מבזקיםפוליטי / מדיני

אושרה בכנסת הצעת חוק הכוללת צעדים לצמצום הרעלת חיות בר מוגנות

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית, את הצעת החוק להגנת חיית הבר של חבר הכנסת מוסי רז וקבוצת חברי הכנסת. 59 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה, מול 50 שהתנגדו וההצעה תועבר לוועדת החינוך התרבות והספורט.

בהצעת החור מוצע לצמצם הרעלות של חיות בר מוגנות במספר דרכים: איסור שימוש ברעל ובחומרי הדברה למעט לפי היתר ציד שיינתן בנסיבות חריגות ולאחר התייעצות עם ועדת משנה מקצועית-מדעית; הגברת אחריותו של מחזיק או בעל שליטה במקרקעין שבהם פוזרו רעל או חומרי הדברה; הסמכת פקחי רשות הטבע והגנים לערוך חיפוש על אדם ללא צו, בהתקיים חשד סביר לביצוע עבירת הרעלה והחמרת הענישה על עבירה זו.

קראו גם:  שני פועלים התחשמלו במהלך עבודתם במג'ד אל כרום, מצבם בינוני וקל

בדברי ההסבר נכתב: "למרבה הצער, הרעלת חיות בר בישראל היא תופעה נפוצה. בחודשים האחרונים התגלו על ידי פקחי רשות הטבע והגנים עשרות פגרים של חיות בר שהורעלו למוות, וכן מאות פיתיונות מורעלים שפוזרו בשטחים טבעיים והיו עלולים לגרום למותם של חיות בר רבות נוספות. הרעלות בשטחים פתוחים הן הגורם העיקרי לפגיעה באוכלוסיית חיות הבר. ההרעלות פוגעות לא רק בבעל החיים שאכל במישרין מהרעל, אלא מביאות ל"הרעלות שרשרת" של בעלי חיים אשר אכלו מהפגר המורעל ("הרעלות משנה"). מקורן של חלק ניכר מההרעלות בפעילות בלתי-חוקית שחלקה הרעלות בזדון של חיות בר הגורמות נזק לחקלאות (כדוגמת חזירי בר, תנים וזאבים), הרעלות בזדון בעקבות סכסוכי שכנים במשקים חקלאיים, הרעלות הנעשות תוך שימוש רשלני בחומרי הרעל וכדומה. התופעה מסוכנת לבעלי החיים ועלולה לסכן גם בני אדם העלולים לבוא במגע עם הרעל."

קראו גם:  בן 7 הובהל לבית החולים סורוקה לאחר שנפגע מסוס בערערה

המציע, חה"כ מוסי רז אמר: "השנה האחרונה, שנת 2021, שעוד לא הסתיימה, הייתה שנה קשה מאוד לנשרים. במהלך השנה הזו מתו 24, לפחות שני שלישים, לפחות 16 מהם מהרעלה. החוק הזה ישפר מאוד את המצב, כי החקיקה הקיימת אינה נותנת מענה אפקטיבי לאיום ההרעלות, משום שהיא מצמצמת את יכולת גורמי האכיפה ללכוד עבריינים ולהביאם לדין. לבית המשפט אין יכולת להטיל עונשים ראויים, ונדרשים אמצעי אכיפה משפטיים נוספים שיסייעו לשמור על הנשרים ועל חיות הבר כולן."

ח"כ מוסי רז
צילום: דוברות הכנסת

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן