מבזקיםפוליטי / מדיני

הכנסת אישרה: הקלת מבחני הכנסה נוספת לנכי צה"ל לצורך קבלת גמלה

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הנכים. מדובר בהצעה ממשלתית, אליה מוזגה הצעה פרטית של חה"כ אופיר כץ. 17 תמכו בהצעה ללא מתנגדים.

בהצעת החוק מוצע, כהוראת שעה למשך שנה וחצי , להקל את מבחני ההכנסה מעבודה החלים על נכי צה"ל שמשתלמים להם תגמולי מחייה – תגמול נצרך, תגמול מחוסר פרנסה ותוספת מיוחדת עקב פרישה מוקדמת. כמו כן מוצע כי הכנסות שאינן מעבודה או ממשלח יד לא יובאו בחשבון בתקופת הוראת השעה לעניין התגמולים האמורים.

נוסף על האמור, מוצע להעניק לאגף השיקום סמכות לקבל מרשות המיסים מידע על הכנסותיהם מעבודה של הנכים ביחס לנכים הזכאים לתגמולי המחייה שצוינו, וכן חיווי בדבר תשלום מס הכנסה לשם בחינת זכאות למענק שמשתלם למי ששילם מס הכנסה. הוראה זו מוצעת כהוראת קבע החל מה-31.12.22 (שר הביטחון, בהסכמת שר האוצר ובאישור ועדת העבודה והרווחה, רשאי לקבוע בצו מועד מוקדם יותר).

בדברי ההסבר להצעה הפרטית נכתב: " נכי צה"ל אשר איבדו את יכולתם להתפרנס עקב נכותם זכאים לתגמולי מחייה שונים, בכפוף למבחן הכנסה. על פי החוק הקיים, כשנכה מקבל הכנסות ממקורות נוספים (לדוגמה: קצבה מביטוח לאומי או הכנסה מבעלות על נכס), הכנסתו הנוספת מקוזזת מתוך תגמול המחייה המשולם לו. למעשה, מבחן ההכנסה מונע מנכי צה"ל נצרכים לקבל הכנסה נוספת ממקור אחר אלא במחיר של קיזוז הכנסתם כולה או חלקה מהתגמול המשתלם להם. כלומר נכי צה"ל המקבלים תגמולי מחייה נאלצים להסתפק בתקציב מחייה מצומצם מאד, ואינם יכולים להגדיל את הכנסתם מעבר לסכום מסוים. מבחן ההכנסה משולל הגיון משום שאילו הנכה לא היה נפצע ומאבד את יכולתו להתפרנס בכוחות עצמו, הכנסותיו השוטפות היו כוללת גם את הכנסותיו מעבודתו וגם את ההכנסות ממקורות נוספים להם זכאי. הכנסות נוספות של אדם, ובפרט של נכי צה"ל, לא אמורות לשמש תחליף להכנסותיו הבסיסיות."

קראו גם:  בן 23 נעצר בחשד למעורבות באירוע האלימות בעין נקובא

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אפרת רייטן, הציגה את החוק, וביקשה למסור בשם יוזם ההצעה הפרטית, חה"כ אופיר כץ שנמצא בבידוד: "אנחנו עושים היום משהו חשוב טוב והכי ישראלי שיכול להיות. אנחנו מסייעים לאלה שהקריבו למען המדינה, שנלחמו ונפצעו. הגיע הזמן שנכי צה"ל יפסיקו לרדוף אחרי המדינה בכדי לקבל מה שמגיע להם בזכות, ושאנחנו נתחיל לרדוף אחריהם בכדי להעניק להם את זה. מגיע להם לחיות את חייהם בכבוד ולקבל את הביטחון הכלכלי".

חבר הכנסת אופיר כץ: "עשינו היום משהו חשוב, טוב, והכי ישראלי שיכול להיות. אנחנו מסייעים לאלו שהקריבו למען המדינה. מגיע להם לחיות את חייהם בכבוד, ולקבל את הביטחון הכלכלי לכך. מודה לשר הביטחון גנץ על קידום הנושא, וליו״ר ועדת עבודה ורווחה אפרת רייטן. שנזכה להעביר עוד חוקים רבים חשובים כמו זה."

קראו גם:  מזג האוויר: תחזית מעודכנת לתאריך 2022-06-26 04:10:00

שר הביטחון, בני גנץ מסר: "השלמנו היום עוד צעד ברפורמה החשובה של נפש אחת – כשאנו מאפשרים לנכי צה"ל לצאת לעבודה, ולהמשיך לקבל את תגמולי המחיה במקביל. זהו צעד שיקומי ראשון במעלה, שיוציא אלפי נכים לשוק התעסוקה, וישפר גם את מצבם הכלכלי. אני מבקש להודות לכלל חברי הכנסת שתמכו בהצעת החוק, נמשיך לקדם את רפורמת נפש אחת, על כל רבדיה".

ארגון נכי צה״ל: "יום היסטורי לפצועות ופצועי צה״ל! לאחר שנים של מאבק שניהל ארגון נכי צה״ל לביטולו של מבחן ההכנסה, מבחן שערורייתי, מהרעים בתולדותיה של ישראל, בוטל היום המבחן שפגע קשות בשיקומם של פצועות ופצועי צה״ל לאורך השנים. ביטול מבחן ההכנסה הוא חלק משמעותי מרפורמת נפש אחת, אשר הביאה וממשיכה להביא שינוי עומק עבור פצועות ופצועי צה״ל. אנו מודים לשר הביטחון בני גנץ וצוותו, לשר האוצר אביגדור ליברמן וצוותו, ליו״ר ועדת העבודה והרווחה ח״כ אפרת רייטן, ליו״ר ועדת חוץ וביטחון ח״כ רם בן ברק, לח״כ אופיר כץ וח״כ אופיר סופר ולח״כ יריב לוין, שקידמו את הנושא במסדרונות הכנסת והממשלה. ביום זה חשוב לנו להודות גם לראש אגף שיקום במשרד הביטחון לימור לוריא, וכן לאלוף במיל׳ אייל בן ראובן, לח״כ לשעבר עוזי דיין ולח״כ לשעבר ד״ר ענת ברקו, ח״כ משה מטלון שפעלו רבות למען הנושא לאורך השנים. לחוק ההיסטורי שותפים רבים בתוך ארגון נכי צה״ל, ביניהם יו״ר הארגון עידן קלימן שמוביל את הנושא שנים רבות, הנהגת הארגון, עובדיו ורבים נוספים."

קראו גם:  4 פצועים מירי בשכונת א-טור במזרח ירושלים, אחד מהם במצב אנוש
ארכיון. צילום: דובר צה"ל

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן