מבזקיםפוליטי / מדיני

חה”כ מעוז: כך פוגעת הרפורמה של השר כהנא בשומרי הכשרות

יו”ר מפלגת נעם, חה”כ אבי מעוז מסיעת הציונות הדתית, הסביר היום (רביעי) במליאת הכנסת מדוע הוא מתנגד לרפורמת הכשרות שמקדמת ממשלת בנט-לפיד על ידי השר לשירותי דת מתן כהנא.

חדשות מבזק לייב - MivzakLive - גוגל חדשות - Google News

“לפני כשנה הגישה ‘צהר פיקוח מזון’ עתירה כנגד הרבנות הראשית בדרישה לאפשר להם להעניק כשרות למוצרי מזון מיובאים”, פתח מעוז. “בתשובת המדינה, שנכתבה ע”י מחלקת הבג”צים בפרקליטות המדינה ושנחשפה כעת בעקבות דרישת ארגון ‘כושרות’, פורטו בין השאר כשלי כשרות מהותיים בהתנהלות ‘צהר פיקוח מזון’. בין השאר מובאים שם הכשלים הבאים:
• צהר נתנו שירותי פיקוח במקומות שהוסרה מהם השגחת הרבנות, לאחר שנמצאה הונאה בכשרות ע”י הרבנות, בניגוד גמור להצהרת רבני צהר, שיש להמתין שלושה חודשים מעת הסרת כשרות הרבנות.
• מתן כשרות רטרואקטיבית ליין ללא השגחה – 7 שנים אחורה.
• כשרות למאפיה בתוך מסעדה שבה יש מטבח צמוד עם מאכלי טריפות של בשר וחלב.
• מתן כשרות למלון שהוסרה ממנו השגחת הרבנות עקב כשלים חמורים של בישול בשבת ובעיות של בשר, וחלב תוך השארת אותו משגיח שכשל בתפקידו.
• תלונה של מתארח בבית הארחה על אוכל שבושל בשבת וחוסר תגובה של צהר.
• מתן אישורי פיקוח לארטישוק הנגוע בחרקים לאחר שהרבנות פסלה את הארטישוק”. אמר מעוז.

בנאום שנשא במליאת הכנסת הסביר מעוז: “המקרה הנ”ל הוא הדגמה מעולה למה שצפויה לגרום רפורמת הכשרות לרמת הכשרות במדינת ישראל. על פי הרפורמה, רבנויות מקומיות יכולות לתת כשרות בכל הארץ, וגופי כשרות, שיהיו תאגידים עסקיים, כמו ‘צהר פיקוח מזון’, יוכלו לבחור אם להעניק כשרות לפי הסטנדרטים של הרבנות הראשית או לפי הסטנדרטים של מה שמכונה ‘ועדת השלושה’, שתורכב משלושה רבנים, בדיוק כפי ש’צהר פיקוח מזון’ מעניקה כיום פיקוח על פי הסטנדרטים של רבני צהר. מה שצפוי, זה גם קביעת סטנדרטים שאינם מקובלים בעולם ההלכה, אבל בעיקר חוסר יכולת לאכוף את העמידה באותם סטנדרטים, ועידוד בפועל של העסקים לחפש את הרבנות או את גוף הכשרות הכי מקלים והכי פחות מקפידים על הדרישות ההלכתיות”.

לסיום אמר חה”כ: “ברפורמת הכשרות יש הכל. הפרטת של הרבנות הראשית, הפרטה של מערך הכשרות, תחרות בין תאגידים נותני כשרות, הוצאה לשוק של אלפי משגיחים שיישארו ללא פרנסה, אך דבר אחד לא קיים: כשרות בסיסית, בשביל רוב רובו של עם ישראל שצורך כשרות בלב שקט. זה כבר לא יהיה, ולכן ראוי שמעתה ייקרא לה ‘רפורמת האין כשרות”.

כנסת 15.11.21
צילום: דוברות הכנסת – נועם מושקוביץ/דני שם טוב

הצטרפו לנטו - הרשת החברתית של ישראל
Back to top button

הצטרפו עכשיו לנטו הרשת החברתית החדשה של ישראל

נטו הרשת החברתית החדשה של ישראל

נטו - הרשת החברתית של ישראל
דילוג לתוכן

זיהינו שאתם משתמשים בחוסם פרסומות

אתר חדשות מבזק לייב פועל מסביב לשעון בכדי לספק לך את המידע באופן הכי מקצועי ומהיר. השירות שלנו ניתן לגולשים בחינם לחלוטין ואיננו גובים שום תשלום! המעט שאתם יכולים כדי להביע את הערכתכם ולסייע לנו בכדי שנמשיך לספק לכם את החדשות בצורה מיטבית הוא לאפשר את הצגת הפרסומות. עם זאת אנו מכבדים כל אדם ונבין אם תבחר שלא להמשיך לצרוך מאיתנו את החדשות. תודה על ההבנה!