חדשות הארץמבזקים

המשרד להגנת הסביבה הוציא לעיריית חיפה התראה נוספת על זיהום מתמשך של נחל סעדיה

המשרד להגנת הסביבה הוציא היום (שלישי) התראה לעיריית חיפה על זיהום מתמשך של נחל סעדיה בשפכים המוזרמים ממוצא הניקוז העירוני אל מערכת הניקוז הטבעית וממנה אל הנחל, ומתשטיפים הנובעים מאתר הפסולת הישן וזורמים אל ערוץ הנחל; וכן על מפגעי פסולת על גדות הנחל.

מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה דורש מעיריית חיפה להפסיק לאלתר את זיהום הנחל. העירייה נדרשת להגיש לאישור המשרד תוכנית להפסקת הזיהום ממערכת הניקוז, תכנית לפתרון משלים הכולל התקנת תשתיות נוספות להגנה על הנחל, תוכנית לטיפול והפסקת זיהום הנחל מתשטיפי הר הזבל ותוכנית להגברת הפיקוח והאכיפה על מנת למנוע המשך השלכת פסולת ברשות הרבים על גדות הנחל. על התוכניות לכלול לוחות זמנים, באופן שיבטיח את יישום הפתרונות בהקדם.

קראו גם:  כוחות הביטחון עצרו הלילה שמונה מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון

בעניין הגנת הנחל מפני זיהום ממערכת הניקוז, נדרשת העירייה לטפל החל מתום עונת הגשמים הנוכחית, ועד לסילוק סופי וקבוע של כל מקורות הזרמת השפכים אל מערכת הניקוז.

התראה קודמת בעניין זיהום נחל סעדיה ממערכת הניקוז באזור צ'ק פוסט נשלחה לעיריית חיפה באוגוסט 2021. בעקבות ההתראה ביצעה העירייה צילום פנימי של קו הניקוז, שבו נמצא כי קיימת הזרמת ביוב וחומרים תעשייתיים מאחד בתי העסק אל מערכת הניקוז העירונית, וגורמי הפיקוח בעירייה ניתקו את בית הדפוס העסק ממערכת הניקוז העירונית.

למרות הפעולות שננקטו, זרימת השפכים ממוצא קו הניקוז אשר בבעלות העירייה אל התעלה וממנה לנחל סעדיה לא פסקה. מאז, התקיימו סיורים של המשרד להגנת הסביבה באתר הפסולת הישן ובשטחים הפתוחים במרחב נחל סעדיה.

קראו גם:  מקרה מזעזע: תינוק חי נמצא בתוך שקית בפח אשפה בשכונה בטהרן

בעקבות הזיהום התקיימו אף סיורים משותפים ופגישות בין גורמי המשרד להגנת הסביבה, גורמים מאגוד ערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה ובין גורמי העירייה. בישיבה אחרונה חזרו נציגי המשרד ודרשו לקבל ללא דיחוי תוכנית לטיפול בתשטיפים מהר הזבל ומניעת זיהום הנחל. נכון למועד זה, ולמרות ההזדמנויות שניתנו לעירייה, היא טרם העבירה תוכנית או כל התייחסות שהיא לעניין הפסקת המפגע בנחל סעדיה מתשטיפים שמקורם בהר הזבל.

העירייה מחויבת למנוע זיהום של זרמים, תעלות ומרוצי מים, וכן למנוע מצב בו צינורות המיועדים לסילוק מי גשמים ישמשו לסילוק שופכין. מתוקף אחריות העירייה כרשות מקומית לטיפול במפגעי פסולת המצויים בתחומה כחוק, נדרשת העירייה בהתראה להגברת הפיקוח והאכיפה לאבטחת שמירת ניקיון גדות הנחל והפסקת השלכת הפסולת ברשות הרבים, לרבות תגבור הפיקוח במקום, חסימת הגישה ושימוש במצלמות אכיפה.

קראו גם:  משרד הכלכלה פרסם ריקול למיני קורקינט: "סכנה בהילכדות אצבעות"

המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה את המשך זיהום נחל סעדיה, המהווה פינת חמד ומערכת אקולוגית ייחודית שמאמץ רב מושקע לשימורו. ככל שלא תעמוד העירייה בדרישות המשרד שעוגנו במסמך ההתראה, המשרד ישקול אפשרויות אכיפה נוספות, לרבות הוצאת צווים כנגד העירייה.

צילום: ערן יגיל, המשרד להגנת הסביבה

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן