מבזקיםצבא וביטחון

מפקד פיקוד מרכז: שני הקצינים יצאו במרדף אחר גנבי אמל"ח ללא תיאום – וירו זה על זה

מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, פירט לפני זמן קצר (חמישי) פרטים ראשונים מתחקיר התקרית הקטלנית הלילה בה נהרג מאש ידידותית סמוך לבסיס נבי מוסא בבקעת הירדן שני קציני צה"ל מיחידת אגוז, רב-סרן אופק אהרון ורב-סרן איתמר אלחרר: "איבדנו שני מפקדי פלגות רציניים ואיכותיים מהמעולים שלנו שניבאו להם עתיד גדול בצבא", אמר אלוף פוקס. "איתמר גדל בגדוד 51 ויועד לצאת השנה לשלוש שנות לימודים, ואופק שגדל באגוז ומתוכנן היה להתקדם בקצין לתפקיד כרב-סרן בכיר, סמג"ד בגולני או מפקד מגמה בבא"ח".

אלוף פוקס אמר: "יש סוללות של מטווחים בקצה הבסיס, ובקצה השני צוותים במאהל לטובת האימונים השבוע. לילה קודם נגנבו להם אמצעי לראיית לילה וקסדה. אתמול סיימו יום אימונים ותדרכו הלוחמים להקפיד על הנהלים השונים בלילה. מהמאהל יצאו שני כוחות לא מתואמים ביניהם: מפקד עם נשקו ואמצעי לראיית לילה לחפש את הגנב, ובמקביל אליו ארבעה מפקדים יוצאים בלי לדעת עליו, שלושה מפקדי פלגות ולוחם, כדי למצוא את מי שגונב ומסתובב במטווחים".

קראו גם:  פעולות החייאה מתבצעות בילוד מחוסר הכרה בעפולה

מפקד פיקוד מרכז הוסיף: "כ-200 מטר מהמאהל, הרביעייה זיהתה דמות חשודה בקצה המטווח ומחליטה לאגוף אותו ובחסות סוללת המטווחים מתקדמים לכיוונו. בקצה הסוללה הם טיפסו עליה ומזהים אותו באמצעי לראיית לילה כ-250 מטרים ממנו וצועדים לכיוונו עד שמגיעים לטווח קרוב אליו. במקביל, הקצין שיצא לבדו צועד במרחב שבו ראה דמויות חשודות באותו יום ורצה גם הוא למצוא חשודים בגניבה מאתמול. הרביעייה מצמצמת אליו טווח בזמן שהוא סורק באמצעי לראיית לילה ולא מזהה דבר ואז דריכותו יורדת. ואז הקצין שומע רעש ומסתובב לאחור ונתקל ברביעיית אנשים חשודה או את חלקה – הוא משוכנע שיש אויב חמוש מולו וכך הם גם משוכנעים לגביו. לא היה ירי באוויר ולא נוהל מעצר חשוד (בניגוד להערכה הראשונית) אלא היתקלות מטווח קרוב של 10 מטרים עם תחושת סכנה".

קראו גם:  התחממות ביחסים: ישראל וטורקיה מחזירות שגרירים וקונסולים כלליים

אלוף פוקס ציין כי "האירוע של האש מתבצע תוך שניות ותוך כדי הצעקות הלוחמים מבינים שזה כוחותינו ומתחילים לטפל בשני הנפגעים. ככל הנראה גם הלוחמים ברביעייה יורים ולא פוגעים בו. אני מעריך שהקצין הבודד ירה ראשון ופגע בהם. הכוח הקפיץ כוח רפואה מגדוד השריון שהתאמן בסמוך אך כשהמטפלים הגיעו הם ניסו לטפל בשניים כמיטב יכולתם, אבל שם נקבע מותם. סובייקטיבית, יש פה זיהוי מטווח אפס של שני חמושים לפחות מכוונים אליך נשק מטווח קצר מאוד בהבנה שאין לו שנייה אחת, ונפל למארב. יש אנשים במאהל שידעו שהם יצאו אבל שני הכוחות עצמם לא ידעו אחד על השני והם לא היו עם קסדות עליהם."

קראו גם:  יוזמות אברהם בתגובה לבן גביר: "על המפלגות להצהיר שלא יקדמו טרנספר של פלסטינים"

לסיכום אמר: "במרחב זה היו גניבות, הם סיימו את האימון וחשבו שהגנבים יחזרו ואם יבואו בשקט יש סיכוי שיתפסו אותו. להבנתי, הם היו בלי מכשירי קשר והזעיקו את הכוחות בטלפון. אין קשר בין האירוע הזה לשינוי האחרון בהוראות פתיחה באש (שהקלו בירי על גנבים, י"ז). הלוחם פה פעל מהר תוך קבלת החלטה בשניות".

אלוף פוקס. צילום: דובר צה"ל

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן