בריאות כי 74% מהמטופלים חשו בשיפור לאחר הטיפול, 25% לא חשו שינוי ורק 1% חש בהחמרה.

60% מאלו שחשו שיפור – חשו הקלה תוך יממה. ההקלה באה לידי ביטוי בעיקר בשיפור בהרגשה הכללית וירידה בחום, הקלה בכאבי ראש ובשיעול. 92% מהמטופלים שחשו הקלה – חשו אותה תוך 3 ימים, 60% כאמור חשו בשיפור משמעותי תוך יממה אחת בלבד.

במכבי מציינים בנוסף לממצאי הסקר כי אף מטופל בתרופה לא אושפז במהלך ימי הטיפול או לאחריהם. עוד מציינים במכבי כי נכון לעכשיו טופלו בתרופה כ-850 חברי וחברות מכבי, אחוז המסרבים לשימוש בתרופה בקרב המטופלים שנמצאו מתאימים לטיפול עומד על כ-25%. עוד מודגש כי אין מקרי תמותה עד כה בקרב משתמשי התרופה.

ראש חטיבת הבריאות במכבי שירותי בריאות ד"ר מירי מזרחי ראובני: "אנו קוראים לציבור שטרם התחסן – בואו להתחסן ולהגן על עצמכם. מי שחלה בקורונה ונמצא מתאים לטיפול בתרופה – אנו ממליצים ליטול אותה ולהתמגן מפני מחלה קשה שעלולה להוביל לאשפוז ואף למוות. תוצאות הסקר מעידות על טיב הטיפול בתרופה, על יעילותה ועל חשיבותה בעת המאבק במגפת הקורונה, ובפרט בעת עיצומו של הגל הנוכחי".

צילום: freepik

Back to top button