כלכלהמבזקים

שר האוצר: "הגענו לצמיחה של מעל ל- 7%, וזה מדבר בעד עצמו"

שר האוצר ויו״ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן התייחס הבוקר (שלישי) בכנס פסגת העסקים של מעריב למספר נושאים.

חדשות מבזק לייב - MivzakLive - גוגל חדשות - Google News

בנוגע למחירי הדיור אמר: "הם יעלו בסוף השנה ב-11%, וזה אמנם נמוך יחסית לכל העולם, אבל זה יותר מדי. חייבים לעצור את זה. אין איזשהו נס, זה תלוי בשיווק קרקעות ובהליכי תכנון ובנייה. צריך לזרז אותם. צריך גם לצנן את ביקושים. כשמדברים על מס רכישה המטרה היא לצנן את הביקושים. אחד התמריצים השליליים שלא תלויים בנו זה הריבית הנמוכה, מה שנתן דחף לקחת את כל המשכנתאות, ומאז חורבן בית שני לא לקחנו כל כך הרבה משכנתאות כמו בשבעת החודשים האחרונים. גם בנושא עליות המחירים של סחורות בעולם. מחירי הובלה ימית קפצו בעשרות אחוזים. כשמסתכלים על מפרט של כל דירה רואים כלים שרובם באים בהובלה ימית. אין לנו איך להתמודד עם מחירי ההובלה הימית. אני גם לא יכול להתמודד עם הריבית, שתלויה בנק הפדרלי. אנחנו מאוד ריאליים. צריך להתמודד עם הביקוש, ההיצע והתכנון."

ליברמן התייחס למגבלות ומשבר הקורונה: "אין ספק שתעשיית התעופה וכל ענף התיירות הם הקורבנות האמיתיים של המשבר הכלכלי, שהוא לא רק ישראלי, הוא משבר עולמי. אני מסתכל על כל המגבלות של מדינות אירופה. הדמוקרטיות הכי מתקדמות, כולל אוסטריה וגרמניה. יש סגר על כל מי שלא מחוסן. המגבלות דרקוניות. צריך להיות צמודים לנתונים ולבדוק את עצמנו. במציאות של אי ודאות צריך לקחת מקדם ביטחון, וקיבלנו החלטה לשבועיים. בתום השבוע הזה נוכל להעריך יותר טוב מה קורה עם האומיקרון ומה קורה בארץ. לא צריך למהר, כי אפשר להרוס את כל מה שבנינו. בנינו בצורה אחראית מודל טוב, כשאנחנו מדברים על השבחים שזכינו בהם מחברות דירוג אשראי, זה לא קרה מעצמו. קיבלנו שלוש החלטות דרמטיות, שכשאתה משמיע אותן זה נשמע פשוט, אבל הן דרמטיות. בשבוע הראשון בתפקידי ביטלתי את כל החל"תים. דבר שני, אמרנו שלא ניכנס יותר לסגרים, ודבר שלישי – הבוסטר. צריך לשקול הכל בהתאם לנתונים. כרגע יש ירידה משמעותית בחולים קשים, וזה הכי חשוב, וגם במונשמים. אנחנו לומדים קצת יותר כל שבוע מכל המדינות בעולם."

שר האוצר התייחס למאבק בטרור: "זה לא גל הטרור הראשון. עברנו את אינתיפאדת היחידים, ומה שראינו עכשיו זה בעיקר פיגועי השראה, פחות תכנון ופחות חוליות. הרבה יותר קשה להתמודד עם פיגוע של מפגע בודד. יחד עם זאת, יש כוננות ויש דריכות, העלינו את רמת האזהרות לכל האנשים שעובדים במחסומים ומוצבים בעיר העתיקה, ובסופו של דבר ההיערכות היא טובה. אנחנו עושים כל מה שצריך, ואי אפשר לפרט הכל. יש עבודה, ואני מקווה שמהר מאוד נשתלט על כל פיגועי הבודדים. לא צריך להיכנס לפאניקה. כשאנחנו מודדים את ישראל לפי פרמטרים רבים, גם כלכליים וגם ביטחוניים, יש מה לשפר וחייבים להשתפר, אבל גם לא להיכנס לפאניקה."

בנוגע לשיתוף הפעולה בקואליציה ציין: "הקואליציה יכולה לתפקד ברגע שמתמקדים בחמישה נושאים שהם הקונצנזוס הלאומי הרחב – יוקר המחיה, מחירי הדיור, מאבק בפשיעה, שדרוג שירותי רפואה והפקקים בכבישים. כל עוד אנחנו נישאר כקואליציה בין אותן חמש הנקודות אפשר להתקדם. מה שמעניין את האזרחי הישראלי זה קודם כל יוקר המחיה ומחירי הדיור. אין ספק שניפגש פה בעוד שנה ונהיה באותה קואליציה עם אותם תפקידים ואותם שרים. המבחן הגדול של הקואליציה יהיה בסוף השנה עם תקציב 2023-4. נתחיל בדיוני התקציב מיד לאחר פסח, ולקראת ראש השנה נביא את זה לאישור הממשלה. עד נובמבר נסיים את כל החקיקה."

צילום: דוברות משרד האוצר

הצטרפו עכשיו לנטו - הרשת החברתית של ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button

הצטרפו עכשיו לנטו הרשת החברתית החדשה של ישראל

נטו הרשת החברתית החדשה של ישראל

דילוג לתוכן

זיהינו שאתם משתמשים בחוסם פרסומות

אתר חדשות מבזק לייב פועל מסביב לשעון בכדי לספק לך את המידע באופן הכי מקצועי ומהיר. השירות שלנו ניתן לגולשים בחינם לחלוטין ואיננו גובים שום תשלום! המעט שאתם יכולים כדי להביע את הערכתכם ולסייע לנו בכדי שנמשיך לספק לכם את החדשות בצורה מיטבית הוא לאפשר את הצגת הפרסומות. עם זאת אנו מכבדים כל אדם ונבין אם תבחר שלא להמשיך לצרוך מאיתנו את החדשות. תודה על ההבנה!