בריאותמבזקים

מחקר חדש: תינוקות שנולדו לאמהות שהתחסנו – היו עם רמת נוגדנים של מחוסנים

במחלקת נשים ויולדות שבמרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית חושבים כל הזמן על הנשים בהיריון ועל התינוקות ומקדמים מחקרים רבים לטובת הנושא. נגיף הקורונה המשתולל והחיבור לנשים הריונות ולתינוקות מעלה אצל הנשים בפרט ובעולם המחקר בכלל צמא גדול למחקרים עדכניים על השילוב בין חיסונים, נשים הריוניות ומה קורה עם התינוקות.

חדשות מבזק לייב - MivzakLive - גוגל חדשות - Google News

פרופ’ עופר לביא, מנהל מערך השנים בכרמל, יחד עם החוקר הראשי במחלקה ד”ר ניר קוגלמן מעדכנים כי “מחלת הקורונה יכולה להוביל למחלה נשימתית קשה בנשים בהריון ובנוסף להוביל לסיבוכים במהלך הריון והלידה. אנו יודעים שהחיסון לקורונה יוצר תגובה חיסונית בנשים בהריון בדומה לנשים שאינן בהריון. בנוסף, הוכח שחיסון לקורונה בהריון הוריד באופן משמעותי את הסיכון לחלות בנגיף “.

צילום: אלי דדון

מחקר קודם שנערך בעולם מצא שחיסון קורונה בשליש השלישי של ההיריון הוביל לתגובה חיסונית חזקה אצל האם עם העברת נוגדנים ליילוד. באופן אידיאלי, חיסון נשים בהריון צריך להוביל להגנה כמה שיותר ממושכת מתוך ההיריון ולכן חשוב שיינתן כמה שיותר מוקדם במהלך ההיריון.

במסגרת המחקר החדש שנערך במחלקת נשים בבי”ח כרמל שבחיפה, ביצעו חוקרי המחלקה מחקר מעמיק שהעריך את רמות הנוגדנים לקורונה ביולדות וביילודים בעת הלידה בנשים אשר קיבלו את החיסון בשליש השני של ההיריון ומעולם לא חלו במחלה. המחקר בוצע בין מאי ליולי 2021 על ידי ד”ר ניר קוגלמן על כ- 130 נשים , בהנחייתם של מנהל חדר לידה, ד”ר קידר, ומנהל המערך מיילדותי, ד”ר מוטי ברדיצ’ב,. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי JAMA Pediatrics.

פרופ’ עופר לביא. צילום: אלי דדון

במסגרת המחקר נמדדו רמות נוגדנים לקורונה מדם אימהי בעת הלידה של נשים אשר חוסנו בשליש השני להריונן. במקביל נדגם מיד לאחר הלידה דם מחבל הטבור אשר משקף את דם היילודים.
ממצאי המחקר שנערך בכרמל מצביעים על כך שלא רק שנמצאו נוגדנים ב- 100% מהיילודים, אלא שרמות הנוגדנים לקורונה אצל היילודים היו גבוהות פי 2.6 מאלו שבאימהות. כמו כן, נמצא שרמות הנוגדנים ביילוד עולות בהתאמה עם הרמות אצל האם.

יחד עם זאת גילו החוקרים בכרמל כי ככל שעבר זמן רב יותר ממועד החיסון נצפתה ירידה ברמות הנוגדנים אצל האם והיילוד. כמו כן, ככל שגיל האם היה מתקדם יותר כך רמות הנוגדנים היו נמוכות יותר.

ד”ר ניר קוגלמן. צילום: אלי דדון

החוקר הראשי, ד”ר ניר קוגלמן מסכם את תוצאות המחקר ואומר : “קבלת חיסון קורונה בשליש השני של ההיריון הובילה לתגובה חיסונית משמעותית אצל האם והיילוד אשר באה לידי ביטוי ברמות נוגדנים גבוהות במועד הלידה. ממצאים אלו תומכים במתן חיסון קורונה בשלבים מוקדמים יותר של ההיריון (מכפי שהיה בהתחלה) כדי להשיג הגנה מפני הנגיף לאם וליילוד מוקדם ככל האפשר במהלך המגפה.”

ד”ר ראובן קידר, מנהל חדרי הלידה בכרמל מפציר בפני נשים הרות לגשת לבצע את החיסון על מנת לשמור על בטיחותן בהריון ולצורך מתן הגנה מפני הנגיף לתינוקן לאחר הלידה.

פרופ’ לביא, מנהל מחלקת נשים, מוסיף “מדינת ישראל הנה מודל ייחודי לחקר היעילות והפרמקוקינטיקה של חיסוני הקורונה. בימים אלו מבוצעים במחלקה אצלנו בכרמל מספר מחקרים נוספים בנושא חיסוני הקורונה בנשים בהריון ובילודים, וזאת על מנת לספק מידע מהימן נוסף בכל העולם לגבי יעילות, תועלת ובטיחות חיסוני הקורונה במהלך ההיריון. באמצעות הממצאים אנו שואפים לסייע למקבלי ההחלטות לתת המלצות מבוססות מחקר לציבור הנשים בכלל ולציבור הנשים ההריוניות בפרט”.

צילום: pexels

הצטרפו לנטו - הרשת החברתית של ישראל
Back to top button

הצטרפו עכשיו לנטו הרשת החברתית החדשה של ישראל

נטו הרשת החברתית החדשה של ישראל

נטו - הרשת החברתית של ישראל
דילוג לתוכן

זיהינו שאתם משתמשים בחוסם פרסומות

אתר חדשות מבזק לייב פועל מסביב לשעון בכדי לספק לך את המידע באופן הכי מקצועי ומהיר. השירות שלנו ניתן לגולשים בחינם לחלוטין ואיננו גובים שום תשלום! המעט שאתם יכולים כדי להביע את הערכתכם ולסייע לנו בכדי שנמשיך לספק לכם את החדשות בצורה מיטבית הוא לאפשר את הצגת הפרסומות. עם זאת אנו מכבדים כל אדם ונבין אם תבחר שלא להמשיך לצרוך מאיתנו את החדשות. תודה על ההבנה!