חדשות הארץמבזקים

אירוע ראשון מסוגו בעולם: תלמידי אופקים שיגרו לוויין לחלל

אירוע ראשון ייחודי מסוגו בעולם הגיע בסוף השבוע האחרון לרגע השיא ותלמידי אופקים היו שותפים לו. שמונה לוויינים שתוכננו, פותחו ונבנו על ידי תלמידים ותלמידות מרחבי הארץ, ביניהם תלמידי כיתה יב' 3 מבית הספר "עמל אמירים" באופקים – יסמין, נועם, אדם, טל, יניר, לירון, רונית, טלי, פריאל, רעיה, מישאל, דניאל, נתי ורונאל, שוגרו יחד לחלל על גבי משגר פאלקון של חברת ספייס אקס מאתר השיגור של נאס"א בפלורידה שבארצות הברית. לאחר עבודה מאומצת במשך 3 שנים, שלא פסקה גם בתקופת הקורונה, סיימו קבוצות התלמידים לבנות את הלוויינים, לצלוח את אתגרי הפרויקט ולהגיע לקו הגמר.

צילום: רונן חורש, רותי נעמני

בישראל נערך האירוע המרכזי לכבוד השיגור במעמד מנהל סוכנות החלל הישראלית וכמובן התלמידים והתלמידות שהשתתפו בפרויקט. את פרויקט תבל, "תלמידים בונים לוויינים", יזמה ומובילה סוכנות החלל הישראלית וזו פעם הראשונה בעולם שמשוגרים בו זמנית לחלל 8 לוויינים שנבנו על ידי תלמידים ותלמידות. כל שלבי התכנון, הפיתוח והבנייה של הלוויין התבצעו על ידי התלמידים והתלמידות, בליווי מקצועי ובניהולו של מרכז המדעים בהרצליה.

לצד פיתוח ובניית הלוויין, הקימו התלמידים גם תשתית מתאימה: חדר נקי לבניית הלוויין, לפעילויות אינטגרציה ובדיקת הלוויינים, ותחנות תקשורת שיאפשרו מעקב אחר הלוויינים, קבלת טלמטריה ונתונים מדעיים. כשלוש שעות לאחר השיגור, הדגימו הלוויינים יכולות תקשורת עם תחנות הקרקע שנבנו ברשויות. בנוסף, ישרתו הלוויינים גם משימת מחקר מדעי בשיתוף עם חוקרים מאוניברסיטת תל אביב. מעבר לכך, משמש פרויקט תבל גם כתשתית לקידום ההתמחות בתחומי החלל בחטיבה העליונה, ומעודד תלמידים ותלמידות להצטרף ללימודי מקצועות ה-STEM בכלל (מדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה) ולימודי החלל בפרט.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן
צילום: רונן חורש, רותי נעמני

"אני מברך את ‏מנהלת מרכז מדע, טכנולוגיה רובוטיקה וחלל 'תפוח פיס'‏, רותי נעמני, וכמובן – את התלמידים", אמר ראש עיריית אופקים הנרגש, איציק דנינו. "אני ותושבי אופקים כולה גאים במרכז למדעים, ובתלמידים הנפלאים שלנו. האירוע הזה מגשים את החזון של עיריית אופקים, אשר משלב חשיבה לטווח ארוך וטכנולוגיות מתקדמות לבין האנשים הנפלאים שגרים בעיר. אני רוצה להודות לכל הגורמים שאפשרו לאירוע המרגש הזה להתקיים ולאחל לתלמידים ולכולנו שלא נסתפק בשיגור לווין לחלל אלא נמשיך להתקדם ולהתפתח מבחינה מקצועית ואישית. המשיכו להרחיב אופקים".

צילום: רונן חורש, רותי נעמני

"היתה לי הזכות להיות שותפה ולהוביל יחד עם שימי אדה את תוכנית תב"ל – תלמידים בונים לוויין, במשך מעל לשלוש שנים", הוסיפה מנהלת מרכז מדע, טכנולוגיה רובוטיקה וחלל 'תפוח פיס'‏ באופקים, רותי נעמני. "התלמידים הגיעו לתכנית מתוך בחירה, מעבר לשעות הלימודים, עם התמדה ומוטיבציה שלא רואים אצל כל לומד. למדתי מתוכנית זו ומהתלמידים מהי למידה מתוך בחירה ומתוך סקרנות, ועל שילוב בני נוער באקדמיה. בזכות התוכנית ובזכות בני הנוער האיכותיים שלנו אופקים נושאת את דגל פריצת האופקים וההגעה לחלל, ואני יכולה לספר שבשיחות עם התלמידים נשמעו חלומות אפילו מעבר לחלל".

צילום: רונן חורש, רותי נעמני
Back to top button