מבזקיםמשפטי/פלילי

106 מיליון ₪ קנסות בגין הפרת שימוש חוק המזומן

רשות המסים פרסמה מידע בנוגע לעיצומים שהוטלו בגין הפרות של החוק לצמצום השימוש במזומן

ועוד כמה מאמרים:

·  העירייה שינתה מדיניות והפרה הסכם – מה קבע בית המשפט ?

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

·  בג"צ סירב להורות על פתיחת חקירה פלילית נגד רוה"מ בנימין נתניהו

·  מאסר על תנאי ועבודות שירות בגין הסתה נגד כוחות הבטחון

·  עד המדינה ארכי פושע, עבירות שביצע בארה"ב הובילו לגיוסו כסוכן FBI

·  ניסה להבריח סמים באמצעות משלוח בדואר ישראל ויישאר במעצר עד תום ההליכים

·  גל האומיקרון – הוגש כתב אישום בגין הפרת בידוד

·  150 מיליון ש"ח ורכבי יוקרה נתפסו על ידי רשויות מע"מ

·  העליון נגד פייסבוק, תשלם הוצאות משפט ותעמוד לדיון

·  כבוד השופטת מיכל אגמון-גונן בין המועמדים לתפקיד הי

·  כתב אישום בפרשת ספאם, עוקץ והתחזות לחב' דואר ישראל

בהתאם לסעיף 18 לחוק לצמצום השימוש במזומן, רשות המסים מפרסמת באתר האינטרנט שלה פרטים אודות העיצומים הכספיים שהוטלו על עוסקים בגין הפרות של חוק זה. ביישום שהועלה היום (ד') לאתר ניתן לראות פרטים מסוימים בנוגע לכל עיצום שהוטל, כמו תאריך ההפרה והטלת העיצום, הענף הכלכלי שאליו שייך העסק שעליו הוטל העיצום, והאזור בארץ שבו הוא פועל. כמו כן, ניתן לקבל מידע לגבי ההיקף הכולל של העיצומים שהוטלו מאז החלת החוק, בחלוקה לענף כלכלי ולסוג ההפרה. בסך הכל הוטלו, מאז החלת החוק, 674 עיצומים בהיקף כולל של כ-106 מיליון שקל.

מהנתונים עולה כי הענף בו הוטלו מירב העיצומים עד כה הוא ענף המסחר הסיטונאי והקמעונאי (177 היטלים בהיקף כולל של כ-19.5 מיליון שקל). ענפים בולטים נוספים הם מסחר סיטונאי וקמעונאי בכלי רכב ותיקונם (40 היטלים בהיקף כולל של כ-13.5 מיליון שקל), ענף הפרסום וחקר השווקים (11 היטלים בהיקף כולל של כ-10 מיליון שקל), ענף שירותים אישיים ואחרים (60 היטלים בהיקף כולל של כ-60 מיליון שקל) ענף הבנייה (135 עיצומים בהיקף כולל של כ-606 אלף שקל) ושירותי ראיית חשבון ועריכת דין (60 היטלים בהיקף כולל של כ-621 אלף שקל).

בפילוח הנתונים לפי סוגי הפרות ניתן לראות כי 289 עיצומים, בסכום כולל של כ-104 מיליון שקל, הוטלו בגין הפרות במסגרת עסקאות במזומן. החוק מגביל שימוש במזומן בעסקאות הגבוהות מ 11,000 שקל. 174 עיצומים, בסכום כולל של כ-891 אלף שקל, הוטלו בגין שימוש אסור בשיק. על פי החוק, חל איסור על שימוש בשיק בו לא נכלל שם המוטב ובהסבת השיק חובה לציין פרטים על המסב והנסב. 212 עיצומים, בהיקף כולל של כ-1.6 מיליון שקל הוטלו על עוסקים שלא תיעדו את אמצעי התשלום בעסקה. על פי החוק, חלה חובה על עוסק לתעד את אמצעי התשלום שבו שילם או קיבל תקבול.

על פי החוק, שיעור העיצום נקבע בהתאם להיקף ההפרה (הסכום הנקוב בשיק או ההפרש בין התשלום במזומן בפועל לתקרת התשלום המותרת על פי החוק). עד לגובה הפרה של 25 אלף שקל חל עיצום בשיעור של 15% מהיקף ההפרה, בין 25 אלף שקל ל-50 אלף שקל חל עיצום בשיעור של 20% מהיקף ההפרה ומעל ל-50 אלף שקל חל עיצום בשיעור של 30% מהיקף ההפרה.

עו”ד נועם קוריס בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, משרד נועם קוריס ושות’ עורכי דין עוסק בייצוג משפטי ותביעות ייצוגיות מאז שנת 2004.

Back to top button
רוצה לקבל התראות על עדכונים חדשים? הירשמו לעדכונים באתר ותהיו תמיד מעודכנים בכל מה שקורה. לא כרגע כן אשמח