מבזקיםמשפטי/פלילי

אושר בטרומית: גביית דמי פרוטקשן תהיה עבירה פלילית שעונשה עד עשר שנות מאסר

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת החוק להתמודדות עם תופעת דמי החסות (תיקוני חקיקה), התשפ”ב-2021 של חברת הכנסת רות וסרמן לנדה. מוצע להוסיף לחוק העונשין עבירה של נטילת דמי חסות ולקבוע שדינו של נותן חסות, כהגדרתו בהצעה, יהיה מאסר שלוש שנים, ודינו של מקבל דמי חסות יהיה מאסר עשר שנים.

חדשות מבזק לייב - MivzakLive - גוגל חדשות - Google News

בדברי ההסבר נכתב: “אחת מתופעות הפשיעה הבולטות במגזר הערבי, היא גביית דמי החסות (“הפרוטקשן”) מבעלי העסקים במגזר ומחוצה לו (קבלנים, קבלני עבודות עפר, מסעדות, אולמות אירועים, חנויות, מוסכים ועוד). תופעת הפרוטקשן פושה בכל המחוזות בארץ. כך, עשרות רבות של חברות, מעסיקות בלית ברירה עבריינים מוכרים כמארגני שמירה מפני העבריינים עצמם, ומכניסות מיליוני שקלים עבור שירותי שמירה, מבלי לספק תמורה הולמת מלבד חסותם של אותם עבריינים.”

עוד נכתב: “התופעה היום מתאפיינת בכך שכנופיות העבריינים מחלקות ביניהן אזורים גיאוגרפיים. כך לדוגמה, בעלי העסקים (בעיקר קבלנים( מדווחים בעדויות במשטרה כי מי מהם שלא מעסיק ‘חברת שמירה’, מעמיד את הרכוש שלו בסכנה מחשש שיגרמו לו נזקים במאות אלפי ואף מיליוני שקלים. ברוב המקרים לא מדובר בגניבות רכוש, אלא פשוט בהיזק לרכוש (דבר המלמד בדרך כלל כי לא הרכוש הגנוב הוא שמעניין את העבריין, אלא עצם גרימת הנזקים והחסות שתתבקש אחריה(. באופן זה, גביית דמי חסות מתבצעת ללא סחיטה באיומים, כהגדרתה הקיימת בחוק. לכן, נדרשים כלים נוספים בחקיקה להתמודדות עם התופעה.”

ח”כ רות וסרמן לנדה אמרה: “תחושת ביטחון היא המדרגה הראשונה והבסיסית ביותר בחברה האזרחית ובמדינה ריבונית. על בסיס מדרגה הזו אנו בונים ובונות חיי חברה תרבות כלכלה חיי משפחה ועוד. בעשור האחרון חלה הידרדרות מוחשית בתחושת הביטחון כתולדה ממדיניות של הזנחה, באוזלת יד רבת שנים והחלשה שיטתית של מנגנוני אכיפת החוק אזרחים חשים פחד ממשי כחברה. כיושבת-ראש השדולה למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית אני מתחייבת מעל במה זו להמשיך ולפעול ככל שביכולתי בכדי לשקם את אותה תחושת ביטחון יקרה שנפגעה אצל רבים בעיקר באזורי צפון ודרום הארץ אך כמובן לא רק. לא אקבל בשלוות נפש מציאות בא אזרחים ואזרחיות במדינה חשים נורמה של פחד.”

אושר בטרומית: גביית דמי פרוטקשן תהיה עבירה פלילית שעונשה עד עשר שנות מאסר
צילום: pixabay

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן

זיהינו שאתם משתמשים בחוסם פרסומות

אתר חדשות מבזק לייב פועל מסביב לשעון בכדי לספק לך את המידע באופן הכי מקצועי ומהיר. השירות שלנו ניתן לגולשים בחינם לחלוטין ואיננו גובים שום תשלום! המעט שאתם יכולים כדי להביע את הערכתכם ולסייע לנו בכדי שנמשיך לספק לכם את החדשות בצורה מיטבית הוא לאפשר את הצגת הפרסומות. עם זאת אנו מכבדים כל אדם ונבין אם תבחר שלא להמשיך לצרוך מאיתנו את החדשות. תודה על ההבנה!