מבזקיםפוליטי / מדיני

נדחתה בכנסת הצעה למימון מדיחי כלים למשפחות ברוכות ילדים

מליאת הכנסת דחתה היום (רביעי) בקריאה טרומית, את הצעת החוק למימון מדיח כלים למשפחות ברוכות ילדים, של חבר הכנסת מאיר פרוש. 47 חברי כנסת תמכו מול 57 שהתנגדו. בהצעת החוק מוצע לקבוע כי כל משפחה שלה ארבעה ילדים או יותר תהיה זכאית למדיח כלים במימון המדינה.

בדברי ההסבר נכתב: "ביום כ"ו בחשון התשפ"ב (1 בנובמבר 2021), נכנס לתוקף צו תעריף המכס והפטורים ומס הקנייה על טובין (תיקון מס' 3), התשפ"ב-2021 המטיל מס על כלים חד פעמיים. מדובר בהטלת מס בסכום של 11 שקל לכל ק"ג של כלים חד פעמיים שמכילים פלסטיק, ולהערכת משרד האוצר, החוק צפוי להניב למדינה הכנסות של 600 מיליון שקל בשנה. יצוין כי הכלים החד פעמיים מהווים רק 6% מפסולת הפלסטיק, בעוד שעל 94% מפסולת הפלסטיק לא מוטל מיסוי; רוב אריזות המזון החד פעמיות של יצרני המזון ממוסות בשיעור של כ-10% מהמיסוי שנקבע לעניין כלים חד פעמיים, כך שההחלטה על הטלת מיסים דווקא על כלים חד פעמיים הינה חריגה."

קראו גם:  דובר שר החוץ מגיב למקבילו האיראני: ''המשטר האיראני בוחר בטרור והסתה''

עוד נכתב כי, "הרפורמה תפגע קשות בעיקר במשפחות מוחלשות וברוכות ילדים שצורכות כלים חד פעמיים, כאשר השימוש בכלים רב פעמיים הוא כמעט בלתי אפשרי; כך לדוגמא בארוחת שבת של משפחה מבורכת בילדים שחלקם נשואים עם ילדים יכולים להיות עשרות משתתפים. רכישת מדיח כלים תעלה לכל משפחה אלפי שקלים, הוצאה שתכביד מאוד על המשפחות שגם כך נמצאות במצב כספי לא פשוט."

חה"כ פורוש: "אני רוצה להצהיר באופן נחרץ שהצעת החוק שמונחת בפניכם הינה חשובה ביותר ואיננה מיועדת להטריל או לעשות דחקה על חשבונכם כאמירת שרה בכירה בממשלה השבוע במהלך הדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה שלצערי פסלה את הצעת החוק. האמירות האלה הן מנותקות והן של כאלה שאינם מכירים ויודעים מה היא משפחה ברוכת ילדים ואינם מכירים את הקשיים והאתגרים שהם נתקלים בהם מדי יום".

קראו גם:  3 פצועים בתאונת דרכים חזיתית בין רכב פרטי וטרקטורון בבית שמש

סגן שרת הכלכלה, יאיר גולן, השיב בשם הממשלה: "ברור שמדינה צריכה להבטיח בראש וראשונה את ביטחון החיים וביטחון הרכוש. לאחר ששני אלה הובטחו בעזרת המנגנונים החזקים שיש למדינה, הרי היא צריכה להבטיח את חמשת הממים של ז'בוטינסקי. אילו הם מעון, מזון, מלבוש, מרפא ומורה. אז נכון שגם מדיח כלים הוא באות מם אבל הוא לא נופל באף אחת מהקטגוריות האלה. מדיח כלים אדם קונה על בסיס העדפותיו ועל בסיס יכולותיו".

צילום: אתר הכנסת

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן