מבזקיםפוליטי / מדיני

תנועת רגבים: שבעה מבנים פלסטינים בלתי חוקיים נבנים מדי יום ביו"ש

הבוקר (שני) מתקיים דיון בכנסת של שדולת ארץ ישראל לגבי המערכה על שטחי יו"ש. מאיר דויטש מנכ"ל תנועת רגבים יחשוף בכנסת נתוני מיפוי חדשים שערכו בארגון, ובהם היקפי הבניה הפלסטינית הבלתי חוקית בשטח.

בין השנים 2019 -2021 הקימו הפלסטינים 5,097 מבנים לא חוקיים חדשים, באזורים הנמצאים תחת שליטה מלאה של מדינת ישראל. המשמעות היא כי בכל יום נוספים כ-7 מבנים חדשים בשטח. סך כל המבנים הפלסטינים הבלתי חוקיים הינו 72,274.

במקביל, נרשמה בתקופה זו השתלטות חקלאית פלסטינית נוספת על קרקעות בשליטה ישראלית, בהיקף של 7,125 דונם, והגיעה בסך הכל ל- 93,071 דונם. הפעילות החקלאית כוללת עיבוד של שטחי ענק בתוליים, נטיעת מאות אלפי עצים בכל שנה, פריצת דרכים חקלאיות בהיקף שנתי של עשרות קילומטרים, והכשרת בורות מים להשקיה. כאשר מתבצע עיבוד חקלאי רציף הקרקע עוברת בפועל לידי הפלסטינים.

תנועת רגבים: שבעה מבנים פלסטינים בלתי חוקיים נבנים מדי יום ביו"ש
צילום: דוברות רגבים

עם זאת, הנתונים מלמדים על ירידה מסוימת בהיקף הבניה הפלסטינית הבלתי חוקית מהתקופה המקבילה שבין 2017 ל2019, אז הוקמו 7,957 מבנים חדשים לא חוקיים (11 מבנים ביום, בממוצע), אולם ההשתלטות החקלאית על הקרקע נותרה כמעט זהה.

אחד ההסברים שמעניקה רגבים לירידה בהיקף הבניה מול היקף ההשתלטות החקלאית שנותרה בעינה, היא ההחלטה של האיחוד האירופי להעביר את כובד המשקל של כספי התמיכה, ובמקום שישמשו לבניה חדשה, הם יופנו למימון המערכה המשפטית למניעת אכיפת החוק כנגד הבניה הבלתי חוקית, וכן לטובת ההשתלטות החקלאית, התופסת מקסימום שטח במינימום השקעה.

"הרשות הפלסטינית מעצבת במו ידיה את גבולות המדינה הפלסטינית וקובעת לישראל עובדות בשטח. זה אירוע אסטרטגי ממדרגה ראשונה, שממשלות ישראל האחרונות עומדות מולו כמעט באפס מעשה. זה מחדל בסדר גודל של יום כיפור", אומר דויטש.

תנועת רגבים: שבעה מבנים פלסטינים בלתי חוקיים נבנים מדי יום ביו"ש
צילום: דוברות רגבים
Back to top button