כלכלהמבזקים

שרת הכלכלה אישרה: מכסת השעות הנוספות השבועיות תוגדל ל- 25 במקום 16

משרד הכלכלה הודיע היום (שלישי) כי עקב הצפי להיעדרות נרחבת של עובדים וירידה משמעותית במצבת העובדים הפעילים, השרה אורנה ברביבאי פרסמה תיקון ההיתר הכללי להעסקה בשעות נוספות, לצורך שמירה על רציפות התפקודית של המשק וצמצום הפגיעה בתהליכי הייצור ושרשרות האספקה מטעמים הקשורים בצורכי הכלכלה.

טיוטת ההיתר אשר צפויה לפרסום זרוע העבודה לטובת הערות הציבור מגדירה:

• הגדלת מכסת השעות הנוספות השבועיות המותרות ל-25 שעות, במקום 16 כיום.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

• אורך שבוע העבודה, כולל שעות נוספות לא יעלה על 67 שעות, במקום 58 כיום.

• תתאפשר העסקת עובדים במשך של עד 14 שעות עבודה יומיות (כולל שעות נוספות), עד 8 פעמים בחודש.

• מכסת השעות הנוספות החודשית לא תעלה על 90 שעות.

• ההיתר יוענק למעסיקים בעלי למעלה מ-20 עובדים אשר 20% לפחות ממצבת עובדיו נעדרו ממקום העבודה בנסיבות שאינן תלויות במעסיק, וככל שלא ניתן לבצע את העבודה באמצעות עובדים קיימים.

בהיתר לא יכללו ענפים מסוימים מטעמי בטיחות- כמו נהגים ופועלי בניין. השימוש בהיתר ייעשה בהתאם לצורכי מקום העבודה ובהתחשב בטובת העובדים. מטרת ההיתר לוודא מינימום פגיעה בייצור, באספקת שירותים ובמוצרים שנדרשים לספק למשק, כדי להמשיך שגרת עבודה ככל הניתן. מוצע כי ההיתר יינתן לתקופה קצובה של חודש ויוארך לפי הצורך. ההיתר יופץ להתייחסות הציבור ויפורסם לאחר שקילת הערות הציבור.

כמו כן, השרה ברביבאי החליטה על פתיחה מיידית של דסק כלכלה והתעשייה שייתן מענה מהיר לצרכים שיעלו מהתעשייה והעסקים. הדסק יפעל בתיאום עם משרד הבריאות אשר יעמיד לרשות התעשייה מענה מהיר לשם המשך תפקודה באופן רציף

בעקבות התגברות תחלואת הקורונה בישראל, פועל משרד הכלכלה והתעשייה להמשך פעילותו התקינה של המשק, התעשייה והעסקים, והמשך האספקה הסדירה של המוצרים והשירותים החיוניים שבאחריות המשרד.

אחת המשימות המרכזיות היא להימנע ממצב בו מחסור בכוח האדם, כתוצאה מתחלואה ובידודים, יפגע באספקה הסדירה של חומרי הגלם או היסוד, או ישבית פעילות במקטעים קריטיים בענפי הייצור, דבר העלול לפגוע ברציפות התפקודית ואספקה סדירה של סחורות.

הדסק החדש, על פתיחתו הוראתה שרת הכלכלה והתעשייה, והחל לפעול בימים האחרונים, יבחן באופן יומי את מצב פעילות העסקים והתעשייה, צרכים העולים מהשטח ופתרונות מיידיים. המשרד פועל באופן יזום מול גורמי התעשייה, העסקים, היבואנים, היצואנים וכו', ומול יחידות ממשלתיות נוספות, שתחת אחריותן משימות שונות הנוגעות לתפקוד המשק, בהם משרד רה"מ, משרד הבריאות, משרד התחבורה, משרד החקלאות, משרד האוצר, פיקוד העורף, מינהל אוכלוסין והגירה .

כן עוסק הדסק בנושאים שנוגעים לעובדים, פעילות מפעלים חיוניים, תעשייה, מסחר, כניסת סחורות, נמלים, כניסה ויציאה של מומחים זרים אנשי עסקים.

אמש התקיימה ישיבה בראשות מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה וראש תוכנית "מגן ישראל", מטעם משרד הבריאות, הפרופ' סלמאן זרקא ובהשתתפות בכירי המשרדים, במסגרת הוחלט על תיאום בין המשרדים, שיתוף ומתן קדימות לבעיות העולות מהשטח והחשיבה משותפת על פתרונות.

הדסק במשרד הכלכלה מאויש על ידי נציגי משרד הכלכלה, אשר נמצאים בקשר שוטף עם מגוון הגורמים, בהם נציגי מינהל חירום במשרד הכלכלה; מינהל תעשיות; הממונה על חוקיות היבוא; הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים; מינהל אכיפה של דיני עבודה בזרוע עבודה; מינהל סחר חוץ, אסטרטגיה.

פניות לדסק יתבצעו דרך כתובת הדוא"ל

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, ד"ר רון מלכא, אמר: "הקשר הרציף והישיר עם התעשייה והעסקים נמשך כל העת במטרה לתת מענה מהיר לצרכי ואתגרי התעשייה בימים אלו, אנו עומדים לרשות גורמי המשק, המעסיקים, התעשייה והעסקים ומודים למשרד הבריאות, ולפרופ' זרקו במיוחד על שיתוף הפעולה וההתגייסות".

צילום: freepik

Back to top button