כלכלהמבזקים

למעלה ממחצית חברות ההיי-טק מדווחות: השקל החזק הוא האיום המשמעותי ביותר על התעשייה

איגוד ההיי-טק שבהתאחדות התעשיינים חשף הבוקר (חמישי) בהשקת שדולת ההיי-טק בראשות ח"כ רון כץ שנערך בבית התאחדות התעשיינים, מחקר מקיף של חברת מדגם בו השתתפו כ-300 חברות היי-טק ישראליות, גדולות וקטנות, שנתנו דעתן על מגמות שונות בתעשייה – משכר העובדים ועד שער הדולר, מהדרישה לעובדים עם תואר אקדמי ועד העסקת עובדים זרים בחו"ל.

הממצאים שנחשפו חושפים כי רוב התעשיינים סבורים כי שער הדולר הנמוך הרסני לתעשיית ההיי-טק הישראלית – למעלה מ- 50% מהחברות העידו כי שער הדולר הינו חסם משמעותי בהמשך הייצוא של הטכנולוגיה הישראלית לעולם ובקושי להעסיק עובדים בישראל. כמו כן 57% מהנסקרים ציינו כי נקטו פעולות מגוונות להתמודדות עם הירידה בשער הדולר כמו הוצאת פעילות לספקים בחו"ל, גידור והעלאת מחירים.

40% מחברות ההיי-טק שהשיבו על הסקר ציינו כי העבירו פעילות אל קבלני משנה בחו"ל במטרה לחסוך בעלויות, להתמודד עם המחסור בעובדים ועל רקע התחזקות השקל. הדבר עלול להוות פגיעה משמעותית במשק, שכן תעשיית ההייטק הישראלית אחראית ללא פחות מ- 50% מהייצוא הישראלי לחו"ל. חששם של בכירים בתעשייה מפגיעה בייצוא נובע משום שאם שער השקל ימשיך להתחזק אל מול הדולר, הוא עלול להוביל להתייקרות משמעותית של מוצרי הטכנולוגיה הישראלים ביחס למתחריהם ברחבי העולם, כך שחברות בחו"ל פשוט יעדיפו לוותר על הטכנולוגיה הישראלית היקרה לטובת פתרון זול יותר ואיכותי פחות ממדינות אחרות.

כמו כן עולה מהמחקר כי הקפיצות בשכר של עובדי ההייטק בישראל, מובילים ומעודדים העסקת כוח אדם זול יותר בחו"ל.

45% ממנכ"לי החברות סבורים שאם שכר העובדים הישראליים ימשיך לעלות תעשיית ההיי-טק הישראלית תהיה בסכנה שתגרום לחברות להעסיק יותר ויותר עובדים בחו"ל. לטענת המנכ"לים, מצב זה יוביל לכך כי רק משרדי הנהלת החברה יישארו בארץ, בעוד אנשי הטכנולוגיה יפעלו מחו"ל, ישלמו מיסים למדינת האם שלהם ויפתחו ויקדמו את צמיחת התחרות לתעשיות הישראליות- דבר שיפגע משמעותית בהכנסות המדינה ובתמיכה בתחרותיות התעשיות הישראליות.

כמו כן המחקר נגע באתגר הגדול ביותר עמו מתמודדת תעשיית ההיי-טק הישראלית – הקושי בגיוס כוח אדם ישראלי ואיכותי. המחקר חושף כי למעלה מ- 50% מהחברות מחפשות עובדים בכל רגע נתון.

נתונים: איגוד ההיי טק הישראלי

עוד עולה מן המחקר כי למעלה ממחצית החברות רוב העובדים הינם בעלי הכשרה רלוונטית, אך ככל שהחברה קטנה יותר כך שיעור העובדים בעלי הכשרה זו הולך וקטן. יחס זה נובע ככל הנראה ממחסור העובדים שקיים היום בשוק – אמנם יש עלייה במספר הסטודנטים שלומדים מקצועות טכנולוגיים, אך עד שאלה ייכנסו לשוק העבודה יחלוף זמן רב. אלא שמתברר שמנכ"לי החברות לא מתרגשים מכך. על פי הנתונים, מרבית מנכ"לי ההיי-טק סבורים שבהחלט ניתן לוותר על תואר אקדמי בתמורה לניסיון עבודה וזאת בשל המחסור בכוח אדם בתחום.

נתונים: איגוד ההיי טק הישראלי

יו"ר איגוד ההיי-טק הישראלי בהתאחדות התעשיינים, מריאן כהן: "המחקר מחזק את עמדת תעשיית ההיי-טק הישראלית הנמצאת בצומת קריטי. אם מגמת התחזקות השקל תימשך, אם עלות העובד הישראלי תמשיך במגמת העלייה ואם הממשלה לא תתערב בטווח הבינוני והרחוק תעשיית ההיי-טק בארץ תלך ותצטמק. יסודות ענף ההיי-טק הישראלי בנויים על התעשייה כאשר חברות אלו מוכרות את מוצריהן גם בישראל אבל בעיקר לשווקים בחו"ל. אומנם בנק ישראל פועל ימים ולילות על מנת לאזן את הפערים המתעצמים בין שער הדולר לשקל, ואנו מודים לו על כך, אך המצב הפך להיות כה מדאיג שממשלת ישראל חייבת לפעול גם היא כדי להגביר את התחרות של תעשיית היי-טק הישראלית אל מול העולם. כל זאת לצד טיפול במשבר ההון האנושי בתעשייה, שנמצא כידוע בעיצומו".

מנכ"לית איגוד ההיי-טק הישראלי בהתאחדות התעשיינים, מירב קינן: "כחלק מפעילתנו הבלתי פוסקת לקידום פתרונות לאתגרים העצומים העומדים בפני תעשיית ההיי-טק הישראלית, יצאנו לסבב שיחות מקיף עם מנכ"לים מחברות קטנות וגדולות כאחד כדי לתמוך במחקר המקיף שביצענו. עם תוצאות המחקר והרשמים מהשיחות אנו עתידים לצאת בתוכנית עבודה מפורטת בנושא ההון האנושי".

קרדיט: pixabay
Back to top button