מבזקיםמשפטי/פלילי

שני ערבים מלוד מואשמים בביצוע פיגוע ירי בזמן מבצע שומר החומות

פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי מרכז כתבי אישום כנגד שני תושבי לוד, אמסלם חסונה (29) ועייד חסונה (28) אשר במסגרת גל הפרות הסדר וההתפרעויות האלימות במהלך מבצע "שומר החומות" ביצעו ירי בנשק חם כלפי יהודים כאשר בין היתר פגעו ופצעו מתנדב של מד"א ולאחר מכן ניסו להסתיר את כלי הנשק. כתב האישום מייחס לנאשמים, בין היתר, ביצוע עבירות של מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, ירי בנשק חם, סחר בנשק ושיבוש מהלכי משפט, כל אחד ע"פ חלקו.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד תומר שטיינברג, שני הנאשמים הינם קרובי משפחה. במהלך מבצע "שומר חומות" החלה התקהלות מחוץ לביתם של הנאשמים, אשר נכחו במקום כשהם רעולי פנים ומצוידים באקדחים. משהבחינו כי חלק מן המתקהלים הינם יהודים, שלף אמסלם את אקדחו וירה באוויר שתי יריות במטרה להפחיד את התושבים היהודים שהגיעו למתחם. לאחר מכן הלכו הנאשמים לבניין מגורים סמוך המשקיף למתחם ההתקהלות, והחלו לירות יחדיו מספר רב של יריות לכיוון התושבים היהודים אשר נכחו במתחם. אמסלם זיהה כי אחד הנוכחים במתחם משתייך למד"א, וירה לעברו ממרחק 10 מטרים כדור שפגע ברגלו של המתנדב ופצע אותו. בשלב זה ברחו שני הנאשמים מן הזירה והסתירו את האקדחים במקום מסתור.

במועד אחר במהלך "שומר חומות", אמסלם סבר כי רכב אשר התקרב לביתו הינו רכב של יהודים, ומשכך ירה שלושה כדורים באוויר במטרה להפחיד את השוהים ברכב. בהמשך אותו הערב יצא הנאשם מביתו והסתובב ברחבי העיר כשהוא נושא את אקדח טעון ורובה קלאצ'ניקוב באופן גלוי. כמה ימים לאחר מכן, מכר אמסלם את הקלאצ'ניקוב לאדם אחר בתמורה ל-45,000 ש"ח.

נוסף על האמור, היה אמסלם מעורב באירוע התפרעות בעיר בעת הלווייתו של מוסא חסונה ז"ל, במסגרתו יידה מספר אבנים אל עבר כוחות משטרה אשר נכחו במקום.

בהמשך יצא אמסלם את גבולות הארץ לטורקיה, בין היתר בכדי להקשות על איתורו ושב לישראל זמן רב לאחר מכן – במהלך חודש נובמבר 2021.

בגין האירועים המתוארים, נאשם אמסלם חסונה בעבירות של מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, ירי מנשק חם, נשיאת נשק, אבזר ותחמושת, שיבוש מהלכי משפט, סחר בנשק, הפרעה לשוטר בנסיבות מחמירות והתפרעות. עייד חסונה מואשם בעבירות של מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה בצוותא, נשיאת נשק, אבזר ותחמושת ושיבוש מהלכי משפט.

במקביל לכתבי האישום, הוגשה נגד השניים בקשת מעצר עד לתום ההליכים, בה כתב עו"ד שטיינברג בהתייחסו לכל אחד מן הנאשמים כי: "במהלך התקופה הרלוונטית למעשים החזיק המשיב מספר כלי נשק, אשר היו זמינים עבורו לשימוש, והוא אף לא היסס להשתמש בהם לצורך פגיעה ביהודים על רקע מהומות חודש מאי. נגישותו של המשיב לאמצעי לחימה ובחירתו להשתמש בהם מתוך מניע לאומני ואידיאולוגי ממחישות את מסוכנותו המופלגת כלפי אדם, כלפי הציבור וכלפי המדינה".

מהשב"כ נמסר: "שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל רואים בחומרה רבה מעורבות של אזרחי ישראל בטרור וממשיכים ללא הרף, גם בחלוף זמן, לפעול בנחישות לפענוח כלל אירועי הטרור שבוצעו במהלך מבצע "שומר החומות" ולמיצוי מלוא חומרת הדין עם המבצעים."

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את הצעיר שנפצע מסר: "אנחנו מברכים את המשטרה, השב"כ והפרקליטות על לכידת המחבלים והפללתם. אנו סבורים שמחבל שירה לעבר בני-אדם ממניע טרור יש להאשימו בניסיון לרצח, ואנו נבחן פנייה בעניין זה לגורמים המוסמכים".

צילום: דוברות המשטרה
Back to top button