מבזקיםצבא וביטחון

תקדים משמעותי: השתתף בקרב קשה ב-1996 – וכעת הוכר כנכה צה”ל

אגף שיקום נכים במשרד הביטחון סופג בחודשים האחרונים ביקורת נוקבת. המקרה של מ.ב. – שהתגייס לצה”ל ב-1994 ושירת במשך למעלה מ-20 שנים בתפקידי לחימה, הן בסדיר והן במילואים – מעורר תקווה לשיפור בתפקוד האגף. גם לזהות עורך הדין שייצג את מ.ב. יש חלק נכבד בהכרה בו כנכה צה”ל, ובאפשרות שנפתחה עבורו לממש את זכויותיו.

חדשות מבזק לייב - MivzakLive - גוגל חדשות - Google News

הפגיעה החמורה ממנה סובל מ.ב. היא תוצאה של קרב עקוב מדם שהתרחש ברצועת עזה בספטמבר 1996: כ-30 חיילים שהוצבו בצומת נצרים על-מנת להגן על הישוב היהודי הקטן במקום נלכדו תחת אש תופת, מוקפים בכוח צבאי פלסטיני ובעשרות אלפי עזתים זועמים שניסו להשתלט על כפר נצרים.

במהלך הקרב הקשה נהרגו שניים מחבריו הקרובים של מ.ב. לנגד עיניו. הוא עצמו פינה פצועים מדממים למסוק תוך שהפלסטינים יורים לעברו ומשליכים בקבוקי תבערה מטווח אפס. גם אחרי האירוע המטלטל המשיך מ.ב. לשרת בצה”ל, בתפקידי לחימה, והשתתף כחייל מילואים במבצעי חומת מגן, עמוד ענן וצוק איתן וכן במלחמת לבנון השנייה.

חוסר יכולת לפרנס את המשפחה וסיוטי לילה חוזרים

יחד עם זאת חווה מ.ב. קשיים משמעותיים בתפקוד היומיומי. הוא ירד במשקל עד ל-60 ק”ג (כשהגובה שלו הוא 1.84 מ’), ואיבד את היכולת לפרנס את משפחתו. המראות הקשים מצומת נצרים חזרו וצפו ולא אפשרו לו להירדם בלילות. גם כשכבר נרדם, התעורר שטוף זיעה עקב חלומות שבהם הוא מהווה נטל על המשפחה. בעקבות זאת אובחן מ.ב. כסובל מהפרעת דחק פוסט טראומתית (PTSD) ע”י הרופאים בקופת החולים – אך צה”ל לא הכיר בכך.

ביוני 2021 פנה מ.ב. אל עורך דין אריה אבריאל, שכיהן כשופט בבית דין צבאי לערעורים בדרגת סא”ל וכיום המומחיות שלו היא ייצוג חיילים. התביעה שהגיש עו”ד אבריאל בשמו של מ.ב. התקבלה ע”י קצין תגמולים באגף שיקום נכים. לאחר שמשרד הביטחון אישר כי הפרעת הדחק אירעה בתקופת השירות ועקב השירות, ייקבעו למ.ב. אחוזי נכות והוא יוכל לממש את הזכויות המגיעות לו כחוק.

“מדובר בהישג נדיר ביותר”, ציין עו”ד אבריאל בסיפוק והוסיף כי “זהו הישג תקדימי יוצא דופן שעשוי לסייע לרבים אחרים אשר סובלים מפוסט טראומה.”

צילום: Pixabay
עו”ד אריה אבריאל. צילום: אלבום פרטי

הצטרפו לנטו - הרשת החברתית של ישראל
Back to top button

הצטרפו עכשיו לנטו הרשת החברתית החדשה של ישראל

נטו הרשת החברתית החדשה של ישראל

נטו - הרשת החברתית של ישראל
דילוג לתוכן

זיהינו שאתם משתמשים בחוסם פרסומות

אתר חדשות מבזק לייב פועל מסביב לשעון בכדי לספק לך את המידע באופן הכי מקצועי ומהיר. השירות שלנו ניתן לגולשים בחינם לחלוטין ואיננו גובים שום תשלום! המעט שאתם יכולים כדי להביע את הערכתכם ולסייע לנו בכדי שנמשיך לספק לכם את החדשות בצורה מיטבית הוא לאפשר את הצגת הפרסומות. עם זאת אנו מכבדים כל אדם ונבין אם תבחר שלא להמשיך לצרוך מאיתנו את החדשות. תודה על ההבנה!