מבזקיםפוליטי / מדיני

חרף התנגדות השרים: 'חוק הכותל' של חה"כ אבי מעוז יעלה במליאת הכנסת

חרף התנגדות ועדת השרים להצעת החוק של יו"ר מפלגת נעם, חה"כ אבי מעוז מסיעת הציונות הדתית, המבקשת להתמודד עם התערבותו של בית המשפט העליון בכותל, במתן לגיטימציה לארגונים רפורמיים שונים לעשות ככל העולה על רוחם בכותל. ההצעה תעלה היום (רביעי) למליאת הכנסת. על פי ההצעה, הסמכות על הגדרת ’חילול המקום’ במקומות הקדושים תהיה באופן בלעדי של הרבנים הראשיים לישראל.

תיקון החוק שמציע מעוז, הכרחי לדבריו, מכיוון שבשנים האחרונות בג"ץ החליט לתת פרשנות חדשה, אותה לא צפו המחוקקים, לפיה יש לו את הכוח להגדיר מהו 'מנהג המקום' בכותל המערבי וממילא מהו 'חילול' המקום הקדוש, כפי שמופיע בחוק. בדרך זו מצא בג"ץ ציר עוקף לרבנות הראשית והתיר לרפורמים לנהוג על יד הכותל ככל העולה על רוחם.

קראו גם:  שני חשודים ניסו לחצות לישראל מדרום רצועת עזה ונעצרו כשברשותם רימונים וסכין

כעת חה"כ מעוז מבקש לעשות לדבר סוף: "בשל החשיבות העצומה של השמירה על המקומות הקדושים מפני חילול או פגיעה, ולשם מניעת עמימות ביחס להוראות החוק, ולמשמעותן, כאשר ברבות השנים, גורמים שונים לרבות בתי המשפט יצקו להגדרות החוק, פרשנויות שלא עלו בקנה אחד עם כוונתו המקורית של המחוקק, מוצע לקבוע בהוראות החוק עצמן הגדרה מפורשת של המונח "חילול" הקבוע בחוק, כהגדרה עצמאית הקבועה בחוק עצמה, כך שלא תיזקק ליציקת תוכן ופרשנות ע"י כל גורם אחר, אלא תיקבע באופן ישיר על ידי הרבנים הראשיים לישראל. לפיה "חילול" המקומות הקדושים לדת היהודית, ייקבעו בהתאם להנחיות הרבנות הראשית לישראל ולפסיקותיה בעניינים אלה".

מעמד סליחות מרכזי בכותל
צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן