בריאותמבזקים

לראשונה בישראל: קפיץ שנלחם בקרישי דם ומונע שבץ מוחי הושתל בשערי צדק

מרכז הלב המשולב בשערי צדק בשיתוף פעולה יוצא דופן עם היחידה לשבץ מוחי במרכז הרפואי ביצעו לראשונה בארץ טיפול ייחודי להחדרת שתל מתקדם שימנע מקרישי הדם להגיע למוח במטופלים עם סיכון מרבי לאחר הופעת פרפור פרוזדורים. ההשתלה הראשונה בארץ עברה בהצלחה בהובלת ד"ר דני דביר, מנהל היחידה לקרדיולוגיה התערבותית וחדרי הצנתור במרכז הרפואי שערי צדק, הודות לניסיון רב השנים בביצוע פעולות זעיר פולשניות.

המומחים בשערי צדק מספרים כי המקרה הראשון בישראל בוצע בבן 72 שסבל משבץ מוחי חולף. כל המאמצים לטיפול להורדת הסיכון לשבץ מוחי, שכללו מתן תרופות לדילול דם וניתוח ניקוי היצרות בעורק הצווארי לא הועילו. המטופל שסובל מאירועים חוזרים הגיע לשערי צדק עם אירוע חדש של קריש שנזרק לעין שמאל ושסיכן את ראייתו.

קראו גם:  התנועה לאיכות השלטון: לפתוח בחקירה נגד ראש עיריית חיפה

בשלב זה ד"ר רוני אייכל, מנהל המחלקה הנוירולוגית בשערי צדק וד"ר דני דביר מנהל קרדיולוגיה התערבותית וצנתורי הלב המליצו למטופל על הטיפול פורץ הדרך, שמונעת מקרישי הדם להגיע למוח ובכך למנוע שבץ מוחי חוזר בעתיד שיכול לסכן את חיי המטופל או לגרום לנכות קשה. השתל נועד לעצור תסחיפים מכל מקור תת-צווארי שהוא ולא רק ממקור לבבי. ההשתלה נעשית בזריקה ישירה לעורק תחת אולטרסאונד, ללא הרדמה או טשטוש ואורכת דקות ספורות בלבד. השתל הייחודי הוא תוצרת כחול לבן מבית חברת Javelin Medical, חברת הזנק כחול-לבן הממוקמת ביוקנעם שנוסדה ע"י דר' עופר יודפת ודר' גיא שנער.

ד"ר דביר: "בצנתור אנו מחדירים את השתל לכל אחד משני עורקי התרדמה שבצוואר. שמחנו לעזור למטופל שנמצא בסיכון לאירועים מוחיים חוזרים. מדובר בפעולה צנתורית מונחית אולטראסאונד שאינה מורכבת לבעלי ניסיון בתחום. המטופל שוחרר לביתו כבר ביום ההשתלה ואנחנו מאוד מרוצים מתוצאות ההשתלה הראשונה״.

קראו גם:  לפיד ביקר ביד ושם, זה הצוות שיעמוד לצידו כראש הממשלה ה-14 של המדינה

ד"ר אייכל: "אם מטופל מגיע בזמן יש לנו דרכים רבות לסייע, אם הוא מגיע מאוחר הוא עלול להישאר עם נזק לכל החיים ואף חמור מכך, למות. אנו רוצים למצוא דרכים למנוע שבץ מאחר שברגע ששבץ מתרחש הסבירות שאנחנו יכולים לעזור תלויה בזמן ההגעה של המטופל. זו אחת הטכנולוגיות שיכולות לסייע לנו למנוע מקרים שאירועים של שבץ מוחי חוזר, שאחוזי ההישרדות ממנו ללא נזק ארוך טווח נמוכים מאוד. השתל החדשני יסייע למטופלים מורכבים שלמרות כל הטיפולים המתקדמים, עדיין חוזרים עם קרישי דם שנזרקים לעורק הצוואר לכיוון המוח. הטיפול החדש מהווה הגנה מושלמת בעבורם ממוות או נכות קשה. הפרוצדורה מתבצעת בימים אלה במסגרת מחקרית תחת פיקוח קליני הדוק ומעקב צמוד גם לאחר ההשתלה, התוצאות מעודדות".

קראו גם:  רופאים ואנשי צוות מהמרכז הרפואי העמק יפגינו מול תחנת המשטרה בעפולה
צילום: דוברות שערי צדק
צילום: דוברות שערי צדק
צילום: דוברות שערי צדק

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן